19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Na samém začátku jsem měl k dispozici jen cert.cer a cert.pem.Na zaciatku predsa musis mat privatny kluc, z ktoreho posielas request na vystavenie certifikatu. Ten sa neda dogenerovat dodatocne (request je generovany z PK a tento request musi byt odoslany do CA aby CA mohla vystavit certifikat). Takze ak si dodatocne vygeneroval key, tak tento urcite nebude sediet s danym certifikatom. Ako si sa dostal k tym suborom cert.cer a cert.pem? Nieco si predsa musel poslat I.CA aby Ti mohli vystavit certifikat a pri tom, ako si generoval ten cert.pem (predpokladam ze ten si poslal do I.CA) mal vzniknut este jeden subor s privatnym klucom. Mozno ho mas v tom cert.pem, ale v tom pripade by si si mal asi nechat vygenerovat novy certifikat ktoreho PK neposles do CA. Ci dany PEM obsahuje privatny kluc zistis napr. takto:
openssl rsa -in cert.pem -text -noout
Ak ho dany PEM obsahuje (lebo ho obsahovat nemusi - PK sa neposiela do CA na generovanie certifikatu - od toho je to "privatny kluc", aby si ho uchovaval privatne a nikomu ho neposkytol - ani CA) budes musiet zadat jeho heslo (ak bol zaheslovany) a vyssie uvedeny prikaz potom vypise kluc v textovej forme.
Ak dany PEM ziaden kluc neobsahuje, nebude to pytat ziadne heslo a zahlasi to nieco v zmysle "unable to load private key" chybu.
Ak ho obsahuje a nepamatas si heslo, tak mas asi smolu.
Ak sa tam dany kluc nachadza a chces ho vyextrahovat do samostatneho suboru, tak pouzi:
openssl rsa -in cert.pem -out cert.key -outform PEM
Omyl, na začátku jsem privátní klíč nemělv tom pripade nejste na zacatku, zacatek je tam kde se vygeneroval privatni klic
-----BEGIN/END CERTIFICATE REQUEST-----a/alebo
-----BEGIN/END CERTIFICATE-----a z toho sa niekomu podarilo dostat privatny kluc, tak ho treba bonznut NSA - ad jedna moze dostat slusnu odmenu a ad dva aspon NSA bude vediet ze uz sa to konecne niekomu podarilo a ze X.509 PKI uz nie je vobec bezpecny. Ak niektory subor obsahuje aj cast:
-----BEGIN/END RSA PRIVATE KEY-----tak z nej mozes dostat ten privatny kluc vyssie popisanym sposobom (ak nie je zaheslovany, pretoze potom mas opat trochu problem ked nepoznas heslo). V kazdom pripade budem zvedavy na vysledok (a popis co tie subory obsahuju), lebo tiez ma zaujima ci sa to uz niekomu podarilo rozlusknut (nepracujem pre NSA ale obcas X.509 pouzivam pri komunikacii).
Tiskni Sdílej: