Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
sda1 -linux1
sda2 -linux2
sda3 -linux3
sda4 -swap (spolecny)
sda5 -home pripojena jako /home vsemi distribucemi
sda6 -data (spolecna)GRUB mam zapsat do MBR nebo jinam? S tim /home mi to neni jasne. Budou se nejen data ale i uzivatelske soubory a nastaveni systemy a plochy ukladat do /home/home1 az /home/home4 ? Chci si system nastavit pokazde znovu, nechci aby se nastaveni prebirala z predchozi instalace, spolecny by byl jen sda6 data.
GRUB mam zapsat do MBR nebo jinam?do MBR, ale v podstate je to jedno
S tim /home mi to neni jasne. Budou se nejen data ale i uzivatelske soubory a nastaveni systemy a plochy ukladat do /home/home1 az /home/home4 ?no na tom sda5 vytvoris adresare /home1,/home2, ... /homeN ..(pro kazdou distribuci jeden) .To zajisti, ze se ti zadne nastaveni neprepise. Jinak kde se nachazi home uzivatele se nastavuje v souboru /etc/passwd.
(jen by pak bylo potřeba vytvořit ve všech distribucích uživatele se stejnými UID)no co jsem pochopil, tak prave tohle nechce... jedine misto se "stejnym" s jinym uid
Slo mi hlavne o to aby se jednotlive distribuce neovlivnovaly a to ani na uzivatelske urovni.
Asi bude nejjednodussi mit pro kazdou distribuci jen jiny uzivatelsky profil ve spolecnem /Home.
Např.:
linux1 (sda1)- uzivatel Jirka1 (sda4)
linux2 (sda2)- uzivatel Jirka2 (sda4)
linux3 (sda3)- uzivatel Jirka3 (sda4)
data (sad5)
1) Swapovaci oddil bych nezakladal (problemy pri suspend) kazdy linux by mel vlastni swapovaci soubor (2GB).
dle navodu Nestačí mi swap - jak ho zvětším? - II2) nejsem si jisty jestli by nebyl lepsi sda1 jako /boot
3) obavam se jen, ze se mi pokazi Home pri instalovani a preinstalovani jednotlivych distribuci
Hm, a nebylo by šikovnější nechat /home společný pro všechny distribuce?To ma sve nedostatky - v ruznych distribucich budou ruzne verze software a nektery software to spatne snasi - napr. novejsi verze si prevede konfiguraci do novejsi podoby a kdyz se pak spusti starsi verze a narazi na novejsi konfiguraci, tak selze.
Prave toho jsem se obaval a chci se tomu vyhnout. Nechci aby se mi distribuce nejakym zpusobem ovlivnovaly nebo byla takova moznost, ze k tomu dojde. Nejake prebirani predchozi konfigurace mi nikdy poradne nefungovalo.
Asi je tedy nutne mit pro kazdy linux vlastni oddil pro Home nebo staci jen adresar /home/home1 az /home/home3?Tak se uz zacinam zas trochu priklanet k lvm2. Jak by jsi to provedl konkrentne ty, pouzity program nebo pri instalaci(openSuse11), udelat oddily pro vsechny distribuce hned nebo postupne pri jednotlivých instalacich (snad nejsem moc osobni)?
Pouzivame PC i na sledovani TV (normalni tv nemame), ted jsou prazdniny, ale pak zas budou davat Ordinaci a pokud by mi PC nefungoval, tak by se pritelkine nemohla divat a ja bych dlouho neprezil, i proto chci mit alespon jeden funkcni system.
nasel tyto pekne clanky, je to tam pekne popsane:
Tiskni
Sdílej: