Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
/etc/fstab
najdeš v článku Na co se často ptáme: /etc/fstab. Editovat ho musíš jako root, na kubuntu v konzoli pravděpodobně pomocí příkazu sudo nano /etc/fstab
(kde nano
je textový editor, záleží, co máš v systému, další jsou třeba vi
,pico
, atd.). Nebo se přihlásit v konzoli jako root pomocí sudo su
a pak můžeš pracovat jako root déle než ten jeden příkaz.
Záleží, jaké používáš v systému locale (zjistíš pomocí příkazu locale
). Dneska se běžně používá UTF-8 (oproti tomu odkazovanému článku se dnes už místo iocharset
používá volba nls
, tedy aspoň pro to UTF-8, myslím /etc/fstab
a pak už by jsi měl češtinu vidět normálně (disk se musí znovu připojit, nebo restartovat počítač). A taky se ujisti, abys měl nastavené v aplikacích fonty, které zvládají češtinu a to zvolené kódování.
/dev/sdb1 /mnt/disk ntfs users,nls=utf8 0 0Nebo pokud používáš ovladač i s podporou zápisu ntfs-3g, tak takhle:
/dev/sdb1 /mnt/disk ntfs-3g users,locale=cs_CZ.utf8 0 0Ty věci s UTF-8 si změň na ISO8859-2, pokud ho používáš. Stejně tak název zařízení disku
/dev/sdb1
tam musíš mít podle toho tvého disku (po připojení disku to zjistíš z výpisu dmesg
). A adresář /mnt/disk
musí existovat.
Další volby jsou popsány v tom článku, na který jsem tě odkazoval.
Tiskni
Sdílej: