Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravicko, nechapu jednu vec. Pri instalaci Debianu, jak 4.0 r3 tak r4 se me pta,v jakym jazyce komunikovat. Dam cesky, a pak klavesnici take cz. A hned nato se pta na jmeno stroje. A neni tam cz klavesnice. YZ mam otoceny, zadny hacky, nic. To je jedna vec.
hned po instalaci, kdyz udelam vsechny konfigurace (+APACHE, MYSQL) tak mi SQL databaze i tabulky a vse vytvari ve swedstine. Tak me napadlo, jestli v tom nejni spojitost. Jako ze ta klavesnice v debianu je taky swe... ???
Dekuji za rady :)
# #AddDefaultCharset ISO-8859-1 AddDefaultCharset WINDOWS-1250Jinak název stroje skutečně nemusí mít diakritiku. Jazyk se pak dá nastavit v grafickém prostředí (pro KDE je to balíček kde-i18n-cs), lze přidat české rozložení klívesnice, atd.. MySQL jde také nastavit, ale ponechávám nefaultní nastavení, ve výpisu sestav v PHP+HML je to v pořádku, pokud se nadefinuje na stránce kódování.
No dobre, apache a sql beru az na druhym miste. Ty me tolik netizej. Ale chci cestinu do debianu, pze mam y a z prohozeny a hacky carky taky nic. A kdyz pak pisu zdroj html, tak nemuzu psat v cestine.
A s tim nazvem stroje-to jsem nemyslel jako davat tam diakritiku. To bych si snad ani nedovolil :) slo o qwertZ/Y. Uvedl jsem to jen proto, ze nechapu tu absurditu, kdy "zaskrtnu" ceskou klavesnici a hned na dalsim screenu(tedy nazev stroje) mam nejakou eng, nebo snad dokonce swe klavesnici :)
Section "InputDevice" Identifier "Generic Keyboard" Driver "kbd" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "cz"
Tiskni
Sdílej: