Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
1.VMware
- nejrozsirenejsi a dobre reseni
- snadne
- vykon celkem OK, problemy s vykonem u site a diskovych operaci
- LIMIT 3,6GB RAM na guesta
2. XEN
- nene rozsireny
-tezsi
- brutalni vykon - jede to jak z praku
- JAKY je LIMIT RAM ?
- Pojedou Windows 2008 ? (windows2003 - OK)
3. Virtualbox
- SATA/AHCI
- vykon
- 64 bit guest
- OS support
- VMDK support
- GEMU a SUN technologie
- KOLIK RAM muze mit maximalne guest ?
at delam , co delam, vychazi mi nejlepe prave ten Virtualbox, mate nekdo jine postrehy ? Diky .. Nevim proste do ceho jit a ceho se drzet .. Napriklad vmware fusion se chova o hodne lepe, nez klasice vmware, ale mac ma optimalizace, kterou ty skladacky nikdy nedostanou ....
No já jsem nakonec zvolil VirtualBox, i když jsem původně chtěl xen, ale rozchození Windows XP na serveru bez X se mi podařilo jen ve virtual Boxu, takže vyhrál. Všechno má svý mouchy, např. NAT je ve VirtualBoxu dost nepoužitelný, protože upload z virt. stroje je asi kolem 20 kB/s, ale při použití bridge, je vše v pořádku.
Co se týče výkonu nemůžu si stěžovat, ale těžko říct jestli by Virtuální server utáhl např. desítky klientů. Spíš jen pro zajímavost instalace windowxs xp z cdčka na fyzický hardware 20 minut, instalace xp na tom samém stroji, ale ve VirtualBoxu(na Ubuntu 8.04 serveru) jen 8,5 minuty(z iso image).
windows guest na servery bez X ide aj na vmware server - ovladanie cez command line alebo este lepsie cez browser na porte https://vmhost:8333
No jestli se jedna o produkcni prostredi, tak bych asi volil Citrix XenServer.
Vyzkousej si to. Express je zadarmo, pro 4 VM. Kdyby jsi v budoucnu pak premyslel o vylepsenem reseni, do ktereho by firma trosku zainvestovala, s Xen Serverem dostanes super reseni a jednoduche ovladani, plus podporu pro Windows VM.
Nezapominej, ze kdyz pojedes SQL na Virtualboxu, nebo na Xen (community version), tak ztracis podporu od MS.
Delam s XenServer hodne casto, a vetsinou se implementuje tak, ze je shared storage (NFS,iSCSI,FC - levne reseni je OpenFiler) a pak XenEnterprise, kde se vytvori pool serveru a VMs jednou z toho storage.
Pak to vyborne vlastnosti.
Za dva tydny vychazi nova verse 5.0, a dnes muzes vyzkouset RC4, ktera je uz dobra.
Kdyby jsi mel nejake otazky ohledne XenServeru, dej mi vedet. Zodpovim uplne vse co si prejes vedet. To nabizim i ostatnim. Cokoliv o Citrix XenServeru smerujte na me.
Jeste bych dodal, ze by jsi se spise mel koukat na to co a jak na tom pojede. Pak zvolit platformu.
Hodne lidi rikaji, ze 4 VM jsou omezeni, ale pak zjisti, ze kdyz maji 4GB ramky, tak to je tak akorad pro 4 Windows VM.
Kdyz pak chces nasadit SQL nebo exchange server pro neco vetsiho, tak musis pocitat vic RAM na VM.
Ohledne te ramky se koukny tady. Tam mas verze a co podporuji. W2008 je navic pro XenServer 5.0 certifikovan od MS, takze kdyz potrebujes nemas s MS problemy. Navic mame dobra fora, takze pokud potrebujes a zadas dotaz ohledne tveho Express, tak dostanes rychlou odpoved.
S prehledem muzu rici, ze kdyz chces na tom jet kolem 3 VM a vice, tak se vyplati zainvestovat do Standard Edice. Sefovi to muzes lechce spocitat a dat mu argument, kolik by musel zaplatit za 3 fyzicke servery (je to prece produkcni prostredi). Navic Standard neni nijak drahy a mas rok podpory, podporu na VLANs, bonding, zadny limit na VMs, 32GB RAM na 1 VM, atd. Samozrejme podporu nemusis obnovit a platit kazdy rok.
Kdyz pak zvolis zainvestovat do Enterprise, v pripade ze Firma poroste, tak mas super stabilni prostredi, ktere ti otevre mnoho moznosti a hlavne redundanci.
Kdyby jsi mel zajem o ukazku, tak se muzem domluvit a ukazu ti co to umi po gotomeeting.
8x XEON 3GHz 16 GB RAM 8X Ultra SCSI disky RAID 5 Windows 2003 R2 Enterprise 64bittento server je urcen pro cca 70 uzivatelu a jede to celkem OK. Pro pristup slouzi 5x terminalovy server ..... Ano chteli jsme K2 na oracle a server a klienty na linuxu ale Atmitec to proste NEUMI poradne ...
Funguje je to i u CitrixXen Serveru. Jde o to co od te platformy ocekavas. Neco jineho je standalone Virtual server a neco jineho je pool of XenServers s HA, redandanci, jednoduchym ovladanim, instalaci do 10 minute atd.
Navic na ty tve Windows VM by pak neposkytl support, kdyby slo o neco velice specialniho.
Jinak samzrejme Xen jako Xen. Je jedno jestli je to v RedHat nebo v Citrix. Citrix XenServer jede na CentOS. Jde o pridanou hodnotu, tedy nastroje a tam uz jsme u Citrix XenServeru 5.0 docela pokrocili. Nejradeji mam kombinaci Xen Server a Provisioning Server. To je pak super.
Ahoj, to je zajimave. Parkrat jsme meli takove problemy, hlavne u AMD.
Mozna bude lepsi, kdyz mi napises na emai, nebo poloz novy dotaz a posli mi email kde to muzu najit. Bude lepsi to resit jako novy problem.
Muzes mi prosim poslat modelove cislo tveho serveru?
Mel jsi ten samy problem pred instalaci HF1, HF2?
Kdyz budu mit tyto udaje, tak to hodim engineeringu a oni to opravi, ale asi az v dalsi verzi.
Mimochodem XenServer Enterprise bude zadarmo!!!
Novy thread jsem zalozil zde http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/259943.
XenServer Enterprise bude zadarmo. To je zajimava zprava. Cim se Enterprise lisi od Express?
Zacal jsem se divat na ceny a moznosti vyssich verzi ale web citrixu je v tomto dost nesdilny. Jake jsou rozdily mezi jednotlivymi verzemi? Je nekde nejak souhrne sepsano co stoji treba zaklad xenserver standart a o co je lepsi proti express edici a za kolik a co ziskam porizenim essentials a podobnych figlu. Prohledavat kazdou aplikaci zvlast a koumat na co to je na citrixwebu je dost umorne. Navic je to tam naspano tak klasicky obecne typu: ... je to vyborne na zvyseni produktivity ... sprava serveru bude snazsi ... atd. Neni teda nekde k dispozici exaktni srovnani fci a vyhod jednotlivich verzi a programu? Jakoze umoznuje se pripojit jen k jednomu xenserveru, umoznuje zalohovat za chodu, atd.
Jestli mas problem s licenci tak zavolej na Citrix a rekni jim to. Oni ti nejak pomuzou s novou. Jinak se na to rano kouknu.
Nemit tu HA v Enterprise neni az tak strasny. Kdyz nastavis nejaky monitoring, tak ze to rano vzbudi, ze server je dole, a tu VM spustis manualne na jinem serveru i kdyz ten jeden je dole. Rikam tomu manualni HA :-)
HA nyni dela akorad to, ze kdyz se neco se XenServer deje, tak HA ho restartuje a spusti VM na jinem hostu v poolu. Jak jsem rekl: s pomoci SNMP se to da zaridit manualne
Ta HA pracuje jen s shared storage. Tzn. 2x XenServer a 1 SAN, nebo NAS (NetApp, OpenFiler). VMs disky jsou na SAN.
Jelikoz XenServer pak obsahuje jen Database pro pool konfiguraci, tak kdyz jeden XenServer jde dolu, VM nastartuje na druhem XenServeru (protoze ten disk je na SAN).
Nebude to desne zpomalujici kdyz to bude muset komunikovat napr po 1GB lince?
Muzu rici, ze velke spolecnosti jedou jen kombinaci 2x XenServer a FC and ISCSI on SAN or NAS. Je to proto, protoze local storage jim neumoznuje live migration, ktera je velice dulezita. Je to vice mene manualni HA pro XenServery.
V nasi lab mame OpenFiler (4x NIC BOND alb mode), jedeme hlavne iSCSI Storage, jede z toho asi 8 XenServeru (4 pools) s ruznymi VMs a vse jede v pohode. Sam jsem byl prekvapeny jak rychle to bezi.
Vubec bych se teda nebal toho o cem mluvis.
Ja jsem se k tomu nedopatral ale je schopen xen i v nejake placenne vyssi variante neceho jako stinova kopie vm za chodu?
XenServer byl od zacatku vyvijen jako enterprise solution. Vedeli jsme, snapshoting je delano na SAN. Proto mame podporu ONTAP protokolu pro NetApp a take pro Equalogic, kde pro kazdy VM disk (VDI) je automaticky vytvoreno LUN na SAN. Administrator pak zvoli politiku pro snapshoting na SAN.
Snapshoting na local storage neni pro LVM. Uprime nechapu proc, ale proste neni hotovo. Mame jen 20 vyvojaru a priority jsou jinde.
Snaphots jsou podporovany na VHD disky. To znamena NFS storage, nebo local storage nad ext3 file systemem (tedy VM disky nejsou LVs, ale VHD file na ext3 file systemu.
Dokonce podporujeme xe vm-snapshot-with-quiesce u ktereho je vyuzita VSS uvnitr VM s Windows, ktera zmrazi take procesy ve Windows. Pro toto musis z cd nainstallovat agenta do VM. Toto je velice dobre pro database atd.
Existuje neco jako RAID over NETWORK aby se stroj ukladal na dvou mistech zaroven?
Opet to resime jinou formou, opet jako enterprise reseni. Backend SAN tohle umi. XenServer frontend se o to teda nemusi vubec starat. Navit OpenFiler take umi replicaci a myslim, ze pouziva DRDB.
Pro samocne XenServery toto neni vubec nutne, protoze na tech je jen installace. Samozrejme jich mas vice v poolu, takze kdyz jeden vypadne, nic se nedeje, jelikoz VMs se nastartuji na ostatnich XenServerech v poolu.
K tomu doplnim, ze kazdy XenServer je stejny. Proto nedoporucujeme neco manualne upravovat. Vse je ulozeno v xapi databasi, ktera automaticky nastavi kazdy server v poolu uplne stejne. Jinymi slovy, jeden XenServer vypadne, nevadi. VMs nastartuji na ostatnich serverech. Pak ti prodejce vymeni na zaruku HW a ty jen udelas novou installaci a jakmele ten server hodis do poolu, tak se replikuje database a XAPI nastavi vse jako na ostatnich serverech automaticky. Tim minim vse: networking, bonding, multipathing, etc.
V pripade, ze selze VM, mas snapshot na SAN. Jak jsem uvedl, kdyz budes pouzivat NFS jako storage, tak muzes delat VM live snapshots. Nebo local storage vytvoreny nad ext3 (ne LVM, ktere je defaultne). Tedy pouzivat VHD files, misto block level storage.
Myslim, ze mozna bude lepsi konkretni otazky resit v samostatnych treads. Jen mi musis dat vedet, ze ta thread existuje.
XenMotion funguje pouze na VMs, ktere jedou ze SHARED storage. Je ale jedno, jestli je to NFS (coz je prakticky ext3, nebo jiny filesystem s VHD soubory jako disky k VMs), nebo HBA, iSCSI, ONTAP NetApp, etc, coz jede na LVM.
XenMotion ti nepojede kdyz mas VMs na localnim storage.
XenMotion pojede pouze v konfiguraci 2 a vice XenServer, plus NAS, SAN.
Takze jestli mas LOCAL Storage (SR) na EXT3 nebo na LVM je uplne jedno, protoze XenMotion nefunguje na local storage. Jediny rozdil je, ze kdyz mas Ext3 na localni SR, tak pouzivas VHD technologii pro Virtualni disky (VDI). Kdyz mas LVM, tak pouzivas LVs pro VDIs.
V XenServer Enterprise, ktery je zadarmo ke stahnuti, bude vse mimo HA. HA tam neni protoze je to proprietarni soft (Marathon). Ne ze bychom ho tam nedali naschval.
http://www.citrix.com/English/ps2/products/feature.asp?contentID=1686939&ntref=hp_promo3_US/
V Esentials for XenServer , ktery bude za prachy, bude HA, Provisioning server, LabManager, etc
http://www.citrix.com/English/ps2/products/subfeature.asp?contentID=1680964
Odpovim na oba dotazy.
Jestli chces snapshoting, tak na Local SR musis mit ext3 s VHD technology. Pak muzes delat snapshots.
To NFS samozrejme udelat jde, ale ztraci to smysl, protoze kdyz mas 2 servery v poolu, a na jednom bezi NFS, tak kdyz ten server jde dolu, jde i NFS a tim padem druhy server nema storage.
Jestli chces mit jeden server, tak je to uplne jedno jak to udelas. NFS nebo ext3 ti daji navic snaphots. Na LVM to nejde, jen manualne pres command lajnu, jako normalni LVM snapshot (jmeno snapshotu musi byt nove uuid).
Myslim si, ze sehnat nejakou starsi masinu na NFS server je jednoduche. Das tam gigabit karty, OpenFiler, disky (muzes udelat is Software Raid). Pak udelas jednoduse NFS storage a mas to. Muzes delat snapshots, fast-provisioning, kdyz pridas dalsi OpenFiler pak muzes replikoat storage, atd. Tak to mam ja.
Zvol balance-alb na ten nepotrebujes upravovat switch. Navic je to nejlepsi cesta.
Jestli chces OpenFiler pouzivat jen na iSCSI a na serveru mas take moznost 4x NIC jen pro storage strafic, tak bych volil radsi multipathing.
Kazdopadne na XenServeru oddel VM trafic a Storage trafic pouzitim VLANs.
standartni hdparm. Nic moc. Rikal jsem to developerum, ze by se neco siklo, ale maly tym ma jine priority. Jinak je jednoduch udelat Linux VM na tom storage a naistalovat jakykoliv bandwidh test na storage.
Dovolil bych si také pár dotazů.
1) Už tady v diskusi proběhlo, že XenServer Enterprise je teď zdarma. Jak jsou podporované VLANy? Jde na host serveru udělat víc virt. rozhraní do různých VLAN přes jednu fyzickou kartu a přiřazovat do nich guesty?
2) Jak je to s podporovaným HW - na HCL jsem se díval, to je jasné. Ale když si budu chtít XenServer vyzkoušet, třeba na něčem jako HP ML110G5, můžou s tím být problémy? Prostě jestli funguje jen certifikovaný HW, nebo obecně funguje "všechno" s tím, že to není podporováno.
3) Jsou podporovány lokální disky - pro vyzkoušení normální SATA řadiče, běžné RAIDy? (SW raid asi ne, to není dost Enterprise)
4) Pokud budu mít 1 storage - třeba ten OpenFiler s iSCSI, tak to bude celé viset na něm. Nebo máte zkušenost s DRBD v OpenFileru? Co jsem si o tom zatím přečetl, tak bych měl větší strach, že se ta synchronizace rozpadne, než že odejde HW. Jak řešit zálohování těch svazků exportovaných přes iSCSI?
Díky.
Děkuji za přínosné odpovědi.
Podpora DMRAID, tj. to co se nastaví v BIOSu je OK. Předpokládám, že půjde nastavit i normální Linux SW raid. Asi nepůjde použít pro instalaci, ale to až tak nevadí. Chtěl bych to začít používat zatím na jednom serveru, a líbí se mi, že do budoucna bude možné snadné rozšíření třeba o to SAS pole a další server.
S tím iSCSI jsem měl na mysli normální server třeba s tím OpenFilerem, což myslím vyjde o hodně levněji než SAS pole + HBA pro servery. Ale není tam žádná redundance...
Samozrejme ze SW raid se da nastavid dodatecne na local storage. Ale nedorucujeme. S kazdy upgradem na novou versi je vetsinou vsechna manualni zmena pryc.
Myslim si, ze prachy hozene do manualni konfigurace SW raid se maj radsi hodit to HW raid karty.
Jak rekl svaca nahore, HCL neni completni. Neda se certifikovat vse. Ale jedine co teoreticky potrebujes je VT na processoru. Jinak skoro vse behat bude. Samozrejme nejaky nejnovejsi chipset, nebo network card, muze mit problem. Ale servery od IBM nebo HP jsou OK. Jde spise o to, co podporuje ten dany kernel.
Pavle, s tou krkolomnejsi konfiguraci bych sel opatrne. XenCenter uz umi hodne. Installace je absolutne jednoducha. Maximalsi vyhoda serveru v poolu je, ze kazdy je potencionalni MASTER s kopii database, takze odpada risiko, ze odpadne management server.
Jedine, kde nastaveni vazne je FC a multipathing, ale kdyz mas tolik druhu SAN, tak se to proste v tom konfiguraku musi nejak upravovat. Samozrejme mame nejake "devices" v default.
Kdyz ale zavolas na support, tak vetsinou vse nastavime zakaznikovi vzdalene, kolikrat pomuzeme i se SAN. Rekl bych, ze Citrix support pro Xen jsou vsechno profesionalove, kteri vedi co delaji, nebo vedi koho zavolat do konference . Tim chci rici, ze nedostatky dokazeme resit.
Jak jsi uvedl, XenCenter je mlady. Kdyby jsi vedel kolik developeru dela na XenServer a VMware, tak by ti asi vypadli voci z dulku. Samozrejme obrovska prevaha u VMware.
Navic bych doporucoval vsem neznalim prostudovat Provisioning Server, ktery dostanete s platinum licenci. To je dost silna configurace pro hodne VMs. No a kdyz pak navrh soupnete XenDesktop, tak to je parada. Terminal server muzete zahodit
Virtualbox se mi moc libi... Pouzivam na hratky se Solaris 10.
SIPI to vcpu 1 vector 0x10 apic write: bad size=1 fee00030
Co vim tak KVM je hodne daleko od enterprise nasazeni. Navic, jsem nekde cetl, ze Xen by mel take mit v budoucnu type II hypervisor. Uz se na tom pracuje.
Citrix Xen Server take supportuje HP. Navic se da Xen Server koupit na HP jako OEM a pak to jede s flesh pameti. Samozrejme se pak pocita, ze mas remote storage jako jsem uvedl, treba OpenFiler, nebo neco poradneho jako NetApp.
Ja se te musim, zeptat jake OS mas na OSE XEN. U Citrix Xen je to trosku slozitejsi, diky paravirtualizaci. Potrebuju tedy vedet, jake VMs by jsi si pral prevest.
Jinak Citrix Xen ma pro urcite OS P2V utility a take V2XVA. XVA je format pro Export/Import v Citrix Xen. V2XVA dokaze prevest z VMware nebo Hyper-V do Xen. P2V, ktera je na CD dokaze importnout do Xenu primo urcite systemy.
Musiz vzdy vice upresnit.
Jsou samozrejme take nastroje tretich firem. Myslim, ze HP ma neco a uctuje za prevedenou machinu. Take Platespin, atd.
U Xen Serveru jsou disky od VM na LVM (local storage, FC, iSCSI) vyjimkou NFS storage, kde jsou disky ve formatu vhd a podpora fast provisioning.
Teoreticky jsem na tvou otazku odpovedel vyse. Ale jeste tedy upresnim. XVA neni format ktery je Citrix Xenem pouzivan. XVA je pouze pro Export/Import. Jinymi slovy, kdyz mas VM a chces ji prenest treba na uplne jiny Xen Server, tak ji exportujes a to ti vytvori XVA file, ktery obsahuje vsechny VM metadata. To same pro import. Kdyz mas VMware VM, tak ji konvertujes do XVA, a pak pres XenCenter GUI naimportujes.
Jinak, kdyz je VM na Xen Serveru, tak je to raw format na LVM Logical Volume. Kazdy disk muzes ovladat manually s kpartx. To se tyce Local Storage, FC, iSCSI.
VMs na NFS jsou ukladany do souboru VHD. To je otevreny MS standard, ktery podporuje radu dobrych veci, jako parent a differential disks. To je vyhoda, kdyz chces fast provisioning z template. Take se pocita do budoucna, ze kdyz vezmes VM z Hyper-V, tak ti automaticky bude fungovat na Xenu, jelikoz Hyper-V pouziva take technologii VHD. Specificaci VHD si samozrejme muzes najit na netu.
1. instalace, d se nejak urcit, KDE budou image a ze chci raid, atd ? Nenasel jsem
2. Proc ten XEN je pouze 3.1.0 a ne 3.3.0 ?
3. Vykon vypada super
4. CentOS je pouze 32bit
5. To neupresneni storage a nemoznost software raid me fakt krka ...
1.) Podporovany je raid jenom hardwarovy. Musis pochopit, ze toto je enterprise reseni. (Jde udelat software raid na storage partition, ale neni to podporovane. Mame KB, muzu poslat.)
2.) Jen opravdu stabilni funkce jsou podporovany. Urcite stahni radsi Xen Server 5.0 (dnes vysel). Tam je hypervisor 3.2.1.
3.) Utilization je opravdu super. Klobouk dolu.
4.) Stahni Xen Server 5.0. Pridava podporu dalsi OSes. Take prave 64-bitove verze a W2008. W2008 je validovany MS.
5.) Zkusim vysvetlit. Kdyz mas jen jeden disk, tak installace sama nainstaluje
sda1=/
sda2=swap
sda3=LVM pro Local Storage (volitelne pri installaci)
Teoreticky je lepsi mit jeden disk na system a dalsi na local storage. Tento koncept je super pro updatovani verze na versi a take na reinstallace. To poznas az to budes pouzivat.
Jeste dodam, ze se nemaj delat zadne zmeny v OS jako jsi zvykli. Vse je rizeno z XAPI database. I treba network interfaces. Vse se konfiguruje pres xe CLI (nebo pres GUI). Je to proto, ze database je synchronizuje s ostatnimi servery v poolu serveru a tak se automaticky projevuji veskere zmeny na vsech ostatnich serverch v poolu. Take kdyz jeden server spadne, tak to nevadi, protoze database je na dalsim v poolu. Ty jen reinstallujes novy server, pridas ho do poolu serveru a vsechna konfigurace se automaticky udela sama (database se synkuje a Xapi to pak automaticky nakonfiguruje jako ostatni servery).
Prosim pochop, ze se jedna o enterprise product a ze nejnovejsi vylevy jako jsou v 3.3.0 hyperviseru nenajdes. Zato najdes jednoduchou spravu a rekl bych velmi dobrou podporu.
Jeste bych doplnil k tomu storage a soft raidu. Jestli ti nic jineho nezbyva nez soft raid, tak bych volil 3 disky.
Jeden na installaci xenu. Zalohu database udelas pomoci GUI nebo xe CLI. To je vse co potrebujes, jelikoz vse je ulozeno v dabazi. Kdyz stroj padne, reinstalujes novy za 10 minut, importujes databazi a mas to jak to bylo.
Ty dalsi dva udelas na soft raidu pres mdadm utility a pak na tom vytvoris local storage pres xe sr-create...
. (nevytvarej local storage pri installaci, to by bylo zbytecne).
Nebo vice disku pro urcity typ raidu samozrejme
5.0 jsem si stahl (base ISO) ale neni to bootovatelny .. jsem z nej trochu znateny ...
Urcite je bootovatelny. Musis stahnout install-cd. Linux CD obsahuje templates for Linux.
Jeste koukam, ze jsem zapomnel zminit P2V utility pro Windows. Jmenuje se XenConvert a muzes najit i manualem tady.
Na toto bych mozna udelal novy dotaz, jelikoz je to offtopic k otazce tohoto dotazu.
Jinak jestli ti vytuhava sit pro VMs, tak bych se kouknul na drivery tve sitovky. Asi mas broadcom a tam jsou problemy porad. Chce to vyzkouset a zkompilovat uplne nove drivery, take take si pohrat s offload na sitovce, vypnout tx rx.
4.2 Full virtualization and Linux guests * Best performances are achieved with Linux 2.4 kernels. Linux 2.6 works but the performance gains are small. * 64 bit guest Linux kernel is experimental. 4.3 Full virtualization and Windows guests * Do not use full virtualization when installing Windows. You can enable it after Windows is installed. * Only Windows XP/2000 are known to work in full virtualization mode.
Má někdo zkušenost s výkonem USB portu ve virtualizaci? Potřebuji ve widlích spustit USB kameru a ve virtualboxu to snímá 1 až 5 obrázků / s. Kdysi jsem používal vmware server a tam to bylo lepší.
Tiskni
Sdílej: