Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
E: timidity: podproces post-installation script vrátil chybový status 1
E: timidity-interfaces-extra: problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované
A po rozkliknutí se objeví delší hlášení, kde je mimo jiné i tato věta:
timidity-interfaces-extra závisí na timidity (=2.13.2-19ubuntu1); avšak: Balík timidity zatím není zkonfigurován.
Což jsem tak nějak pochopil, co ale nevím, jak onen balík zkonfigurovat. Hledal jsem něco málo na netu, zatím však bezúspěšně. Ještě zmíním, že mám Ubuntu 8.04.
Předem díky za rady.
E: timidity: podproces post-installation script vrátil chybový status 1
E: timidity-interfaces-extra: problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované
E: timidity-el: problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované
/etc/timidity++/timidity.cfga v něm je velmi důležité toto:
dir /usr/lib/sounds/eawpats/ source gravis.cfg source gsdrums.cfg source gssfx.cfg source xgmap2.cfg
# Instrument configuration file for timidity # $Id: timidity.cfg,v 1.7 2005/09/03 19:26:03 hmh Exp $ # You can change just about every option in TiMidity++ using # This config file. Please refer to the timidity.cfg(5) manpage # for more details ## If you have a slow CPU, uncomment these: #opt EFresamp=d #disable resampling #opt EFvlpf=d #disable VLPF #opt EFreverb=d #disable reverb #opt EFchorus=d #disable chorus #opt EFdelay=d #disable delay #opt anti-alias=d #disable sample anti-aliasing #opt EWPVSETOZ #disable all Midi Controls #opt p32a #default to 32 voices with auto reduction #opt s32kHz #default sample frequency to 32kHz #opt fast-decay #fast decay notes ## If you have a moderate CPU, try these: #opt EFresamp=l #opt EFreverb=g,42 #opt EFchorus=s #opt s32kHz #opt p64a # Disabling some of the Midi Controls can help with the CPU usage a lot. # The same goes to the VLPF, sample anti-aliasing and effects such as # reverb and chorus # By default, try to use the instrument patches from freepats: source /etc/timidity/freepats.cfg dir /usr/share/timidity/eawpats/ source gravis.cfg source gsdrums.cfg source gssfx.cfg source xgmap2.cfgAle ničemu to nepomohlo. Já nevím jak dalece to nefunguje či funguje, protože třeba tuxguitar mi hraje a tam midi jsou. Ale při každé změně pomocí synapticu to hodí po instalaci či odinstalaci jakéhokoli balíku stále ten samý error.
Tiskni
Sdílej: