Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
rpm -U --oldpackage kernel-2.6.25.14-69.fc8.i686.rpm(místo -U můžete dát -i pokud budete chtít mít nainstalována obě jádra) Grub se zaktualizuje. V případě obou jader možná budete chtít vybrat implicitně jiné jádro - editací "/boot/grub/grub.conf" (pořadí jsou od 0, ne od 1) .src.rpm nestahujte pokud můžete stáhnout přímo zkompilované (.i586.rpm n. .i686.rpm, i686 bývá i v PAE verzi) Asi bych jej někde měl, pokud jej nenajdete, dejte vědět. FH
installonlypkgs List of packages that should only ever be installed, never updated. Kernels in particular fall into this category. Defaults to kernel, kernel-smp, kernel-bigmem, kernel-enterprise, kernel-debug, kernel-unsupported. installonly_limit Number of packages listed in installonlypkgs to keep installed at the same time. Setting to 0 disables this feature. Default is ’3’. kernelpkgnames List of package names that are kernels. This is really only here for the updating of kernel packages and should be removed out in the yum 2.1 series.myslím, že ve F8 a F9 je v "/etc/yum.conf" implicitně "installonly_limit=2", takže byste se teoreticky do vámi popsaných troublů neměl dostat. Doinstalovatelný modul "yum-protect-packages" umožňuje zachovat určité verze balíčků (nezkoušel jsem, třeba toho umí o moc víc, nepoužívám, mám pocit, že čím víc se nás snaží distribuce nutit klikat (tady [plně funkční rpm) -> [yum] -> [PackageKit]), tím menší volnost na konci je).
OT: Nevím, zda jsem mim(o) (a již to zde bylo XX-krát zodpovězeno) - je možné, aby se v poradně tázající (v hlavičce|klikatelně|viditelně) identifikoval svým e-mailem? Mám za to, že to možné není, a že tak pokud není příslušný dotaz vyřešen během cca dne, tak pokud tazatel nesleduje poradnu neustále, má zápornou šanci odpověď na svůj dotaz získat.
Na rozdíl od klasických mailinglistů, kde je adresa tazatele zřejmá a je možné mu odpovědět i s delším odstupem a jistotou
že odpověď obdrží. Samozřejmě, pokud by tazatel svůj e-mail uvést nechtěl, tak by nemusel...
thx, franta@hanzlici.cz
Tiskni
Sdílej: