Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
protože migruji rodinný počítač z Windows na KUbuntu, chtěl bych (musím) rozběhat pod ním Brickscad. Funguje mi *krásně* pod Gentoo. Na Kubuntu mi však hází chyby. Nainstaluje se v pořádku, ale při spouštění si stěžuje, že nemůže nainicializovat OpenGL a stěžuje si na něco ohledně paměti (chce si rezervovat nějakou paměť - je možné, že to má souvislost, nevím však jakou).
Moje podezření buď:Ubuntu nemá zkompilované wine s řádnou podporou OpenGL (nepravděpodobné)
nebo (zdá se, že aktualizace na wine 1.0-rc1 už tento problém nemá) :OpenGL knihovna (opengl32.dll) by si ráda rezervovala paměť, Ubuntu jí to však nedovolí (AppArmor?)
nebo: jiná příčina, která mi zůstává utajena.
Co vyplivne wine při spouštění:
lada-jr@hrouda:~/.bin/brickscad/drive_c/Program Files/Bricscad$ export WINEPREFIX=/home/lada-jr/.bin/brickscad
lada-jr@hrouda:~/.bin/brickscad/drive_c/Program Files/Bricscad$ wine bricscad.exe
Could not load Mozilla. HTML rendering will be disabled.
wine: configuration in '/home/lada-jr/.bin/brickscad' has been updated.
err:module:attach_process_dlls "opengl32.dll" failed to initialize, aborting
err:module:LdrInitializeThunk Main exe initialization for L"C:\\Program Files\\Bricscad\\bricscad.exe" failed, status c0000005
Při instalaci je všechno ok. Hází kdejaké chyby, ale totožné s těmi na mém Gentoo (kde to fakt funguje bez jakékoli změny perfektně)
Někdo nějaký nápad čeho se chytit, na co se podívat, co ověřit?
Ještě bych dodal, že OpenGL funguje, DRI také. Jediný problém mám když pustím glxgears a dám je maximalizovat (nebo zvětším příliš), začnou se mi objevovat žluté artefakty. Při malých rozměrech to však nevadí. Je to šmejdka grafika na OpenChrome ovladači - nějaká integrovaná na desce.
Tiskni
Sdílej: