Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Po záhadě s kernel-based klientem pro ISATAP, kterou jsem nevyřešil (přesněji řečeno vzdal a nainstaloval Miredo) je tu další problém.
Mám server, který má přístup do IPv6 pomocí 6to4. Souží v lokální síti jako router ISATAP, aby se všichni z lokální IPv4 sítě mohli taky dostat na IPv6. (Vnitřní síť nemůže používat přímo IPv6, protože WiFi router to nepodporuje.)
Potud všechno funguje. Stránky typu http://www.ipv6.org/ jasně potvrzují, že ze serveru i z klientů za NATem se dá dostat na IPv6. (Až na to, že route vyprší za 1800 sekund a nelze to nastavit jinak. (Grrr!!!))
Pak ale nechápu, proč mi nefunguje ping6 ::1
. Co může být špatně? Nevrací to žádnou chybovou hlášku. Pakety prostě někde mizí.
Nechci sem hned dávat sáhodlouhé výpisy filtrovacích tabulek a síťových zařízení. (Doplním je až na vyžádání, napadne-li někoho, čím by to mohlo být.) Používám iptables
i ip6tables
. V obou případech je icmp (resp. icmpv6) povolen. Pokud jsem to dobře pochopil, v iptables
pro IPv4 stačí pouze propouštět protokol, ve kterém jsou IPv6 pakety tunelovány. Detaily už zařídí ip6tables
, které pracují s virtuálními zařízeními. (Výjimkou je například lo.) Nenapadá mě žádný důvod, proč by ping
na localhosta neměl fungovat. Jinak se chová normálně. Můžu pingnout adresy ostatních rozhraní i jiných počítačů, a to v IPv4 i IPv6.
Ne, ani takhle to nefungovalo. Ale teď už to naštěstí funguje na všechny možné způsoby. Vypnul jsem všechna rozhraní, vyčistil jsem routovací tabulky a když jsem dal ip -6 link set lo up
, fungovalo to. Automaticky vygenerované záznamy v routovací tabulce, ke kterým se člověk dostane jedině přes route -A inet6 -n
, ovšem vypadaly navlas stejně jako předtím. Strávil jsem zbytečně několik hodin nastavováním route, priorit a kdovíčeho ještě. Asi byl potřeba důslednější přístup...
Tiskni
Sdílej: