Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
nvidia-settings --assign="SyncToVBlank=1"
Bohuzel pri tomto nastaveni se dostanu stova ke 60 FPS.
Na debianu jsem podobny problem nezaznamenal. xorg.conf pouzivam ten puvodni z debianu.
Pripada mi to jako by CPU aktivne cekalo na zpracovani instrukci v GPU. Nebo se pletu?
OpenGL mam nastevenu pres
eselect opengl set nvidia
nvidia-drivers 173.14.12(gtk kernel_linux multilib -acpi -custom-cflags)
xorg-server jsem zkousel zkompilovat s parametrem dri i bez nej.
xorg-server 1.3.0.0-r6 (input_devices_keyboard input_devices_mouse ipv6 nptl sdl video_cards_nv video_cards_nvidia video_cards_vesa xorg + ty co tam nejsou)
V /var/log/Xorg.0.log mam divnou pasaz
(WW) NVIDIA(0): Option "DRI" is not used
(WW) NVIDIA(0): Option "XAANoOffscreenPixmaps" is not used
Zkousel jsem ti optiony hodit skoro do vsech sekci, ale ty warning nezmizeli.
Asi mi porad neco unika. Ma nekdo zkusenost s podobnym problem? Nestaci mit jen "neco" zkompilovane s "jistymi" parametry?
Vypisy z logu a configu milerad na pozadani doplnim.
Predem diky za kazdou radu/zkusenost.
Driv na debianu jsem mel pri glxgears pomerne solidne FPS v radu tisicu a jadra na 0%.To je vyloučené.
Tiskni
Sdílej: