Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
$ qemu -m 256 -hda disk.img -cdrom neco.iso -boot d -enable-audio -user-net
QEMU - qemulátor
staci nainstalovat, vytvorit novy virtualny system a pripojit mu ISO imagejak znela prvni odpoved? To uz rovnou Vmware server at to funguje poradne a bez omezeni.
su /etc/init.d/vboxdrv setup
rpm -ql `rpm -qa | grep -i virtualbox` | grep vboxdrv
/etc/init.d
ta služba není. Tady by pomohl někdo. kdo používá Mandrivu, zkuste jejich forum. Máte nějaký důvod proč používáte zastaralý balíček OSS verze z vaší distribuce? Proč nepoužijete aktuální verzi 1.6.2 i s podporou USB atd.
vboxdrv
sa nainstaloval, ale sa nenacital. Skus preto pod rootom spustit:
modporbe vboxdrv
modprobe vboxdrv
vboxdrv
-> to asi nemas).
2. Nasledne sa vo VirtualBoxe vytvori novy virtualizovany system, prideli sa mu trosku pamate, vytvori sa mu VDI subor (akoze HDD), takisto sa mu moze pridelit pristup k CD/DVD-ROMke alebo k ISO image (aby sa mal z coho virtualizovany system nainstalovat). Potom sa virtualny system moze spustit.
modprobe -r vboxdrvviz
man modprobe
VirtualBox -> Settings -> CD/DVD-ROM -> Mount CD/DVD Drive -> ISO Image File
General -> Advanced -> Boot Order
Koupil jsem si knihu Linux Dokumentační projekt a jsem sklamaný. Vůbec se podle toho nemůžu naučit používat program Virtualbox.
Tiskni
Sdílej: