Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
nevíte někdo jak jednoduše zapnout či donutit GTK aplikace bežící v KDE k vyhlazování písma ? Vypozoroval jsem, že žádná GTK aplikace nevyhlazuje, nastavení stejného fontu či jiného nemá vliv. Jsem názoru, že díky tomu Firefox, nezobrazuje stránky tak pěkně, jako třeba Opera či Konqueror.. (Viz příloha) Chtěl bych toho docílit bez instalace gnome-control-center, který udajně problém řeší..
Díky
export GDK_USE_XFT=1
<edit name="hinting" mode="assign"><bool>true</bool></edit> <edit mode="assign" name="hintstyle"><const>hintfull</const></edit>Respektive K Control Center -> Appearance & themes -> Fonts -> Use anti-aliasing: Enabled -> Configure -> Hinting style: Full
~/.fonts.conf
, ktory ma vplyv na vsetky aplikacie, pokial je tento uzivatelsky subor nacitany (v Ach Linuxe su uzivatelske nastavenia nacitane v pripade, ze existuje odkaz /etc/fonts/conf.d/50-user.conf
). Uzivatel si tak moze upravit vlastne nastavenia fontov, nez je nastavenie systemove.
Firefox sa mi zdal, ze pouziva vyhladene pismo. Opera taktiez, ale ma velmi slaby hinting. Mozno by na porovnanie vyhladzovania fontov pomohlo poslat screenshoty nejakych cisto KDE a GTK aplikacii (K Control Center, GIMP, ...), popripade aj cisto Qt aplikacii (qtconfig).
A to vyhlazování máš hnusné na obouch snímkách obrazovky.IMHO screenshot Firefoxu ma mozno velke pismo, ale pekne vyhladene, rozhodne by som netvrdil, ze hnusne. V pripade Opery by som skusil pouzit Qt 4 verziu namiesto standardnej Qt 3, pismo by potom malo mat silnejsi hinting.
taky nechápu, proč Arch Linux a Ubuntu můžou mít zakompilovanou podporu BCI ve freetype a Mandriva, OpenSUSE to tam nemajíKvoli americkemu software patentu na BCI, ktory vlastni Apple. Niektore distribucie sa chcu pre istotu vyhnut moznym problemom s porusovanim patentu v USA.
... a ani BCI a subpixel hinting tomu nepomůže.Ale pomoze. Problem moze byt v tom, ze Apple a Microsoft (tvorcovia TTF) maju mierne odlisne implementacie BCI. Freetype je mozne skompilovat len s podporou jedneho typu BCI (predvoleny je Microsoft). Kadopadne suhlasim s tym, ze standardne dodavane fonty v Linuxe nie su to prave orechove. V mojom pripade sa mi osvedcilo pouzivat vyhladene fonty (standardne pouzivam v GTK a Qt aplikaciach font Lucida Grande) okrem Microsoft fontov, ktore lepsie vyzeraju nevyhladene. Vynimkou su tucne fonty, ktore mam vzdy vyhladene. BCI a hinting mam zapnuty podla typu fontu (Microsoft fonty ano, Liberation nie - pouziva autohinting). V pripade LCD sa opliati pohrat sa aj s nastavenim sub-pixel rendering.
Kadopadne suhlasim s tym, ze standardne dodavane fonty v Linuxe nie su to prave orechove.Mně připadá Dejavu výborně udělané.
Tiskni
Sdílej: