Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
mám 12 totožných pc, které bootují po síti (PXE) lehce upravený debian a rootfs mají na nfs.
Po najetí X se spustí Fluxbox. Tedy na všech, vyjma dvou. Pokud zkusím na těchto dvou kusech jiný wm, tak jede. Jen ten flux ne.
Nastavení BIOSu (i jeho verze) jsou u VŠECH naprosto totožné. Jediné čím se jednotlivá PC liší je MAC, jméno a IP (výrobní číslo desky nepovažuji za relevantní).
Zatím jsem problém "vyřešil" použitím jiných pc (mám jich na skladé povíc , nicméně si stále lámu hlavu, proč ten Flux nejede. Vítám jakoukoli terorii.
.xsession
dám třeba xterm
, tak mi X normálně najedou a z xtermu můžu pustit jakoukoliv aplikaci (teda, ty co jsem zkusil, tak naběhly, včetně win aplikace pod wine).
Když tam mám /usr/bin/startfluxbox
tak najedou X - je vidět klasické pozadí s kurzorem a pak konec - vrátí se to textu jako bych flux (nebo obecně poslední spuštěný program) ukončil.
startfluxbox
jsem našel na wiki fluxboxu (asi).
Abych to honil přes gdb, na to teď čas nemám, asi později. A protože máme i jiné aplikace, kde flux nepoužívám, tak je použiji tam, ale obecně jsem z toho nervózní a hlava mi to nebere.
A core se nevytvoří, protože ten flux nespadne, jenom skončí.
A core se nevytvoří, protože ten flux nespadne, jenom skončí.To podle mne znamená, že buď nerozparsuje konfigurační soubor, nebo nenajde nějaký potřebný zdroj – obrázek, konfigurační soubor apod. Nemáte nějakou konfiguraci závislou na konkrétním počítači – třeba že by měl každý počítač svůj vlastní
home
nebo /etc
?
/etc/hostname
a username v ssh příkazu, kterým se posléze loguje na aplik. server. Ale to je až v menu toho fluxe.
Napadá někoho test, který bere širší okruh hw než jen paměť?
Tiskni
Sdílej: