Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Po záhadě s kernel-based klientem pro ISATAP, kterou jsem nevyřešil (přesněji řečeno vzdal a nainstaloval Miredo) je tu další problém.
Mám server, který má přístup do IPv6 pomocí 6to4. Souží v lokální síti jako router ISATAP, aby se všichni z lokální IPv4 sítě mohli taky dostat na IPv6. (Vnitřní síť nemůže používat přímo IPv6, protože WiFi router to nepodporuje.)
Potud všechno funguje. Stránky typu http://www.ipv6.org/ jasně potvrzují, že ze serveru i z klientů za NATem se dá dostat na IPv6. (Až na to, že route vyprší za 1800 sekund a nelze to nastavit jinak. (Grrr!!!))
Pak ale nechápu, proč mi nefunguje ping6 ::1
. Co může být špatně? Nevrací to žádnou chybovou hlášku. Pakety prostě někde mizí.
Nechci sem hned dávat sáhodlouhé výpisy filtrovacích tabulek a síťových zařízení. (Doplním je až na vyžádání, napadne-li někoho, čím by to mohlo být.) Používám iptables
i ip6tables
. V obou případech je icmp (resp. icmpv6) povolen. Pokud jsem to dobře pochopil, v iptables
pro IPv4 stačí pouze propouštět protokol, ve kterém jsou IPv6 pakety tunelovány. Detaily už zařídí ip6tables
, které pracují s virtuálními zařízeními. (Výjimkou je například lo.) Nenapadá mě žádný důvod, proč by ping
na localhosta neměl fungovat. Jinak se chová normálně. Můžu pingnout adresy ostatních rozhraní i jiných počítačů, a to v IPv4 i IPv6.
Ne, ani takhle to nefungovalo. Ale teď už to naštěstí funguje na všechny možné způsoby. Vypnul jsem všechna rozhraní, vyčistil jsem routovací tabulky a když jsem dal ip -6 link set lo up
, fungovalo to. Automaticky vygenerované záznamy v routovací tabulce, ke kterým se člověk dostane jedině přes route -A inet6 -n
, ovšem vypadaly navlas stejně jako předtím. Strávil jsem zbytečně několik hodin nastavováním route, priorit a kdovíčeho ještě. Asi byl potřeba důslednější přístup...
Tiskni
Sdílej: