Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
AllowOverride All
. Jak mi ovšem rázem došlo, tak to určitě není vhodné povolit úplně všechno. Takže jsem si na stránkách Apache našel dokumentaci k AllowOverride a zjistil jsem, že dvě věci by se měly povolit a to AuthConfig
(aby si uživatelé mohli nastavovat HTTP login) a FileInfo
(aby se dal použít mod_rewrite pro SEO-friendly URL). Potom jsem zjistil, že vůbec není na škodu povolit Indexes
a tím pádem je povolení Limit
prašť jako uhoď a můžeme tam rovnou napsat All
.
Nicméně se mi to zdá jako příliš benevolentní, proto se chci zeptat jaké nastavení vy osobně doporučujete a jestli může být povolení nějaké direktivy bezpečnostní riziko pro server (ať už ze strany samotného uživatele a nebo jakéhokoliv útočníka i ve vztahu se špatným použitím .htaccess ze strany uživatele). Jsou ještě nějaké direktivy (kromě AllowOverride), kterými se dá ovlivnit chování .htaccess?
Na závěr mě ještě napadá úvaha, jestli není vhodné danému uživateli povolit .htaccess s danými oprávněními na požádání a nepovolovat to globálně. Tady se ale nabízí úvaha, jestli už není rovnou lepší potřebné nastavení adresáře inkludovat přímo do httpd.conf a ušetřit tak výkon serveru.
Děkuji za odpovědi
Tiskni
Sdílej: