abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 05:55 | Komunita

    O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 05:22 | Komunita

    Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:00 | Humor

    Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    27.3. 13:00 | Komunita

    Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    27.3. 12:11 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.3. 02:22 | Komunita Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    26.3. 23:22 | Komunita

    Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.3. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    26.3. 11:33 | Zajímavý článek

    Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    26.3. 11:22 | IT novinky

    Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1171 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Dotaz: GeForce 9600GT PCX Driver nefunguje

    6.8.2008 17:13 HoráCZ | skóre: 1
    GeForce 9600GT PCX Driver nefunguje
    Přečteno: 818×
    Mám novej počítač s grafikou Gainward 9600GT PCX. Mám nainstalovaný Ubuntu ale žádný driver se mi tam nenainstaloval. Dal jsem nvidia.com a tam sem si vyhledal příslušnej driver pro moji graf. kartu. Při instalaci "sh NVIDIA-Linux-x86_64-173.14.12-pkg2.run" mi vyskočilo okno

    ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing. For further details, please see the section INSTALLING THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

    Dal jsem O.K. (stejně mi nic nezbývalo) a vyskočilo na mě další okno s:

    ERROR: Installation has failed. Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log' for details. You may find suggestions on fixing installation problems in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

    Jsem němčinář, takže z toho vim prd a Linuxu zase až tak nerozumim. Grafika mi hučí jako kr... a mě to štve. Poraďte mi prosím

    Odpovědi

    6.8.2008 17:34 muf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GeForce 9600GT PCX Driver nefunguje
    Ahoj,

    zkus se podivat do nabidky Add/remove software a zaskrtni vcetne Restricted Sw nebo tak nejak ( ubuntu uz dlouho nepouzivam, takze si to presne nepamatuju )

    Je to lespi nez kompilovat modul ovladace primo z tech co ma nvidia na svych strankach. Za prve bude muset nabootovat do textoveho rezimu bez Xserveru a pak budes muset mit nainstalovane zdrojaky jadra, hlavickove soubory a kompilacni nastroje.

    Radeji tedy pouzij ovladac z "restricted" primo v ubuntu. Usetris si tim hodne prace :) a to i dobudoucna. Pokud by jsi treba pote aktualizoval kernel tak ti pod dalsim rebootu onen zkompilovany ovladac "chcipne".

    Pokud ho v add/remove nenajdes, mozna jeste zkus primo z prikazove radky:

    jako root ( nebo pres sudo )

    apt-get install nvidia-glx

    Snad jsem pomohl.

    Mej se fajn.

    Muf.

    the.max avatar 6.8.2008 17:36 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GeForce 9600GT PCX Driver nefunguje
    pokud umis cist, tak ses dozvedel, ze abys mohl nainstalovat nvidia ovladace, musis je instalovat z konzole, pricemz Xka ti bezet nesmi.
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
    6.8.2008 17:41 muf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GeForce 9600GT PCX Driver nefunguje
    psal ze je nemcinar a anglictine nehovi, frštéhen ? :)
    6.8.2008 18:31 HoráCZ | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GeForce 9600GT PCX Driver nefunguje
    po příkazu apt-get install nvidia-glx mi naběhlo tohle:

    root@horacz-desktop:/home/horacz/Plocha# apt-get install nvidia-glx

    Čtu seznamy balíků... Hotovo

    Vytvářím strom závislostí

    Čtení stavových informací... Hotovo

    Navrhované balíky:

    nvidia-kernel-source nvidia-settings

    Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány:

    nvidia-glx

    0 aktualizováno, 1 nově instalováno, 0 k odstranění a 1 neaktualizováno.

    Potřebuji stáhnout 7333kB archivů.

    After this operation, 22,4MB of additional disk space will be used.

    Mám:1 http://cz.archive.ubuntu.com hardy-updates/restricted nvidia-glx 1:96.43.05+2.6.24.13-19.45 [7333kB]

    Staženo 7333kB za 46s (156kB/s)

    Instaluji balík nvidia-glx.

    (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 112103 souborů a adresářů.)

    Rozbaluji nvidia-glx (z .../nvidia-glx_1%3a96.43.05+2.6.24.13-19.45_amd64.deb) ...

    Nastavuji balík nvidia-glx (1:96.43.05+2.6.24.13-19.45) ...

    Processing triggers for libc6 ...

    ldconfig deferred processing now taking place

    Jestli to mám nainstalovaný nevim ale větráček na grafice jede na plný výkon a 3D efekty stále nejdou zapnout :(
    6.8.2008 19:42 muf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GeForce 9600GT PCX Driver nefunguje
    jak by rekl klasik, tak to je ale suspektni :)

    tazke jestli mas zavedeny modul pro nvdia zjistis;

    lsmod | grep nvdia

    dale by mel Xorg pouzivat jiz proprietarni ovladac, zkontroluj:

    /etc/X11/xorg.conf

    v sekci video by mel byt ovladac: "nvidia"

    pokud tam bude jen "nv" tak porad jedes na OpenSource 2D verzi.

    Dejte vedet jak to mas v konfiguraku xorg a jestli mas zavedeny nvidia modul, treba jeste neco vymyslime :)

    Mej se.

    Muf

    10.8.2008 21:41 HoráCZ | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GeForce 9600GT PCX Driver nefunguje
    Tak v /etc/X11/xorg.conf žádná sekce s videm není.

    A ten příkaz lsmod mi vypíše (?? nevim co?? ) a je tam jeden řádek:

    Video 0

    a na příkaz grep nvdia to taky nijak nereaguje. Takže sem moc nepomohl no??!
    menphis avatar 6.8.2008 18:15 menphis | skóre: 22 | blog: menphis_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GeForce 9600GT PCX Driver nefunguje

    alternativou k vysse uvedenymu navodu je, do konzole ( jako root) napsat

    init 3

    a pak stejne jak si to jiz delal

    sh NVIDIA-Linux-x86_64-173.14.12-pkg2.run az instalace skoci zadej
    init 5 

    Ted by mela byt ovladace naistalovany. Overit to muzes tim , ze do konzole zadas

    glxinfo | grep direct
    pokud se ti objevi "direct rendering: Yes", tak je vse OK.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.