Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Na mém debianu etch s nově kompilovaným jádrem 2.6.25 (nové právě kvůli podpoře zvukovky MCP65 od nvidie - snd_hda_intel) se mi přestal zvuk při startu spouštět přes ALSA.
Bylo to poté, co jsem při správné funkci,ale špatně zapojeném repro (indikátor ovládání hlasitosti v oznamovací oblasti byl aktivní), spustil alasaconf.
Pak jsem přišel na to, že jsem měl špatně zapojené repro a zvuk šel. Po restartu PC ale už zvuk zpátky v alse nenastartoval a zdá se, že se používá defaultně ESD. Protože pokud zvolím jako systém multimédií pro zvuk systém ESD, tak to hraje a to jak obecně tak třeba samostatně v xmms. Při nabíhání se ale ALSA spustí a i alsa-utils je ve startovacích skriptech, pochopitelně i ovladače se zavedou korektně.Ale teprve po spuštění alsaconf přejde zvuk správně do systému alsy - tak jak bych to potřeboval, ale bez manuálního přepínání.
Rád bych tedy, aby zvuk používal ALSU už při startu -tak, aby mi jel i alsamixer v oznamovací oblasti hned při startu.
Může mi někdo poradit, jak mám docílit toho aby to tak bylo? Jsem spíše síťař a běžně konfiguruji síť v textovém režimu. Zvuk konfiguruji snad poprvé, takže nevím, kde se co nastavuje a klikací gnome mě moc nepomáhá.
Předem děkuji za odpověď
Tiskni
Sdílej: