Steve Jobs a superpočítač Cray-1 budou vyobrazeny na pamětních jednodolarových mincích vyražených v příštím roce v rámci série Americká inovace. Série má 57 mincí, tj. 57 inovací. Poslední 4 mince budou vyraženy v roce 2032.
Byl zveřejněn průběžně aktualizovaný program konference OpenAlt 2025 o otevřeném softwaru a datech, IT bezpečnosti, DIY a IoT. Konference proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Senát včera opětovně nepřijal návrh ústavního zákona, který měl do Listiny základních práv a svobod zakotvit právo občanů platit v hotovosti nebo být off-line. Návrh předložila skupina senátorů již v roce 2023. Senát dnes návrh neschválil, ale ani nezamítl. Pokud by ho přijal, dostala by ho k projednání Sněmovna a vyjádřila by se k němu vláda.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 13.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Společnost Eclypsium se na svém blogu rozepsala o bezpečnostním problému počítačů Framework. Jedná se o zranitelnost v UEFI umožňující útočníkům obejít Secure Boot.
Editor kódů Zed (Wikipedie) po macOS a Linuxu s verzí 0.208.4 už běží také ve Windows.
Apple dnes představil 14palcový MacBook Pro, iPad Pro a Apple Vision Pro s novým čipem M5.
Debian pro mobilní zařízení Mobian (Wikipedie) byl vydán ve verzi 13 Trixie. Nová stabilní verze je k dispozici pro PINE64 PinePhone, PinePhone Pro a PineTab, Purism Librem 5, Google Pixel 3a a 3a XL, OnePlus 6 a 6T a Xiaomi Pocophone F1.
Operátor O2 představil tarif Datamanie 1200 GB . Nový tarif přináší 1200 GB dat s neomezenou 5G rychlostí, a také možnost neomezeného volání do všech sítí za 15 Kč na den. Při roční variantě předplatného zákazníci získají po provedení jednorázové platby celou porci dat najednou a mohou je bezstarostně čerpat kdykoli během roku. Do 13. listopadu jej O2 nabízí za zvýhodněných 2 988 Kč. Při průměrné spotřebě tak 100 GB dat vychází na 249 Kč měsíčně.
Byly publikovány informace o útoku na zařízení s Androidem pojmenovaném Pixnapping Attack (CVE-2025-48561). Aplikace může číst citlivá data zobrazovaná jinou aplikací. V demonstračním videu aplikace čte 2FA kódy z Google Authenticatoru.
#!/usr/bin/env bash ############################################### # # # skript na vytazeni prilohy fax.pdf za mailu # # # ############################################### # RIPMIME vytahne prilohu z mailu /usr/local/bin/ripmime -i - --no-nameless -d /home/FAX # end # nastavi prava pouze pro cteni vlastnikem (nobody) chmod 400 /home/FAX/fax.pdf # end # skript ji prejmenuje fax.pdf na fax_datum_poradi.pdf function print_new_name () { # Input: file.pdf # Output: file_090308_01.pdf date=$(date +%d%m%y) i=1 while :; do printf -v name "%s_%s_%02d.pdf" "${1%.pdf}" $date $i if [ ! -e "$name" ]; then break; fi let i=i+1 done echo "$name" } for f in /home/FAX/fax.pdf; do # skip names with suffixes like _090308_01.pdf if [ "${f%_[0-9][0-9][0-9][0-9][0-9][0-9]_[0-9][0-9].pdf}" == "$f" ]; then name=$(print_new_name "$f") mv "$f" "$name" fi done # end # odesle informacni e-mail na info HEADER="MIME-Version: 1.0\n" HEADER="${HEADER}Content-Type: text/plain; charset=UTF-8\n" HEADER="${HEADER}Content-Transfer-Encoding: 8bit\n" HEADER="${HEADER}From: FAX <fax@domena.cz>" SUBJECT="Prijaty novy FAX" TO="info@domena.cz" mail -a "$(echo -e $HEADER)" -s "$SUBJECT" "$TO" << EOF Dobrý den, máte novou faxovou zprávu ve složce /FAX na serveru. Hezký den přeje Váš FAX ;) EOF # endpotrebuju ale, aby se vytvorenemu souboru nastavila i prava pro uzivatele a skupinu. Ted tam mam nobody... dekuju za radu.
chown
muze pouzit jenom root (s vyjimkou pouziti chown
misto chgrp
)
Tiskni
Sdílej: