V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
sda1 -linux1
sda2 -linux2
sda3 -linux3
sda4 -swap (spolecny)
sda5 -home pripojena jako /home vsemi distribucemi
sda6 -data (spolecna)GRUB mam zapsat do MBR nebo jinam? S tim /home mi to neni jasne. Budou se nejen data ale i uzivatelske soubory a nastaveni systemy a plochy ukladat do /home/home1 az /home/home4 ? Chci si system nastavit pokazde znovu, nechci aby se nastaveni prebirala z predchozi instalace, spolecny by byl jen sda6 data.
GRUB mam zapsat do MBR nebo jinam?do MBR, ale v podstate je to jedno
S tim /home mi to neni jasne. Budou se nejen data ale i uzivatelske soubory a nastaveni systemy a plochy ukladat do /home/home1 az /home/home4 ?no na tom sda5 vytvoris adresare /home1,/home2, ... /homeN ..(pro kazdou distribuci jeden) .To zajisti, ze se ti zadne nastaveni neprepise. Jinak kde se nachazi home uzivatele se nastavuje v souboru /etc/passwd.
(jen by pak bylo potřeba vytvořit ve všech distribucích uživatele se stejnými UID)no co jsem pochopil, tak prave tohle nechce... jedine misto se "stejnym" s jinym uid
Slo mi hlavne o to aby se jednotlive distribuce neovlivnovaly a to ani na uzivatelske urovni.
Asi bude nejjednodussi mit pro kazdou distribuci jen jiny uzivatelsky profil ve spolecnem /Home.
Např.:
linux1 (sda1)- uzivatel Jirka1 (sda4)
linux2 (sda2)- uzivatel Jirka2 (sda4)
linux3 (sda3)- uzivatel Jirka3 (sda4)
data (sad5)
1) Swapovaci oddil bych nezakladal (problemy pri suspend) kazdy linux by mel vlastni swapovaci soubor (2GB).
dle navodu Nestačí mi swap - jak ho zvětším? - II2) nejsem si jisty jestli by nebyl lepsi sda1 jako /boot
3) obavam se jen, ze se mi pokazi Home pri instalovani a preinstalovani jednotlivych distribuci
Hm, a nebylo by šikovnější nechat /home společný pro všechny distribuce?To ma sve nedostatky - v ruznych distribucich budou ruzne verze software a nektery software to spatne snasi - napr. novejsi verze si prevede konfiguraci do novejsi podoby a kdyz se pak spusti starsi verze a narazi na novejsi konfiguraci, tak selze.
Prave toho jsem se obaval a chci se tomu vyhnout. Nechci aby se mi distribuce nejakym zpusobem ovlivnovaly nebo byla takova moznost, ze k tomu dojde. Nejake prebirani predchozi konfigurace mi nikdy poradne nefungovalo.
Asi je tedy nutne mit pro kazdy linux vlastni oddil pro Home nebo staci jen adresar /home/home1 az /home/home3?Tak se uz zacinam zas trochu priklanet k lvm2. Jak by jsi to provedl konkrentne ty, pouzity program nebo pri instalaci(openSuse11), udelat oddily pro vsechny distribuce hned nebo postupne pri jednotlivých instalacich (snad nejsem moc osobni)?
Pouzivame PC i na sledovani TV (normalni tv nemame), ted jsou prazdniny, ale pak zas budou davat Ordinaci a pokud by mi PC nefungoval, tak by se pritelkine nemohla divat a ja bych dlouho neprezil, i proto chci mit alespon jeden funkcni system.
nasel tyto pekne clanky, je to tam pekne popsane:
Tiskni
Sdílej: