Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
make oldconfig
(není to nutné, pokud je to stejná verze jádra, ale aspoň uvidíš, že se fakt použil ten tvůj konfigurák). Pak dej make xconfig, popř. make menuconfig a změň tenhle parametr.
Možnost č.2: spusť rovnou make menuconfig/xconfig a dotyčný soubor do něj načti.
/usr/src/linux
) spustíš v konzoli make menuconfig
a už můžeš měnit volby jádra. Ta tvoje volba je v "Processor type and features", položka "Timer frequency". Pak už jen uložit konfiguraci, spustit make a čekat . Celý postup je na internetu vysvětlen mnohokrát, projdi si to.
S tím zachováním stávající konfigurace - buď se automaticky zvolí volby podle aktuálně běžícího jádra, nebo by sis musel načíst soubor .config
z běžícího jádra (/proc/config.gz
).
/usr/src/linux
.
linux-source-<verze>
. Při jeho konfiguraci (položka "Load an Alternate Configuration File" úplně dole, hned jak se spustí make menuconfig
) si stačí načíst konfiguraci z běžícího jádra (/proc/config.gz
) a je to úplně stejné jádro, jaké právě běží. Stačí změnit tu jednu volbu a třeba postupovat podle těch návodů pro kompilaci kernelu v Debianu (vytváří se tam vlastně balíček s linuxovým jádrem, který se pak pomocí balíčkovacího systému Debianu nainstaluje).
Tiskni Sdílej: