Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
grub-install
. Možná bude nutné mu zadat nějaké parametry, kam se má Grub nainstalovat a kde je jeho konfigurační soubor, pokud máte nějaké běžné rozdělení disku, půjde to možná i bez toho.
dd if=/dev/hda of=mbr-backup.img bs=512 count=1
dd if=mbr-backup.img of=/dev/hda bs=512 count=1
Jak MBR vypadá?
MBR se skládá ze tří částí. V první části (000000 - 0001bd) je uložena primární část bootovacího programu - zavaděče. Tato část je velká 446 Bytů. Druhá část (0001be - 0001fd) obsahuje tabulku oddílů a je proto velice důležitá. Tato část je velká 64 Bytů. Poslední část (0001fe - 0001ff) je vlastně značka/podpis zavaděče (55aa) a je velká 2 Byty. Leží vždy na konci MBR. Podává vlastně informaci o tom, že těch 512 Bytů je validních a že je v MBR nahrán zavaděč.
Takže to chce zálohovat pouze prvních 446 Bytů
Tiskni
Sdílej: