V souvislosti s nárůstem falešných webových stránek, které se vydávají za oficiální webové stránky Portálu občana, Portálu identity občana nebo Portálu veřejné správy, se Digitální a informační agentura (DIA) rozhodla urychlit přechod Národní identitní autority na jednotnou státní doménu gov.cz a identitaobcana.cz tak přešla na identita.gov.cz [tisková zpráva].
Byla vydána verze 0.5.18 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.11 Stirk. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána verze 0.82 telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu. Vypíchnuta je vylepšená podpora Unicode.
Vánoční RoboDoupě bude v sobotu 7. prosince. Na programu je Úvod do ESP-NOW nebo Netradiční použití H-můstků.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-7 Focal, tj. sedmé stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
/etc/hosts
i tu doménu třetího řádu:
10.0.0.254 test.mydomain.cz
Pokud máš předplacenou doménu, navrhoval bych místo polovičatých řešení s editací souboru hosts
nakonfigurovat na serveru démona BIND (named
). Tím získáš vlastní autoritativní DNS server pro svou doménu a navíc tam můžeš nakonfigurovat objekty zvané view.
Ty umožňují (mimo jiné), aby se DNS server choval jinak ke strojům ve vnitřní síti a jinak k vnějšímu světu. Pak je snadné vracet lidem zvenčí veřejnou IP adresu, zatímco počítačům na LAN vracet tu lokální. Má to tu výhodu, že lze (pomocí kouzelného znaku * v zónovém souboru) neomezeně experimentovat s Apache a jeho vhosts bez přidávání každého vhosta do hosts
. Samozřejmě to není snadné a musíš si o tom spoustu věcí přečíst...
Část z toho, co jsem psal, závisí na předpokladu, že máš stálou IP adresu. Pokud ne, dá se použít pro přístup zvenčí třeba dyndns. Kromě toho, pokud máš stálou adresu, je lepší místo MASQUERADE
použít SNAT
(viz man iptables).
Tiskni Sdílej: