Kalifornský zákon AB 1043 platný od 1. ledna 2027 vyžaduje, aby operační systémy požadovaly po uživatelích věk nebo datum narození a skrze API poskytovaly aplikacím informaci, zda je uživatel mladší 13 let, má 13 až 16 let, má 16 až 18 let nebo má alespoň 18 let. Vývojáři linuxových distribucí řeší, co s tím (Ubuntu, Fedora, …).
Konference LinuxDays 2026 proběhne o víkendu 3. a 4. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT. Čekají vás desítky přednášek, workshopy, stánky a setkání se spoustou chytrých lidí.
Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 145. Aktuální verze Firefoxu je 148. Od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání. V kterém týdnu bude mít Chrome větší číslo verze než Firefox? 😀
Apple představil nové čipy M5 Pro a M5 Max, MacBook Pro s čipy M5 Pro a M5 Max, MacBook Air s čipem M5 a Studio Display a nový Studio Display XDR.
Bylo spuštěno hlasování o přednáškách a workshopech pro letošní Installfest, jenž proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) třetí RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Apple představil iPhone 17e a iPad Air s čipem M4.
Byla vydána verze 1.0 editoru kódů Gram. Jedná se o fork editoru Zed bez telemetrie a umělé inteligence.
Byla oznámena spolupráce GrapheneOS s Motorolou. Podrobnosti v tiskové zprávě. GrapheneOS (Wikpedie) je varianta Androidu zaměřující se na bezpečnost a soukromí.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.2.1. Přehled novinek v Changelogu.
Backtrace: 0: /usr/bin/X(xf86SigHandler+0x7e) [0x80c780e] 1: [0xb7f19420] 2: /usr/bin/X(xf86RandR12SetRotations+0x6b) [0x80f9d2b] 3: /usr/bin/X(xf86CrtcScreenInit+0x9e) [0x80f588e] 4: /usr/lib/xorg/modules/drivers//radeon_drv.so(RADEONScreenInit+0x135a) [0xb68d9f3a] 5: /usr/bin/X(AddScreen+0x1fc) [0x8073d9c] 6: /usr/bin/X(InitOutput+0x21e) [0x80a9c4e] 7: /usr/bin/X(main+0x296) [0x8074526] 8: /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6(__libc_start_main+0xe0) [0xb7ca9450] 9: /usr/bin/X(FontFileCompleteXLFD+0x201) [0x8073a91] Fatal server error: Caught signal 11. Server abortingPouzivam binarni ovladac nvidia a otevreny ati (binarni se v balickovacim systemu navzajem vylucuji). Pokud vypnu Xineramu, xserver nabehne v pohode. To je pak ale nanic, kdyz nemuzu presunovat okna mezi monitorama. Pripadne kdyz vypnu ATI grafiku, tak mi to jede i s xineramou (pak mi ale zase nejdou vsechny monitory). Uvazuju ze si koupim dalsi nVidiu, kdyz to jinak nepujde. Ale radeji bych to chtel rozjet bez dalsi investice. Diky vsem za rady
Možná se pletu, ale myslím si, že není dobré kombinovat binární a distribuční ovladače, protože binární NVidia driver nahradí část distribučních ovladačů a problém je na světě. Možná to již v novějších verzích udělala NVidia "čistěji", ale bojím se, že ne a bude třeba zakoupit další kartu NVidia...
(**) NVIDIA(4): Depth 24, (--) framebuffer bpp 32 (==) NVIDIA(4): RGB weight 888 (==) NVIDIA(4): Default visual is TrueColor (==) NVIDIA(4): Using gamma correction (1.0, 1.0, 1.0) (**) NVIDIA(4): Enabling RENDER acceleration (EE) NVIDIA(4): Failed to initialize the NVIDIA graphics device PCI:1:0:0. (EE) NVIDIA(4): Please see the COMMON PROBLEMS section in the README for (EE) NVIDIA(4): additional information. (EE) NVIDIA(4): Failed to initialize the NVIDIA graphics device!Predpokladam ale ze s 4mi grafickymi kartami asi nikdo zkusenost nema, aby mi s tim mohl poradit, co?
Tiskni
Sdílej: