V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Nebo: Nestačilo by místo zálohy, opsat si na papír všechny ty nastavení a vyplněné údaje?Stačilo a bylo by to podstatně jednodušší.
Kde je najdu a co vše mám vypsat?V tom je právě problém, každá distribuce to má jinak. Pokud by se vám počítač konfiguroval přes DHCP sám, bylo by to úplně nejjednodušší, nemusel byste nastavovat nic (tedy kromě toho, že se má použít právě DHCP). Jinak potřebujete IP adresu, masku, IP adresu brány a adresy DNS serverů. Adresy DNS serverů najdete v
/etc/resolv.conf
, jsou to položky u nameserver
, může jich být několik. IP adresu a masku získáte příkazem ip addr
(jako root
) – objeví se něco jako
1: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000 … inet 192.168.1.1/24 brd 192.168.1.255 scope global eth0V tomto případě je
192.168.1.1
IP adresa a 24
maska (někdy se také zadává jako 255.255.255.0
– 24 znamená, že 24 bitů v masce zleva je nastaveno na 1, zbytek do 32 na 0, tedy v tomto případě 1111 1111.1111 1111.1111 1111.0000 0000
; pokud to zapíšete v desítkové soustavě po osmi bitech, dostanete právě 255.255.255.0), 192.168.1.255 je broadcast – všesměrová adresa, pokud vám stačí rozchodit připojení k internetu jenom tak, aby fungoval web, nepotřebujete jí nastavovat.
Adresu brány získáte příkazem ip route
, je uvedena v řádku s default via
.
Získané údaje pak zadáte při instalaci nového systému, snad každý instalační průvodce se na ně zeptá (pokud ne, bude potřeba si najít v manuálu pro příslušnou distribuci, jak síť nastavit). Sice to jde nastavit v každé distribuci v souboru /etc/resolv.conf
a příkazem ip
, ale tím obejdete mechanizmus nastavení sítě, který používá ta distribuce, což není dobré. Navíc pro příkaz ip
byste musel zajistit, aby se spouštěl při každém startu počítače (což je záležitost opět různá distribuci od distribuce).
[joke] wget -r -l 0 http://www.seznam.cz/ [/joke]
/etc/resolv.conf
.
Tiskni Sdílej: