Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jak je to vubec s balicky bz2, proc se pouzivaji, kdyz rpm, pokud neco nesedi, tak to vyhodi chybu a nepusti dale. Ve win bych videl exe, com nebo bat (pro linuxaky - to jsou spustitelne soubory), na to se tukne a to bezi. Kdy zadam v panelu spustit "firefox" spusti to jen 2.
S configure na mne nechodte, to se mi jeste nikdy nepodarilo a spoustet FF3 pomoci instalacniho prikazu ./firefox a souhlasit, ze jej chci nainstalovat, to se mi zda(vam nekomu take?) krkolomne.
Existuji jiz rpm balicky, nebo mam cekat do listopadu na Mandrivu 2009, kde by firefox v.3 mohla byt v instalaci?firefox
, který daný archiv obsahuje. Z takovéhoto archivu se ti sama od sebe ikonka nikde na liště nevytvoří. Přes tu ikonku jsi spouštěl Firefox, který máš normálně nainstalovaný.
Muzu te ubezpecit, ze to provokace neni. A jinak, kvuli cemu.Neurazaj sa hned. Napisal to asi kvoli velkemu kontrastu medzi prvym a druhym odstavcom Tvojej povodnej otazky: cely prispevok vyznel pre mna dost humorne; pre niekoho ineho mohol velmi lahko vyzniet provokacne. V prvom odstavci prezentujes, ze nepoznas tie nazakladnesie koncepty na ktorych stoja unixovske operacne systemy (file system hierarchy, shell, PATH, ...), a hned v druhom odstavci "poucas" linuxakov, co su to exe/com/bat subory. Nic zle si tym patrne nemyslel, a vacsina ludi sa nad tym maximalne pousmiala. Ako vidis, niektorych ale mohlo "urazit", ze ich pouca clovek, ktoremu je cudne, ze ikona, ktora vzdy patrila FF2, stale spusta FF2. Co ine by asi mala robit?
Me to stvalo, ze se nespustil FF3, kdyby mi to bylo "cudne - divne", to bych nad tim uvazoval a podival se co co spouti. A take jsem napsal ze po vypisu firefox do spousteciho radku se spustil FF2
I kdyz tato odpoved je mimo tema linuxu, na nic se nedotazuje, nechci se omlouvat, protoze ses asi neurazil, i kdyz jsem si mohl myslet, ze prvni odpoved od tebe byla od 15 leteho kluka, co hraje hry na pocitacich a studuje nejakou IT skolu. Jen ta horkost, ze se neco nepodarilo a ze dnes opet nemusi bezet internet za 1000Kc, zustava.
A take jsem napsal ze po vypisu firefox do spousteciho radku se spustil FF2No a proč by se něměl spustit FF2 ? Prostě funguje to jako ve windows, spustitelné programy se hledají v cestách které jsou udané v proměnné PATH tak stejně jako ve windows no a pokud si archív s FF3 někam rozbalil jak má OS vědět že má spustit binárku z toho jiného umístění ? (prostě spustí první spustitelný soubor firefox na který narazí a to bude ten FF2 ) Prostě musíš si to někam rozbalit a spustit tu binárku kterou jsi z toho archívu rozbalil. Jinak podivuješ se že se archív sám nespustí a nenainstaluje, ale to nedělá ani ve windows nebo ve windows se zip soubory samy rozbalují a spouští ? (Ano dá se ze zipu udělat i exe, ale to jde i u linuxu že existuje jeden spustitelný soubor který se rozbalí a spustí, ovšem není to až tak rozšířené.) Prostě chce si o tom něco přečíst, a pak se konkrétně zeptat co jsi nepochopil a né argumentovat ve windows to jde (ve windows taky archívy nejdou spustit - pokud nejsou upravené). Jinak fakt to vypadá spíše jako provokace. Jinak že vám nefunguje internet nemá nic společného s OS pokud jak tvrdíte je to zrada na straně poskytovatele, prostě tady pomůže pouze reklamace a za dny kdy to nechodí chtít vrátit peníze.
Ale vazne, ja si myslel, ze FF3 se zapise do stejneho mista jako FF2 a prepisi se i soubory. Moje chyba, ale ten bz2 byl rozbalen a umisten v adresari /dokumenty, takze vim, ze ani bz2, ani arj, rar, tar, zip atd nejsou spustitelne soubory. V DOSu jsem se naupravovat autoexecu a configu dosytosti, v linuxu nejsem takovy profi, abych upravoval soubory kdyz nevi kde, co a jak. Krome lila, na to si troufnu.
Ohledne pripojeni, dnes jsem cekal do pul jedenacte, nez se chytil router, takze rict ze mam podchyceno, jak dlouho jde ci nejde pripojeni, to se ukaze, kdyz potrebuju zjistit odjezd vlaku a pripojeni neni. A podle toho, jak se tenci telefonni seznam, tak upada i ochota mechaniku vrtat a opravovat telefonni vedeni a hledat chyby.
Budu tedy muset odkoukat od nekoho, kde se daji upravovat (v rozumnych mezich ) soubory pro beh linuxu, ale zase da se odkoukat hodne, ale musi se to nekde videt. Pascal, dBase4, VisualBasic, LISP se take dal naucit, ale to jsem byl mladsi a byly k tomu knizky a priklady. Dik vsem za pomoc.
... ja si myslel, ze FF3 se zapise do stejneho mista jako FF2 a prepisi se i soubory.No, a to bol prave chybny predpoklad, z ktoreho pramenilo cele Tvoje rozcarovanie. Takto by to fungovalo, keby FF3 mal vedomost o tom, ze v systeme FF2 existuje, bol by distribuovany rovnakym balickovacim systemom, program spravujuci balicky by vedel, ako FF2 nahradit FF3 a vobec by muselo byt dane, ze FF3 ma nahradit FF2. Ze sa jedna o novsiu verziu toho isteho softu? Hmm, ani z toho automaticka nahrada nevyplyva! Poznam pouzivatelov, ktory doteraz pouzivaju FF1. Vezmi si napriklad aktualnu situaciu v KDE: uz celkom dlho je tu KDE4, ale vela pouzivatelov jednoducho nechce experimentovat a robit beta testerov pre KDE4, ale radsej este dlho zostanu pri starom osvedcenom KDE3. Preto su tieto dve verzie vacsinou balickovacich systemov povazovane skor za nezavisle aplikacie ako by sa KDE4 povazovalo za upgrade KDE3. Mnohe systemy dokonca umoznuju koexistenciu oboch v jednom systeme. Podobne je to aj s FF: mas FF2 instalovany pravdepodobne z balickovacieho systemu Tvojej distribucie a Tvoj system ho pouziva. Niekde "vedla" si si rozbalil FF3, lebo mozno chces vyskusat nove ficury, alebo robit beta testovanie (prosim Petra Tomesa aby na tento prispevok neodpovedal). Ak chces FF2 nahradit, urob regulerny upgrade pomocou svojho spravcu balickov; ako som uviedol vyssie, mozno ani toto nebude viest k automatickemu nahradeniu a budes musiet explicitne uviest, ze sa ma FF2 odinstalovat a FF3 nainstalovat.
Tiskni
Sdílej: