Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Na samém začátku jsem měl k dispozici jen cert.cer a cert.pem.Na zaciatku predsa musis mat privatny kluc, z ktoreho posielas request na vystavenie certifikatu. Ten sa neda dogenerovat dodatocne (request je generovany z PK a tento request musi byt odoslany do CA aby CA mohla vystavit certifikat). Takze ak si dodatocne vygeneroval key, tak tento urcite nebude sediet s danym certifikatom. Ako si sa dostal k tym suborom cert.cer a cert.pem? Nieco si predsa musel poslat I.CA aby Ti mohli vystavit certifikat a pri tom, ako si generoval ten cert.pem (predpokladam ze ten si poslal do I.CA) mal vzniknut este jeden subor s privatnym klucom. Mozno ho mas v tom cert.pem, ale v tom pripade by si si mal asi nechat vygenerovat novy certifikat ktoreho PK neposles do CA.
openssl rsa -in cert.pem -text -noout
Ak ho dany PEM obsahuje (lebo ho obsahovat nemusi - PK sa neposiela do CA na generovanie certifikatu - od toho je to "privatny kluc", aby si ho uchovaval privatne a nikomu ho neposkytol - ani CA) budes musiet zadat jeho heslo (ak bol zaheslovany) a vyssie uvedeny prikaz potom vypise kluc v textovej forme.
Ak dany PEM ziaden kluc neobsahuje, nebude to pytat ziadne heslo a zahlasi to nieco v zmysle "unable to load private key" chybu.
Ak ho obsahuje a nepamatas si heslo, tak mas asi smolu.
Ak sa tam dany kluc nachadza a chces ho vyextrahovat do samostatneho suboru, tak pouzi:
openssl rsa -in cert.pem -out cert.key -outform PEM
Omyl, na začátku jsem privátní klíč nemělv tom pripade nejste na zacatku, zacatek je tam kde se vygeneroval privatni klic
-----BEGIN/END CERTIFICATE REQUEST-----a/alebo
-----BEGIN/END CERTIFICATE-----a z toho sa niekomu podarilo dostat privatny kluc, tak ho treba bonznut NSA - ad jedna moze dostat slusnu odmenu a ad dva aspon NSA bude vediet ze uz sa to konecne niekomu podarilo a ze X.509 PKI uz nie je vobec bezpecny.
-----BEGIN/END RSA PRIVATE KEY-----tak z nej mozes dostat ten privatny kluc vyssie popisanym sposobom (ak nie je zaheslovany, pretoze potom mas opat trochu problem ked nepoznas heslo). V kazdom pripade budem zvedavy na vysledok (a popis co tie subory obsahuju), lebo tiez ma zaujima ci sa to uz niekomu podarilo rozlusknut (nepracujem pre NSA ale obcas X.509 pouzivam pri komunikacii).
Tiskni
Sdílej: