Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Já když si instaluji jakýkoliv další systém vedle současného, tak mu instaluji zavaděč vlastní na jeho oddíl, a v hlavním zavaděči pak přidám "jiný systém" (tedy jako kdybych nastavoval např. windows). Pak mi krásně najede druhý zavaděč a z něj už vlastní systém. Krásně se vyhýbám podobným situacím.
Bylo by vhodné sem přiložit menu.lst ze současného grubu + jak máš stavěné nové oddíly a disky. U mě u 2008.1 je to např. takhle:
kernel (hd0,2)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=Mandriva_2008_Spring root=UUID=15969807-88ba-46a2-8f2f-551801020a85 resume=/dev/hda6 splash=silent vga=791
initrd (hd0,2)/boot/initrd.img
Root si musíš zjistit z fstabu té 2008.1 (je ovšem teoreticky možné, že po té instalaci nových oddílů už to bude jinak, takže by se teoreticky dalo zkusit tam nahodit klasické root=/dev/hda1
, a nebo se podívat do nové 2009, jestli to tam není). Víc nic by už nemělo být potřeba pro úspěšné zavedení. (hda6 je u mě swap) Jinak do původního systému se vždy dá nějak dostat, to nemusíš mít obavy.
title Arch Linux root (hd0,1) kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/sda2 ro initrd /boot/kernel26.imgA jeste musi bejt root=/dev/sda2 spravne - aneb disk se starym systemem.
Tiskni
Sdílej: