abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    včera 20:33 | IT novinky

    Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:55 | IT novinky

    ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:33 | Zajímavý software

    Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Nová verze

    GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:55 | Komunita

    V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.

    elenril | Komentářů: 0
    24.9. 20:44 | Nová verze

    LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.9. 16:55 | IT novinky

    Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    23.9. 15:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    22.9. 14:11 | Pozvánky

    Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.9. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Knihy s linuxovou tematikou
     (19%)
     (15%)
     (50%)
     (27%)
    Celkem 275 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 17.9. 19:19
    Rozcestník

    Dotaz: Vyber vhodne distribuce

    14.7.2008 07:30 sc0ut | skóre: 3
    Vyber vhodne distribuce
    Přečteno: 778×

    Vim ze je tu tento dotaz celkem casto a vim jak na nej byva odpovezeno.

    Tudiz predem rikam ze jsem zkusil nekolik distribuci, precetl si o nich neco i zkusil takove "pruvodce" vyberem vhodne distribuce.

    Zacinal jsem s Red Hat distribuci ve verzi 7.3, casem pak 9 (tusim, nepamatuju). Bylo to spis jen takove osahavani, prakticky jen hrani nic vic.

    Pak nastala pauza behem ktere jsem se dostal ke Gentoo. Docela se mi libilo tak jsem si s nim hral (student a pak nezamestnany takze cas byl), a dotahl jej do stavu kdy byl desktop celkem pouzitelny. Nakonec jsem si cely system rozboural a dokupy bych jej nedal.

    Nastala pauza behem ktere jsem se seznamil se SLAXem (5.1.x), coz je,jak vite, koncipovane jako LIVE distro. Sice jde nainstalovat ale autor sam to neradi.

    Pak jsem narazil na xUBUNTU. Celkove se mi libilo, jedno CD zbytek se stahne z netu, vsechno tak nejak slapalo. Ale neco mi chybelo (a chybi dodnes, jen nevim co to je).Behem nejakych 2 let jsem jeste sahnul po Arch linuxu,Memphis, a posledni dobou i po SuSE.(10 a 11). Ze vsech mi nejvice vyhovovalo xUBUNTU.

    Zkusim zde vypichnout v nekolika bodech svuj nazor na jednotlive distra tak jak to vidim ja. Nevim uz jak co zkouset a poterbuji tedy radu jak si vybrat, pripadne co kde delam spatne.

    Gentoo - + Portage,USE

    - znalosti, cas

    Arch - + podobne Gentoo ale bez kompilace pri instalaci

    - na me moc slozite, jako Gentoo

    Memphis - nebylo na HDD moc dlouho ale nelibil se mi ani v jednom smeru.

    SuSE - + silne zazemi Novellu ktere je znat na zpracovani distribuce. Detekce HW a bezproblemova instalace HW (aspon v mem pripade, desktop a laptop)

    - RPM balicky (zavislost "vse na vsem")

    xUBUNTU - + dost aktivni komunita, "debiani" puvod, hromada SW na par detailu bezproblemova instalace, me osobne dost vyhovujici apt

    - presne nevim ale citim ze to neni ono, NECO mi tu chybi, obcas mizi aplikace z Kmenu.

    To jsem zkusil vypichnout svuj nazor. Prosim neberte to jako prilezitost k flame a osocovani. Kazdy jsme nejak zacinal a ne kazdy ma v okoli kamarada ktery mu muze poradit. Pro me je tim kamaradem internet.

    Na desktopu i laptopu pouzivam momentalne KUBUNTU 8.04 (ne KDE4, neprijde mi jeste moc pouzitelne). Rad bych jej provozoval dal na obojim ale chtel bych co nejvhodnejsi pro me. Dekuji za pripadne rady ci "nakopnuti"

    Odpovědi

    14.7.2008 08:29 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Zadna distribuce ti asi nebude zcela vyhovovat. Pokud ti nejvice vyhovuje Ubuntu, tak by jsi jeste mohl zkusit Debian. Pokud ti vsak na Ubuntu nic zasadniho nevadi, tak spise hledej duvod proc ti mizi aplikace z Kmenu.
    Všechno dobré je pro něco zlé.
    14.7.2008 09:21 sc0ut | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    S tim pocitam ze mi nebude zadna vyhovovat zcela. Libilo by se mi neco s rychlosti gentoo, jednoduchosti instalace programu (apt-get) buntu/debianu a zazemim suse.

    Debianu se trosku bojim, co jsem cetl tak neni moc pro novacky a je slozitejsi. A nevim jak je to tam s usporadanim konfigurace v /etc. U gentoo se mi tohle taky libilo. Vse dost prehledne. *buntu tam mam z meho pohledu dost zmatek (odkazy na jedno z vice *.conf..).

    Mozna zkusim dat jeste sanci suse. Ackoli tam me odradila "nemoc" RPM distribuci kdy "vse je zavisle na vsem".A zas si nemuzu dovolit slackware (?) kterezto nechava zavislosti na uzivateli. (Nejsem si jisty, nejspis se pletu ale vim ze nejake take distro je.)
    14.7.2008 10:50 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce

    Vyssi rychlosti dosahnes spise nez kompilaci spravnym nastavenim viz. Fedora. Vyhody portage v Gentoo jsou v USE flags a dalsich vecech. Urcite neni tak dulezite, ze ti treba Gimp nastartuje o nejakou tu vterinu rychleji. Pokud je treba nejakou aplikaci kompilovat, tak by to melo jit ze zdrojoveho balicku (nikdy jsem nezkousel) ve vetsine rpm/deb distribucich.

    V Debianu oproti Ubuntu se asi vice veci nastavuje a myslim, ze tu neni zadne distribucni klikatko pro nastaveni. Nicmene u baliku byva nejake zakladni nastaveni provadeno po instalaci pomoci ncurses dialogu takze uplne triviality se nastavovat nemuseji.

    Slacware zavislosti opravdu nekontroluje resp. Slackware poskytuje jen zakladni nastroj pro instalaci balicku - asi tak na urovni dpkg a rpm. Existuji i nastroje pro reseni zavislosti jako swaret, slaptget a dalsi. To jsou nastroje ktere se daji prirovnat treba k tomu apt. Neni problem aby balicek informace o zavislostech obsahoval. Ve skutecnosti to vsak neni takovy problem. Sam nepouzivam tolik balicku mimo distribuci, abych potreboval reseni zavislosti. Existuji i externi repozitare linuxpackages a taky treba slackbuildy, pomoci slackbuildu lze sestavit balicek ze zdrojovych kodu.

    Jinak pouzivani "slozitejsich" distribuci jako Gentoo, Arch, Slackware nebo pro tebe Debian sice je narocnejsi, naucis se ale plno veci. Jak system funguje, co jak nastavit apod. Pokud nehodlas byt "power user" nebo se zabyvat Linuxem do hloubky, tak zustan u user friendly distribuci. Oboji ma sve vyhody a nevyhody.
    Všechno dobré je pro něco zlé.
    14.7.2008 11:43 sc0ut | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Ano gentoo me MNOHO naucilo. sice jsem postupoval podle handbooku ale bez nej to je mozne snad jen pro opravdu "power usera". S tou rychlosti ci vliovem kompilace mate samozrejme pravdu. Osobne zastavam nazor ze ta kompilace zadne rapidni zrychleni neprinese a me tech par vterin nezabije.

    Archu se mi tak nejak libi (nevim proc, proste mi je simpatickej), ale s tou konfiguraci si moc rady nevim. Chtelo by to cas...

    Libilo by se mi neco kde muzu oboji. coz tedy asi splnuje debian resp *buntu. Vse si muzu naklikat, ale i rucne v *.conf. Nektere veci mimo me chapani nechavam na klikatkach. Mam rad KDE prostredi (gnome se mi nelibi, zkousel jsem ale neprisel mu na chut), a co jsem kde cetl (i na ABClinuxu) tak nebylo KUBUNTU doporucovano jako distro s KDE. Ovsem nijak vyrazne problemy (se stabilitou) jsem nezaznamenal. U laptopu me stve ze neslape kontrolka na wifi (v 7.10 sla). Asi nekde nejake nastaveni jinak. Neni to nijak zasadni vec, aspon o spotrebic min.

    Vicemene mi KUBUNTU vyhovuje az na pocit ze to neni uplne ono. (detekce HW) To se mi libi vic u SuSE ale RPM balicky me zklamaly, nemluve o tom ze vetsina mnou oblibeneho SW v repozitarich neni (pridal jsem si pacmana plus nejake dalsi co jsem vygooglil).

    Zasadnim problemem je u me cas. Ktereho se mi nedostava. Laptop potrebuji momentalne dost v praci takze si na nem instalit system na zkousku jen tak nemuzu. A ve virtualnim prostredi to neni uplne ono. (Stejne tak jako Live CD).

    Mozna nekdy zkusim (o vikendu treba, pocasi je na to krasne :) )debian ve virtualnim prostredi, pak to treba klapne i "naostro".
    14.7.2008 12:58 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Pokud by jsi podrobneji prosel domovske stranky distribuci, tak by jsi zjistil, ze vetsina distribuci ma nejaky Handbook resp. dokumentaci a pokud by jsi se ji ridil, tak by jsi asi vyresil mnoho svych problemu. Detekce HW znamena v podstate jen jeho nastaveni. Jestli neco funguje se muzes zkusit mrknout na databazi notebooku. Jestlize ma HW ovladac, tak je vetsinou jen otazkou Googleni najit nejaky obsluzny SW. Pokud v databazi nebude tvuj model, tak zkus nejaky podobny. Vetsinou staci, kdyz ma notebook stejne zarizeni. Vyhoda treba toho Debianu je, ze pokud jej jednou nastavis, tak by se ti jen tak nemelo stat, ze ti treba prestane fungovat Wifi karta. Samozrejme pokud budes pouzivat stejne baliky. Rozdil je v tom, ze Ubuntu za tebe plno baliku vybira. btw. Debian nezarazuje "nesvobodny" software do repozitare. Takze takovy VirtualBox, win32 kodeky si budes muset nainstalovat sam. Jenze jakmile to udelas, tak je distribuce prakticky bezudrzbova.
    Všechno dobré je pro něco zlé.
    14.7.2008 13:22 sc0ut | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Tak dokumentaci povazuji za samozrejmost. At uz jako handbook ci nejaky manual vygoogleny ci pouziti man. spoustu veci jsem si zjistil z manualovych stranek ale neco je pro me pochopitelnejsi pokud vidim priklad.

    Ona DB laptopu me dovedla k pokusu na muj laptop nainstalit gentoo (pekne popsany postup) ale gentoo potrebuje cas. A me se prici mit na desktopu jine distro nez na laptopu. Na srvru mam ubuntu srvr a jsem spokojen. To co uvadis ohledne HW (ze neco prestane fungovat) se mi nestalo a neverim ze by se to stalo samo od sebe. (pocitac neudela nikdy nic sam pokud mu nereknu co ma delat)
    frEon avatar 14.7.2008 14:21 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    pocitac sice neudela co mu reknes, ale muze byt chyba treba v updatovanem baliku, programu, ktery pouzivas atd... Docela zive si pamatuju, jednou na gentoo byl update libexpat, po jehoz provedeni prestalo fungovat temer vsechno od apache, po xka. Nastesti dvoudeni rekompilace temer vseho pomoci revdep-rebuild to zachranila ;-)
    Talking about music is like dancing to architecture.
    frEon avatar 14.7.2008 13:28 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Virtualbox (gui) je v repozitari naprosto normalne, jaderny modul se instaluje pres module-assistant. O zbytku mas pravdu.
    Talking about music is like dancing to architecture.
    14.7.2008 14:50 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Omlouvam se. Zmatlo me, ze je pod PUEL licenci. Zdrojove kody jsou pod GPL. Asi jsem spatne hledal.
    Všechno dobré je pro něco zlé.
    otula avatar 14.7.2008 15:14 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Pokud se nemýlím, tak OSE chybí některé funkce, například virtuální USB řadič
    Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
    20.7.2008 20:19 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce

    Myslis balik virtualbox-ose ? Jak se divam, tak ho tam nemohu najit, protoze pouzivam Stable.

    Všechno dobré je pro něco zlé.
    18.7.2008 20:32 Merlin111
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Pokud jsi měl v ruce několik distribucí, neřekl bych, že jsi úplný začátečník. Podle mě se nemusíš debianu bát. Pokud chceš mít klid ta si naistaluj stable. Při rozdělování disku nezapomenout na bod připojení a pak možná bude třeba upravit xorg.conf, fstab + instalace něčeho na úsporu elektriky viz google. Ty 2 instalace Debianu, co jsem prováděl to alespoň chtěly, jsem totiž stejný začátečník jako ty.

    Na svém počítači provozuji verzi testing. Mohu-li shrnout možné problémy. Nejvíce zásadní potíže mi sem tam působyly proprietální ovladače grafiky a při aktualizaci jádra je někdy nutno přenastavit Alsu. Tohle ale asi platí obecně pro každou distribucí. Časté aktualizace přinášejí změny, systém se stává složitěší a někdy přestane fungovat nějaká drobnost třeba reportbug, kliknutí na tuhle polozku způsobí pád... někdy tě nová verze přinutí dopsat IP adresu DNS do souboru etc/network/interface ... je to prostě testing, drobné potíže jsou daň za aktuálnější verze programů. Ale není se čeho bát, systém funguje i přes to, že v logu vidím několik hlášek žádajích nějaké lepší než defaultní nastavení.
    otula avatar 14.7.2008 11:54 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Co ti připadalo na Archu složité?
    Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
    14.7.2008 12:04 sc0ut | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Poinstalacni nastavovani. Jak jsem psal vyse, kdysi jsem si zprovoznil gentoo. A nyni je to kubuntu. Nevidim do systemu tolik kolik bych si sam pral. A kazda distribuce je trosku odlisna. Aspon co jsem videl ja. A tusim ze ma pacman(?) ,jako balickovaci system, coz pro me zas neco uplne jineho. ale zvyknout se da na cokoli. Jen staci pouzivat. Rovnez nevim jak na tom se SW (chapejte,jsem zvykly na nejaky SW ktery, jak jsem si naivne myslel, je obsazen vsude. Bohuzel neni.)

    A nerad bych mel funkcni ale spatne nastaveny system.(napr. zaple veci/sluzby ktere nepotrebuji, pripadne nastaveni ne uplne optimalni).

    Arch se mi libi ale netroufam si na nej. Mozna casem. Ted mozna ve VM.
    otula avatar 14.7.2008 12:32 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce

    Myslím, že Gentoo je určitě složitější. Ano, Arch má pacman. Jedná se o velmi jednoduchý balíčkovací systém. Těch pár parametrů, které používá, si velmi rychle zapamatuješ. Pokud jde o software, je na tom velice dobře. Nemá sice taková kvanta programů přímo v repozitářích (i když v poslední době mi připadne, že se community repozitář docela rozrostl), ale má velmi jednoduchý systém vytváření balíčků. A v AURu (aur.archlinux.org) najdeš skoro veškerý software, který potřebuješ. Sám používám Arch o něco déle, než 2 roky, a počet programů, ke kterým jsem si musel vytvořit svůj PKGBUILD, by se dal spočítat na prstech jedné ruky.

    Co se týče těch nepotřebných služeb, myslím, že právě v Archu s nimi mít problém nebudeš. Zadávají se do jediného řádku v /etc/rc.conf - tam BTW najdeš velkou část konfigurace všeho možného. Asi takto:

    #kódování a zóna
    LOCALE="cs_CZ.utf8"
    HARDWARECLOCK="UTC"
    TIMEZONE="Europe/Prague"
    KEYMAP="us"
    CONSOLEFONT=
    CONSOLEMAP=
    USECOLOR="yes"
    
    # tady to se může ponechat, jak je přednastaveno
    MOD_AUTOLOAD="yes"
    #
    # Načítané moduly - instalační program jich tam nacpe spoustu, ale většinou tam není potřeba nic - takže jen příklad:
    MODULES=(via_agp agpgart radeon)
    
    # Scan for LVM volume groups at startup, required if you use LVM
    USELVM="no"
    
    # název počítače
    HOSTNAME="netacek"
    #
    # síťové adresy, po novém už tam loopback není. Pokud používáš DHCP, vypadá to takto: eth0="dhcp"
    #
    lo="lo 127.0.0.1"
    eth0="eth0 192.168.1.1 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.1.255"
    INTERFACES=(lo eth0)
    #
    # Routes to start at boot-up (in this order)
    # Declare each route then list in ROUTES
    #   - prefix an entry in ROUTES with a ! to disable it
    #
    gateway="default gw 192.168.0.1"
    ROUTES=(!gateway)
    #
    # Síťové profily asi řešit vůbec nemusíš
    #
    #NET_PROFILES=(main)
    
    #
    # Služby - daemoni - naskládají se tak, jak mají postupně startovat
    #   - prefix a daemon with a ! to disable it
    #   - prefix a daemon with a @ to start it up in the background
    #
    DAEMONS=(syslog-ng iptables @network !netfs @crond @cups @hal @sshd @ppp)
    
    
    Potom ještě potřebuješ vygenerovat správná locales - odkomentuješ je v /etc/locale.gen a spustíš příkaz
    # locale-gen
    ale on to za tebe dnes udělá už instalační program :-) Dnes už ti instalační program nabídne výběr zrcadla pro pacman, takže po nainstalování stačí spustit
    # pacman -Syu
    
    čímž aktualizuješ databázi i celý systém. (Ještě si můžeš odkomentovat v /etc/pacman.conf další repozitáře). Pak už jen takové srandy, jako třeba
    # pacman -S mc nvidia xorg kde
    # X -configure
    ...
    
    a třeba upravit /etc/inittab pro bootování do grafického režimu (už je to tam dnes také předchystáno, takže stačí jen odkomentovat vybraného desktop managera a nastavit runlevel 5. Dnešní instalátor už opravdu udělá většinu věcí za tebe, takže úplná pohoda :-)
    Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
    14.7.2008 12:03 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Mozno je spravny cas vyskusat FreeBSD, zabudnut na dilemy "ktoru distribuciu", "ktory filesystem", "ktore repozitare", "ktory balickovaci system" a zacat konecne pouzivat pocitac na pracu. Samozrejme, dilemam "ktory textovy editor", "ktory window manager" alebo "ktore desktopove prostredie" sa nevyhnes. :-)
    14.7.2008 12:11 sc0ut | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    To uz je asi moc velka zmena. Pro me naprosto nezname vody. Doma si o nem neco zkusim pocist ale tusim ze pro nej neni tolik SW kolik bych si pral (aspon to co pouzivam ja). Ani jak je na tom s hrami. Obcas si neco zahraju, pustim film ci hudbu. A jak si rozumi s HW... Pocitac na praci (zvlast laptop) samozrejme pouzivam. Tyhle uvahy jsou vedeny zatim pouze ve filozoficke rovine, protoze to co mam neni uplne ono. Mozna je to jen pocit "Pali me dobre bydlo".

    Co se tyka dodatecnych otazek Vami polozenych, mam celkm jasno. FS - ext3 txt editor - vim ze VIM asi je dobry ale pro me je nepratelsky, takze nano/kate. window manager - vim co to je ale nechavam to na distribuci, nevidim duvod jej menit

    a desktop prostredi jednoznacne KDE (E17 je take hezke ale...)
    14.7.2008 12:17 leonidas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    pripájam sa k freebsd... mozes skusit skludom desktopbsd alebo pcbsd ale to je už na tebe.... ak chceš niečo viac hard tak stoji za to skúsiť aj openbsd -- pri openbsd máš čistý systém s xorg hned po inštalácii.. stači doťahať fluxbos firefox ale je tam aj kde ale som neskusal.
    14.7.2008 12:26 sc0ut | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Polozim zde primy dotaz, cas bude az nekdy vecer doma a ja bych se asi vecera nedockal. Jak je na tom FreeBSD s multimedii (video, hudba, jejich uprava, tvorba, editace) A jak je na tom s WINE pripadne podporou her. Zkousne NIX binarni soubory (nektere hry jsou nativni, pujdou zde nebo bez sance).

    Netravim hrami mraky casu (obcas me nejaka hra chytne), ale obcas si rad neco zahraji (Q3A, Neverwinter nights, Fallout...)
    14.7.2008 13:24 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Neznate nejaky web o HW podpore FreeBSD? Nebo takove veci hledat ciste na mailing listech ci IRC?
    Všechno dobré je pro něco zlé.
    18.7.2008 16:49 mapim | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    zdar,

    resim podobne "dilema" jako sc0ut, jen s tim rozdilem, ze bych rad vedel (a opravdu mi nejde o flame), co je lepsi pro masinu s 2x amd opteron 64bit, msi gf9800gx2 a raptorem s 10000rpm. zapasim s ruznymi distr. ale zadne nesplnuje moje "predstavy" o rychlosti. po instalaci fedory, *buntu, opensuse, a ja uz nevim ceho vseho, mi neprijde system nejak zvlast rychly. klik na menu v xfce, vecnost, otevirani aplikaci, vecnost. skrolovani stranek ve firefoxu, psycho, rychle hybani/presun s okny, tragedie - chytnu okno, zacnu jej zmensovat, ci roztahovat a najednou mam pocit, ze delam na nejakem pentiu I s 32MB RAM - nedej boze, kdyz udelam alt+tab na dlouho nepouzivany xfce4-terminal ci jinou app. a to mam vsechny ty okrasne 3d *icovin* vypnute..

    jak tenhle stroj bezi na m$ nevim, bo je v tomto smeru nastesti panic. mozna je to jen ma naivni projekce, ze by to melo byt raketoidniho charakteru. reknete prosim vase zkusenosti s rychlosti na 64 bit pc.

    v tuto chvili mam xubuntu. ale opravdu musim rict, ze at fedora, ci *ubuntu, nebo jine dalsi, chovalo se to stejne. nevim, mozna je do proprietalnim nv driverem. ale bez nej je to tragedie jeste vetsi.

    uz jsem slibil zene, ze s timto novym pc, uz pojede vse jako po masle, ze kdykoliv prijde k pc, zapne jej, a spusti si app. tak ji pobezi, a ne, ze uslysi: "jej, to je cerstve nainstalovanej system, zlaticko" - to si uz nemuzu dovolit, zase rozinstalovany pc, uz to fakt musim dat dokupy, me snad chapete, ne? ;o) dyk bych dostal na perdel!

    mam tu vypalene freebsd, koukam na nej, chtel bych jej, ale kdyz si vzpomenu, jak kdysi cely bozi den rozchazel flash, tak, aby ff nepadal, musim si nutne vybavit zenu, abych rychle dovratil sve zraky jinam - zatim k sice pomalemu, trhajicimu a sekajicimu se xubuntu, nicmene funkcnimu...

    kazopadne dik, za jakoukoliv zkusenost!
    20.7.2008 20:39 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Zkus prekompilovat kernel. Nastavit svuj model CPU, Preemt model a Timer frequency pro desktop. Predpokladam, ze take 64-bit memory resources.
    Všechno dobré je pro něco zlé.
    21.7.2008 09:11 mapim | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    mno, mam 64bit distribuci, takze 64-bit memory resources uz mi beha. nicmene na tu kompilaci se podivam...dekuju za nakop
    frEon avatar 14.7.2008 13:21 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce

    Byt tebou bych zkusil debian. Jestli se ti podarilo uspesne nejakou dobu pouzivat gentoo, tak by jsi ho mel zvladnout. Osobne sem zacinal na Mandrake Linux (dnesni mandriva), ale po cca mesici, dvou pouzivani jsem zkusil debian a u nej jsem prakticky zustal.

    Debian ma /etc v podobnem stavu jako ubuntu. Kazdy program, ktery vyzaduje globalni konfiguraci si tam da soubor nebo adresar se soubory. V /etc/default najdes myslim podobne veci jako v /etc/conf.d v gentoo. V /etc/init.d jsou startovaci skripty a v /etc/rcX.d predstavuji jednotlive runlevely (jsou taci, co tento system zatracuji /pry neprehledne/ a jsou i jini kteri jej maji radi /pry velice prehledne/ ;-)).

    Osobne na desktop preferuji debian testing, protoze mi prijde jako dobry kompromis mezi stabilitou (nepamatuji si, ze by se mi system rozbil aniz bych mu nepomoh) a novosti softwaru. Problem ale obcas byva s instalatorem testingu, ktery je tak, jako testing vetev distribuce, v aktivnim vyvoji. Proto se muze stat, ze instalator nemusi uplne fungovat (pamatuju si, ze mi jednou nedal vybrat nejakou volbu, ale uz nevim jakou. Kdybych neinstaloval s volbou expert ani bych si toho nevsiml), ale to neni caste. Muzes instalovat bud z dvd (neco pres 4gb), cd (kolem 600mb), nebo netinst cd (140mb) nebo jeste mensi business-card cd (neco kolem 40mb), pricemz, cim mensi cd, tim vic se toho bude stahovat z internetu.

    Kdyby ses rozhodl debian vyzkouset muzu ti doporucit instalacni prirucku a debian reference. Pripadne pred rozhodnutim se muzes kouknout na FAQ.

    Talking about music is like dancing to architecture.
    14.7.2008 15:31 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Jako dlouhodobý uživatel Mandrivy čas od času zkouším Live-CD Debianu, a Debian mi nepřipadá nějak složitý na nastavení. Nastavil jsem zdroje softwaru, bez problémů si nainstaloval mc, Operu, Adobe Reader atd. Grafika přes dpkg-reconfigure xserver-xorg atd. Zajímavé je, že mc není defaulně na Live-CD (stejně jako v Ubuntu), pro instalaci je třeba nastavit zdroje softwaru. Pěkné čtení o Debianu je třeba tady.
    Dalibor Smolík avatar 18.7.2008 18:44 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Debian je dobrá volba, uživatel si nastaví přesně, co potřebuje. Jinak mc není ani v nastavení základního systému, je třeba jej doinstalovat, to dělám jako první. Používám net installer nebo 1. CD lenny, zbytek tahám z netu. Je třeba upravit /etc/apt/sources.list a nastavit repozitáře.
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    21.7.2008 07:32 cml11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Zdravím.

    I já se přidám se svým dotazem k výběru vhodné distribuce. Zbyl mi doma jeden vysoce funkční starší PC (Duron 1GHz, 768MB RAM, GeForce 2MX) a tak jsem se rozhodl z něj udělat pokusný stroj a rozjet desktopový Linux v nějaké lidské podobě. Jelikož jsme dosud používal pouze Win, chtěl jsem něco co bude svižnější než XP při obdobné uživatelské přívětivosti. Na první pokus jsem sáhl po uBuntu 8 a řekl bych, že jsem důkladně narazil. Dva dny jsem řešil jak na monitoru docílit kýžené rozlišení po bootu a byl jsem chvílemi, slušně řečeno, velmi rozladěn. Nakonec se tak nějak podařilo (logovací obrazovka si ukazuje stejně po svém), takže jsem se posunul o kousek dál. Přesto jsem docela nešťastný z toho, že se systém nechce hýbat a je vysloveně pomalý. O poznání pomalejší než XP na tomtéž stroji, což jsem opravdu nečekal. Předpokládám tedy, že dám šanci nějaké jiné distribuci. Můžete mi tedy dát nějaké doporučení na nějakou, která by výše zmíněnými neduhy netrpěla a dala se bez potíží svižně rozpohybovat pokud možno bez nutnosti použít terminál? Předem díky za rady.
    21.7.2008 09:42 mapim | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    zdar,

    - povypinat sluzby, ktere nepotrebujes.
    - nainstalovat si rozumne gui, nevyzadujici tolika sys. prostredku, jako kde nebo gnome.
    - rozliseni monitoru se nastavuje v xorg.conf.
    - neco ke gdm a rozliseni.
    - bootovaci splach muzes zrusit v /boot/grub/menu.lst.

    21.7.2008 10:42 cml11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce
    Díky za užitečný odkazy, pokusím se s tím trochu pohrát. Snad bude výsledek za něco stát a nenarazím znova na tak složitý řešení jednoduchýho problému jako hned na první pokus:)
    21.7.2008 10:27 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber vhodne distribuce

    GNU/Linux používám asi od roku 2003. Vyzkoušel jsem následující distribuce: SuSE Linux (tenkrát ještě OpenSuse nebylo), Mandrake (dnešní Mandriva), Slackware, Debian a Ubuntu.

    Ač teď používám Debian, tak nejlepší mi připadá Slackware. Neřeší závislosti (pro mě výhoda), má přehledně udělaný startovací skripty (prý podobně jako v *BSD). "Vyrobit" bálíček pro Slackware je hrozně jednoduchý. Velkou nevýhodou Slackwaru je to, že se o něj prakticky stará jenom jeden člověk (P. Volkerding). Ve Slackwaru musí člověk hodně kompilovat, protože balíčků pro něja je rel. málo (nejznámější je asi repozitář http://www.linuxpackages.net/ ).

    Debian má vynikající balíčkovací systém, kompilovat skoro nemusíte. Ale: vytvořit balíček pro Debian je mnohem těžší, než-li vytvořit balíček pro Slackware.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.