Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
SubSection "Display"
Virtual 2560 1024
EndSubSection
(monitory jsou 1280x800 na notebooku a 1280x1024 externí)
Takže teď mi konečně funguje xrandr. Autodetekce po připojení kabelu bohužel nefunguje, takže jsem si udělal skriptík, co něco málo udělá za mě:
#!/bin/bash
case "$1" in
vgaonly)
#Zapnout jen externí screen:
xrandr --output VGA --mode 1280x1024
xrandr --output LVDS --off
;;
laptoponly)
#Zapnout jen interní screen:
xrandr --output LVDS --mode 1280x800
xrandr --output VGA --off
;;
both)
#Zapnout obě dvě (dualhead), VGA napravo od notebooku
xrandr --output LVDS --mode 1280x800 --output VGA --mode 1280x1024 --right-of LVDS
;;
*)
echo "{vgaonly|laptoponly|both}"
;;
esac
Spouštím ho podle toho, co a jak je připojeno:
./fixdisplays vgaonly ./fixdisplays laptoponly ./fixdisplays bothPoslední má nevýhodu: jako primární obrazovku to určí vždycky externí VGAčko, ať dělám co dělám. To samozřejmě není to, co bych chtěl, ale řešení jsem nenašel. Narazil jsem ovšem na další problém - něco (beryl, mesa, intelí driver pro X, Xorg?) má interní limit na 2048x2048 pixelů široký virtuální desktop. Což dnes začíná být problém, protože rozlišení virtuálních ploch bývá díky lepším monitorům větší. Našel jsem i řešení (pro intel driver) - ve zkratce pro poslední Ubuntu:
apt-get source xserver-xorg-video-intel apt-get source mesaUpravit xserver-xorg-.../src/i965_render.c:
- if ((w > 0x7ff) || (h > 0x7ff))
+ if ((w > 8192) || (h > 8192))
mesa/src/mesa/drivers/dri/i965/brw_context.c:
- ctx->Const.MaxTextureLevels = 12;
+ ctx->Const.MaxTextureLevels = 13;
- ctx->Const.MaxTextureRectSize = (1<<11);
+ ctx->Const.MaxTextureRectSize = (1<<12);
a pak
sudo dpkg-buildpackage
v kazdem ze dvou vytvorenych adresaru. Nakonec vznikle baliky nainstalovat a rebootovat system (mozna by stacil i reload xorg pomoci ctrl+alt+del, ale behem testu jsem zjistil, ze reload funguje jen tak napul)
Porad ale zbyvaji dva problemy:
- externi screen jako primarni (nechci, asi vyresit nejde)
- system tray nezobrazuje ikonky, ktere vytvoril proces spusteny pres wine (zobrazuje jen prazdne misto) - reseni hledam
Tiskni
Sdílej: