Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
/etc/hosts
i tu doménu třetího řádu:
10.0.0.254 test.mydomain.cz
Pokud máš předplacenou doménu, navrhoval bych místo polovičatých řešení s editací souboru hosts
nakonfigurovat na serveru démona BIND (named
). Tím získáš vlastní autoritativní DNS server pro svou doménu a navíc tam můžeš nakonfigurovat objekty zvané view.
Ty umožňují (mimo jiné), aby se DNS server choval jinak ke strojům ve vnitřní síti a jinak k vnějšímu světu. Pak je snadné vracet lidem zvenčí veřejnou IP adresu, zatímco počítačům na LAN vracet tu lokální. Má to tu výhodu, že lze (pomocí kouzelného znaku * v zónovém souboru) neomezeně experimentovat s Apache a jeho vhosts bez přidávání každého vhosta do hosts
. Samozřejmě to není snadné a musíš si o tom spoustu věcí přečíst...
Část z toho, co jsem psal, závisí na předpokladu, že máš stálou IP adresu. Pokud ne, dá se použít pro přístup zvenčí třeba dyndns. Kromě toho, pokud máš stálou adresu, je lepší místo MASQUERADE
použít SNAT
(viz man iptables).
Tiskni
Sdílej: