Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
/etc/fstab
najdeš v článku Na co se často ptáme: /etc/fstab. Editovat ho musíš jako root, na kubuntu v konzoli pravděpodobně pomocí příkazu sudo nano /etc/fstab
(kde nano
je textový editor, záleží, co máš v systému, další jsou třeba vi
,pico
, atd.). Nebo se přihlásit v konzoli jako root pomocí sudo su
a pak můžeš pracovat jako root déle než ten jeden příkaz.
Záleží, jaké používáš v systému locale (zjistíš pomocí příkazu locale
). Dneska se běžně používá UTF-8 (oproti tomu odkazovanému článku se dnes už místo iocharset
používá volba nls
, tedy aspoň pro to UTF-8, myslím ). To si potom nastavíš do /etc/fstab
a pak už by jsi měl češtinu vidět normálně (disk se musí znovu připojit, nebo restartovat počítač). A taky se ujisti, abys měl nastavené v aplikacích fonty, které zvládají češtinu a to zvolené kódování.
/dev/sdb1 /mnt/disk ntfs users,nls=utf8 0 0Nebo pokud používáš ovladač i s podporou zápisu ntfs-3g, tak takhle:
/dev/sdb1 /mnt/disk ntfs-3g users,locale=cs_CZ.utf8 0 0Ty věci s UTF-8 si změň na ISO8859-2, pokud ho používáš. Stejně tak název zařízení disku
/dev/sdb1
tam musíš mít podle toho tvého disku (po připojení disku to zjistíš z výpisu dmesg
). A adresář /mnt/disk
musí existovat.
Další volby jsou popsány v tom článku, na který jsem tě odkazoval.
Tiskni Sdílej: