E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Já když si instaluji jakýkoliv další systém vedle současného, tak mu instaluji zavaděč vlastní na jeho oddíl, a v hlavním zavaděči pak přidám "jiný systém" (tedy jako kdybych nastavoval např. windows). Pak mi krásně najede druhý zavaděč a z něj už vlastní systém. Krásně se vyhýbám podobným situacím.
Bylo by vhodné sem přiložit menu.lst ze současného grubu + jak máš stavěné nové oddíly a disky. U mě u 2008.1 je to např. takhle:
kernel (hd0,2)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=Mandriva_2008_Spring root=UUID=15969807-88ba-46a2-8f2f-551801020a85 resume=/dev/hda6 splash=silent vga=791
initrd (hd0,2)/boot/initrd.img
Root si musíš zjistit z fstabu té 2008.1 (je ovšem teoreticky možné, že po té instalaci nových oddílů už to bude jinak, takže by se teoreticky dalo zkusit tam nahodit klasické root=/dev/hda1
, a nebo se podívat do nové 2009, jestli to tam není). Víc nic by už nemělo být potřeba pro úspěšné zavedení. (hda6 je u mě swap) Jinak do původního systému se vždy dá nějak dostat, to nemusíš mít obavy.
title Arch Linux root (hd0,1) kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/sda2 ro initrd /boot/kernel26.imgA jeste musi bejt root=/dev/sda2 spravne - aneb disk se starym systemem.
Tiskni
Sdílej: