Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
iptables
kontrolovat pár MAC+IP a pokud nesouhlasí a jde o pokus s spojení na port tcp/80, přesměrovat na váš webserver, v ostatních případech spojení zamítnout (asi bude nutné povolit ještě DNS). Pravidla do iptables
můžete generovat třeba nějakým skriptem.
ssh
, a nebude se stačit divit, co se děje.
dobry den.
Zalezi na tom, kolik chcete utratit.
Switche, ktere nakupujeme (3com) to umi sami od sebe.
Nicmene my to nepouzivame - je nam to malo bezpecne (neni takovy problem si zmenit hw adresu)
Pouzivame network login 802.1x. Vsechny nase switche umi umistovat pocitace podle ssl-klicu(pomoci RADIUS) do VLAN 802.1q (po logickych skupinach).
Tiskarny a pod., ktere neumi 802.q se prihlasuji do spec. vlany pomoci RADA (za cenu nizsi bezpecnosti).
Novejsi switche umi ghost vlan - pocitac, ktery se nedokaze prihlasit je umisten do vlany, kde nemuze nikoho ohrozit.
Takove reseni je prakticky neprustrelne, ale je dost drahe.
Dalsim krokem je uz jenom sifrovani provozu pomoci vpn.
marek
Dobry den.
Myslim si, ze to urcite umi skoro kazdy vyrobce managovatelnych switchu.
My se snazime jako hranicni switche pouzivat 3com 5500, ale mame jeste nejake 4400.
Oni to nazivaji dhcp tracker.
Asi to ale umi i nizsi rady.
Pokud uz koupite switch, ktery umi takove veci, pak si muzete ten radius + 802.1X rozjet sam.
marek
Dobry den.
Vzhledem k tomu, ze implementaci jsme koupili, tak mozna nebudu uplne presny.
Pouzivame prihlasovani pocitacu - ne uzivatelu.
Ve Win domene maji pocitace take ucet.
Soucasti domeny je CA (tu jsme meli nastavenou uz predtim z jinych duvodu).
Kazdemu pocitaci, ktery je prihlasen do domeny, CA vygeneruje certifikat (to si resi Win kolega nevim poradne jak, ale vim ze se ten pocitac musi po doimageovani nejdrive pichnout do neoverovaneho portu ve switchi).
Ten certifikat je v nejakem ulozisti na tom pocitaci (jedine slabe misto).
V winxp je v pripojeni k mistni siti zalozka overovani (sla dopredu vyplnit nejakejma politikama).
Museli jsme akorat zlikvidovat vsechna win2k - v ceske verzi to proste nefungovalo - mozna zaviselo na ovladaci sitovky, nebo buhvi co...
V nasi firme uzivatele nic nenastavuji, takze je to jednoduche.
Ale vzhledem k tomu, ze jsou lidi shopni si nastavit 802.1x u wifi, tak si myslim, ze je to mozne pouzit i v obeznejsim provozu.
marek
Tiskni
Sdílej: