V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Úlohou SW testera je vyhľadávať chyby.
Úlohou SW testera je vyhľadávať chyby a vyhľadávať ich čo najskôr.
Úlohou SW testera je vyhľadávať chyby,vyhľadávať ich čo najskôr a zaistiť ich nápravu.
To má napísané kolegyňa na stene pred sebou
Vo všeobecnosti zoberieš SW a jeho špecifikáciu a budeš zaradom prechádzať jednostlivé funkcionality a to kde sa špecifikácia líši od reality, označíš za bug. Ten sa zachytí do nejakého systému (bugzilla, PVCS,...) kde sa zaznamená v akej verzii, za akých okolností a pri akých dátach k problému prichádza. Bug sa priradí človeku, ktorý to má fixnúť. Môže nasledovať niekoľko výmien doplňujúciech otázok a odpovedí. Po nejakej dobe to developer fixne a tester overí či je to skutočne fixnuté. Pokiaľ ide o starší projekt, tak prvá polovica odpadá a len sa hrabeš v zozname bugov, ktoré už existujú resp. ich zadal niekto iný a ty len overuješ či boli fixnuté alebo nie.
Je vhodné ak tester skôr pozná praktickú stránku nasadenia SW než stránku programovania (to čo bude potrebovať sa na neho nalepí časom).
K tomu môže časom pribudnúť odhadovanie času na testovanie, rozhodovanie o tom čo sa fixne a čo nie, do ktorého releasu, definovanie funkcionality, ktorú by bolo vhodné doplniť, preberanie bugov od zákazníkov atď atď.
Môže to byť dosť psychicky náročné. Vyžaduje to pamäť, vytrvalosť a schopnosť komunikácie s ľuďmi.
Tiskni
Sdílej: