abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 16:11 | Zajímavý článek

Alyssa Rosenzweig informuje o aktuálním stavu open source ovladače pro Apple M1 GPU. Po trojúhelníku a točící se kostce lze již zobrazit i točícího se králíčka z glmark2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
včera 15:22 | Nová verze

Nadace The Document Foundation oznámila vydání sedmého opravného balíku LibreOffice 7.2 Community, posledního z řady LibreOffice 7.2. Opravuje téměř 50 chyb.

Petr Valach | Komentářů: 1
včera 15:11 | Nová verze

V návaznosti na středeční vydání nové verze Red Hat Enterprise Linuxu bylo oznámeno vydání jeho klonu AlmaLinux 8.6.

Pavel Půlpán | Komentářů: 8
13.5. 12:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.38.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Ľubomír Rintel.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
13.5. 11:33 | Pozvánky

V sobotu 14. května proběhne Maker Faire Plzeň. Na třetím ročníku se opět můžete těšit na moderní technologie, studentské projekty, ale i na řemesla či zábavné instalace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
13.5. 07:00 | IT novinky

Josef Průša před týdnem představil uzavíratelný modulární box na 3D tiskárnu MK3S+ Original Prusa Enclosure. Box vytváří stabilní tiskové prostředí, pomáhá blokovat nepříjemný pach specifických materiálů, snižuje hlasitost běžící tiskárny, …

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
12.5. 23:33 | IT novinky

Vláda schválila Národní plán výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti do roku 2025 (pdf).

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
12.5. 22:22 | Nová verze

Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové major verzi 22.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
12.5. 14:44 | IT novinky

Sdružení CZ.NIC vyzvalo vládu ke koncepčnímu řešení problému dezinformačních domén. Správce české národní domény po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a v souladu s výzvou vlády České republiky zablokoval 25. února 2022 osm jmen domén, které byly Vojenským zpravodajstvím označeny jako ohrožující bezpečnost. Postupoval přitom na základě článku 17 pravidel registrace jmen domén. V zájmu transparentnosti a

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 33
12.5. 11:44 | Nová verze

Ben Hoyt oznámil přidání podpory CSV do GoAWK, tj. interpretu AWK v programovacím jazyce Go.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Na sociálních sítích nebo jiných webových diskuzích vystupuji pod
 (63%)
 (15%)
 (22%)
Celkem 256 hlasů
 Komentářů: 16, poslední 10.5. 14:14
Rozcestník


Na co se často ptáme: /etc/fstab

21. 1. 2005 | Petr Krčmář | Systém | 95627×

Konfigurace disků a souborových systémů je velmi častým dotazem nejen u začátečníků. Odpovědi jsou však mnohdy prostší, než se zdá. A tady je máte všechny naráz.

Soubor /etc/fstab je, jak už to tak v systémech unixového typu bývá, obyčejný textový soubor. Jeho účelem je systému popsat jednotlivé diskové svazky a vysvětlit mu, co, jak, kdy a podobně.

Fstab je na první pohled podivné slovo, ale je to jednoduchá zkratka ze slov filesystem table, což můžeme volně přeložit jako "tabulka souborových systémů".

Jako do všech důležitých souborů má do něj přístup pouze velitel systému (chcete-li, třeba root). Ten jako jediný může rozhodovat o osudu jednotlivých svazků.

Těmito svazky jsou obvykle jednotlivé oddíly disků, ale není to pravidlem. Fstab může vlastně popisovat cokoliv, co lze připojit příkazem mount. Malý příklad: Chceme připojit disketu do adresáře /mnt/floppy. První disketová jednotka je označená v systému jako fd0, takže jako root zadáme příkaz

# mount /dev/fd0 /mnt/floppy -t vfat

Tímto příkazem říkáme, že chceme připojit blokové zařízení /dev/fd0 do adresáře /mnt/floppy a že je na něm souborový systém typu vfat.

Představte si, že byste takový příkaz vypisovali při každém připojení jednotlivého média. Navíc byste znemožnili práci s disky obyčejným uživatelům, kteří nemají práva na připojování a odpojování svazků.

Už je vám asi jasné, že právě toto řeší soubor fstab. Jeho syntaxe je prostá: co řádek, to svazek. Na každém řádku je několik položek oddělených standardními oddělovači (mezerami nebo tabulátory). Pořadí je podstatné a nezaměnitelné a musíme jej dodržet.

Malý příklad takového řádku:

  1     2     3    4     5 6
/dev/fd0 /mnt/floppy  vfat  noauto,user  0 0
 1. zařízení, které budeme připojovat.
 2. připojovací bod (adresář), do kterého se svazek připojí
 3. typ souborového systému
 4. parametry pro připojení
 5. určuje, jestli bude svazek zálohován
 6. nastavuje, jako kolikátý bude svazek kontrolován při startu

Tohle je stručné vysvětlení jednotlivých položek. Většina z nich si zaslouží podrobnější popis, takže jdeme na to:

První položka
Může ji tvořit jak běžný oddíl disku (/dev/hda2), tak i označení vzdáleného svazku, třeba přes SMB (//kuchyn/dokumenty).
Druhá položka
Adresář připojení. Obvykle je to některý z podadresářů /mnt. Pro swap se zadává none, protože ten se nikam nepřipojuje.
Třetí položka
Kompletní seznam souborových systémů, které podporuje vaše jádro naleznete v /proc/filesystems. Jejich množství a typ záleží na verzi jádra a zavedených modulech. Mohou to být: proc, tmpfs, ext2, ramfs, iso9660, devpts, ext3, usbdevfs, usbfs a další. Můžete také použít výraz auto a jádro se pokusí obsah samo detekovat.
Čtvrtá položka
Do té je možno vyplnit celou řadu různých parametrů pro různé souborové systémy. Parametry se od sebe oddělují čárkou. Mezi hlavní patří
 • noauto (nepřipojuje svazek automaticky při startu)
 • users (s tímto svazkem mohou pracovat i běžní uživatelé)
 • codepage (znaková sada, ve které jsou názvy souborů)
 • iocharset (znaková sada, do které se budou převádět názvy souborů)
 • noexec (nespouštěj soubory na tomto médiu)
 • umask (nastavení práv u souborů)
 • ro (read only - pouze ke čtení)
 • rw (read write - čtení i zápis)
Kompletní popis naleznete v manuálové stránce k mount.
Pátá položka
Tuto položku používá program dump, který podle ní pozná, zda má provádět zálohu svazku. Jednička znamená zálohovat, nula nezálohovat.
Šestá položka
Poslední položku používá program fsck aby zjistil, jako kolikátý bude svazek kontrolován. Jednička by měla označovat kořenový svazek (připojuje se do /), dvojka pak ostatní a nula ty, které se kontrolovat nebudou.

Každý řádek (tedy i poslední) musí být ukončen enterem (odřádkován). Podle něj pak programy poznají, že informace o svazku končí. Častou chybou je nezapsání enteru na konec posledního řádku. Pokus o připojení pak končí chybou.

Oddíly označené jako swap, jsou připojovány při startu systému pomocé příkazu swapon -a. Stejně tak je lze odpojit pomocí swapoff -a.

Soubor jsme si popsali a teď se ještě podíváme na nejčastěji kladené otázky, čili FAQ:

Mám divná práva na FAT. Co s tím?

Souborový systém FAT (a některé další) neumožňují ukládání práv. Proto souborům na nich jádro přidělí jen virtuální práva. Toto chování lze nastavit pomocí parametrů uid a gid, za nimiž následují id čísla uživatele a skupiny, které budou patřit soubory na daném svazku. Dalším důležitým parametrem je umask, který nastavuje bity, které ve výsledku nebudou u souboru nastaveny. Nejčastěji chceme, aby nebyly všechny soubory spustitelné. To nám zajistí právě umask. Chceme vypnout spouštěcí právo, což je první bit. Problém ale nastane s adresáři, které přijdou o právo x a nebude možno do nich vstoupit. To řeší parametr dmask, který pracuje stejně, ale týká se pouze adresářů. Příklad:

/dev/hda3   /mnt/fat   vfat umask=111,dmask=000,gid=500,uid=500 0 0
Mám rozhozenou češtinu. Dá se to nějak opravit?

Při dotazu na souborový systém dostane jádro názvy souborů v určitém kódování. Tak se vám i zobrazí. Součástí jádra je ale i mechanismus pro jejich převedení do kódování, které používáte. K tomu slouží parametry codepage a iocharset. Příklad převedení kódování z 852 do iso8859-2:

/dev/hda3 /mnt/fat vfat iocharset=iso8859-2,codepage=852 0 0

Aktualizace: Na většině moderních systémů se již používá kódování UTF8, takže by řádek vypadal takto:

/dev/hda3 /mnt/fat vfat iocharset=utf8,codepage=852 0 0
Jak se zbavit chybové hlášky při kopírování na FAT?

Díky tomu, že FAT nemá zmíněná práva, nedaří se jádru do něj tyto informace dostat. K tomu, abychom nebyli pořád upozorňováni, souží parametr quiet. Příklad:

/dev/hda3 /mnt/fat vfat quiet 0 0
Proč můžu připojit médium jen jako root?

Tak je to v unixu zařízeno. Standardně je možno se zařízeními pracovat jen jako root. Asi byste nebyli rádi, kdyby vám nějaký uživatel na serveru odpojil půlku věcí. Pokud ale chcete i uživatelům dovolit připojovat/odpojovat některé svazky (obvykle cdrom, diskety, apod.), použijte parametr users. Přiklad:

/dev/cdrom /mnt/cdrom iso9660 users 0 0
Co znamená v mém nastavení slovo supermount?

Některé "přítulné" distribuce používají k automatickému připojování démona, který sám sleduje, co se děje a automaticky připojuje/odpojuje zařízení. fstab používá stále jako svůj konfigurační soubor. Řádek pro supermount může vypadat třeba takto:

none  /mnt/cdrom  supermount dev=/dev/hdc,fs=auto,ro,--,iocharset=iso8859-1,codepage=850  0 0

Položky jsou velmi podobné, jen místo souborového systému je potřeba zapsat supermount a do parametrů přidat několik informací pro démona.

Některé řádky v mém fstab mají zvláštní cesty a parametry. K čemu tam jsou?

Jádro podporuje některé speciální souborové systémy jako tmpfs a procfs. Oba jsou to virtuální souborové systémy. Tmpfs slouží jako ramdisk. Data, která na něj uložíme, zůstávají v paměti a neukládají se nikam na disk. Procfs je standardně připojen v adresáři /proc a umožňuje získávat důležité informace od jádra. Opět doopravdy neexistuje a jádro jej vytváří virtuálně.

Jak pomocí fstabu připojím NFS?

NFS je standardní unixový způsob sdílení dat po síti. Máte-li přístup k síťovému svazku na NFS, stačí přidat řádek, jehož prvním parametrem bude název serveru a celá cesta ke svazku:

server:/usr/local/pub /mnt/pub nfs ro 0 0

Nfs má některé svá specifika a řadu parametrů, kterými lze ovlivnit jeho chování. Doporučuji proto prostudovat manuálovou stránku nfs(5).

       

Hodnocení: 93 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

21.1.2005 01:52 Michal Kubeček
Rozbalit Rozbalit vše Poslední položka
Poslední položka určuje pořadí, v jakém se budou jednotlivé filesystémy kontrolovat (ty s nenulovou hodnotou). Obvykle se dává všem (kromě kořenového) dvojka, protože fsck ví nejlépe, co paralelizovat a co ne. Ale výjimečně může být vhodnější mu pořadí předepsat.
21.1.2005 08:24 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Poslední položka
Díky. Opraveno.
21.1.2005 05:31 slavo | skóre: 5 | blog: blogujem
Rozbalit Rozbalit vše super clanok
Vynikajuci clanok,dufam, ze bude aj dalsie pokracovanie.
Petr Krčmář avatar 21.1.2005 08:11 Petr Krčmář | skóre: 60 | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
Může být. Napište, co vás zajímá a pokud to bude téma zajímavé pro všechmy, vzniknou další podobné články.
Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic ...
21.1.2005 08:27 Antonín Kolísek | skóre: 33 | blog: PDA | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
Zajímalo by mne jak vhodně využívat (např ve skriptech)informace sídlící v /proc eventuelně /sys. Ne vše je tak hezky čitelné jako třeba /proc/cpu atp. Prostě mi jde o to, kde se dozvědět která 0, 1 případně jiné hexadecimální a další položky co znamenají. Je to asi hodně obsáhlé, ale prostě mne to zajímá :)
21.1.2005 10:43 Vladimir Helesic
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
veci ohledne proc filesystemu kdysi pekne rozebral na root.cz, p. Kasparek v dost rozsahlem a podrobnem serialu http://www.root.cz/clanek/737 - Co pred nami taji /proc
21.1.2005 10:56 Tomáš Tichý | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
Ošem neškodilo by napsat podobné články o novém /sys a o udev. A hned na začátek napsat, jaký je rozdíl mezi /proc a /sys.
21.1.2005 13:29 René John
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
jaký je rozdíl mezi /proc a /sys.
Výborně, nadpis už máš....
21.1.2005 11:21 Antonín Kolísek | skóre: 33 | blog: PDA | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
Ano ty články jsem četl a jsou dost podrobné. Ale ve směs je tam popsané, že v /proc/interrupts se dohledáme informací o přerušení,atp. Ale chybí mi tam třeba vysvětlení souboru /proc/xxx/yyy, jehož obsah je třeba takový:
0 000 1 000 11 010 11
0 100 0 110 10 100 00
a právě takové soubory mně lákají. Např jak vydolovat informace z i2c co sídlí v /proc nebo /sys :)
Pavel Stárek avatar 21.1.2005 16:54 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
Clanek je super, musim pochvalit ! Kdyby slo napsat take neco o automount demonu (bohuzel nevim jak se to presne jmenuje, ale konfiguracni soubory jsou /etc/auto.master , /etc/auto.misc a /etc/auto.net). Zkousel jsem to rozchodit podle dokumentace, ale nikdy se mi to nepovedlo - asi sem delal nekde nejakou chybu a nevim kde :-(
Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
23.1.2005 15:49 ignac
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
s tym automountom som mal aj ja problemy, u mna bol problem v tom, ze slackware obsahuje zle napisany spustaci skript a tak sa nedalo nastavit po akom case sa ma zariadenie umountnut a ostalo to pripojene niekolko minut. riesil som to stiahnutim novsej verzie, myslim ze z nejakeho redhatu a trochu to upravil.
21.1.2005 19:22 slavo | skóre: 5 | blog: blogujem
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
Může být. Napište, co vás zajímá a pokud to bude téma zajímavé pro všechmy, vzniknou další podobné články.
mna by zaujimalo z fstab smbmount. Viem, ze je to v manuale,alebo na webe,ale Vas clanok bol velmi pekne a prehladne napisany.
1.2.2005 20:02 Sumix
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
I ja bych si dovolil poprosit o nejaky clanek jeste jednou s fstab, ale tykajici se dalsich "vychytavek", zejmena zde zmineneho smb filesystemu... Ted s nim zrovna zapasim, ale nefunguje to, jak bych potreboval :(
21.1.2005 12:07 Milhouse
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
Clanek mi pomohl, jen mi tam chybela souvislost s mtab. Mohl by to nekdo lehce doplnit? :)
Jiří Svoboda avatar 21.1.2005 13:27 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
Rozbalit Rozbalit vše Re: super clanok
V '/etc/mtab' by se mel nachazet seznam aktualne pripojenych svazku, tedy v zasade temer totez jako v '/proc/mounts'. Nemusit to ale byt pravda, zvlast pokud je root svazek zrovna pripojen jen read only. :-)
21.1.2005 06:52 Petr Opravil
Rozbalit Rozbalit vše Děkuji
Děkuji autorovi za tento článek, díky němu pro mne přestaly být záhadou i ty dvě čísla na konci řádku.
21.1.2005 08:16 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
Rozbalit Rozbalit vše Re: Děkuji
Hm, kdyz tohle ctu, tak si zase vzpomenu na to, ze diky instalaci Gentoo a Handbooku tuhle zakladni lekci povinne absolvuje kazdy v ramci instalace, a zase me napada, jak je to dobre :) (slackwaristi no flamewar! :)
21.1.2005 11:19 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Děkuji
Pointu jsem nepochopil, proc Slackwaristi no flame? Kdyz uz jsme u toho tak existuje Slackbook a navic Slackwaristi zakladni veci znaji, takze gentooisti klidek a no flames (kdyz uz jsme u toho, tak gentooista AFAIK na flamovani nemuze mit cas, kdyz se vecne snazi rozjet si na tom svem portfunnytage nejakou kompilaci :-)...
-djz
"Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
21.1.2005 12:40 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
Rozbalit Rozbalit vše Re: Děkuji
Tak nejak jsem to myslel, jako ze i v nekterych jinych distrech je clovek sem tam donucenej sepsat si rucne fstab atd. :) btw portfunny staci postrcit a jede sama, zatimco se gentooisti venuji vasnivemu flamovani, kdyz cekaji az dojede :)
21.1.2005 12:56 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Děkuji
Rucni psani konfigurace je jediny rozumny zpusob konfigurace aby vsechno fungovalo jak ma, nejake klikoseni ala SuSE ci Mandrake me fakt nebere... No vidis a ja ani nemusim nic strkat zatimco vasnive flamuji :-). A pokud si musim neco prelozit tak si to pekne udelam rucne, cece jeste aby to neco (krome slackbuildu) delalo pohodlne za me nebo co, to uz bych fakt zlenivel :-D.
-djz
"Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
24.1.2005 14:39 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Děkuji
No vidis, a me bavi si to naklikat, a take je to rozumny zpusob konfigurace do jisteho levelu (SuSE Yast). Doplnky si muzu pak udelat ruco.
24.1.2005 14:45 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Děkuji
Asi jsem trefil vedle. Nevim jestli jsi myslel veskerou konfiguraci. fstab delam take jedine ruco.
21.1.2005 21:22 xxlugh | skóre: 9 | Hlásná Třebaň
Rozbalit Rozbalit vše Re: Děkuji
Pridavam se - dekuji za dobry clanek. Taky jsem v tom mel hokej. Uz nemam. Dikes. Mikes.
21.1.2005 07:29 Ruda
Rozbalit Rozbalit vše iso9660
Jak se sebere příznak x u souborů s fs iso9660, aby se to nedotklo adresářů ?
Petr Krčmář avatar 21.1.2005 08:09 Petr Krčmář | skóre: 60 | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: iso9660
V článku je to vysvětleno. Viz prvni položka FAQ.
Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic ...
21.1.2005 08:32 Ruda
Rozbalit Rozbalit vše Re: iso9660
To je sice pravda, ale zkouškou nebo lehkým náhledem do man fstab zjistíte, že umask, dmask a fmask se vztahuje pouze k fat, msdos, umsdos a vfat. Já se ptal na iso9660, kde tyto volby nefungují.
21.1.2005 11:15 Tom.š Ze.le.in | skóre: 21 | blog: tz
Rozbalit Rozbalit vše Re: iso9660
noexec? Ale rozhodně to nelze brát jako bezpečností mechanismus, spíše jako upozornění uživatele, že to nemá spouštět.
21.1.2005 11:22 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: iso9660
noexec ci showexec muze fungovat spise jen pro fat, pro iso non Rock Ridge je urcen parametr mode=
-djz
"Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
21.1.2005 17:17 8an | skóre: 30
Rozbalit Rozbalit vše Re: iso9660
mode= funguje (ale mód musí začínat nulou!), ale zajímavé je že jenom pro soubory, adresáře mají vždy 0555 (a nevymyslel jsem jak to změnit, i když ono to ani nemá moc význam).
If you build an operating system that even an idiot can use, only idiots will use it.
25.1.2005 08:27 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: iso9660
iso non Rock Ridge? Co to proboha je? To se vyrabí na té parodii na OS, že? Aha.
XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
25.1.2005 09:46 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: iso9660
RockRidge je rozšíření. I v Linuxu lze bez problémů vytvořit "čisté" iso9660 bez RockRidge. I když pravda, že Win používá to své rozšíření Joliet a RockRidge nezvládá.
21.1.2005 08:35 dfsafsf
Rozbalit Rozbalit vše chyba??
"ukončen enterem (odřádkován). Podle něj pak programy poznají, že informace o svazku končí. Častou chybou je nezapsání enteru na konec posledního řádku. Pokus o připojení pak končí chybou."

skor by som to povazoval za chybu programu. program citajuci /etc/fstab by mal sam poznat, ze zaznam konci bud odriadkovanim, bud koncom suboru alebo obojim. spoliehanie sa na odriadkovanie za poslednym zaznamom je amaterska chyba.
21.1.2005 09:52 Jan Stanik
Rozbalit Rozbalit vše Re: chyba??
Je to OpenSource;-) Mozes si stiahnut zdrojaky a opravit to. Ale to len ak ti to skutocne vadi. Vacsine (citaj mne) to vobec nevadi, ci mi fstab konci jednym riadkom navyse :-) hehe

Blahoslaveni, ktori odlisia krtinec od hory, lebo oni sa vyhnu Chaosu.
21.1.2005 15:10 lubos
Rozbalit Rozbalit vše Re: chyba??
Ako sa to vezme. Nebol by som si celkom isty, podla mna z hladiska cistoty by praveze ak raz je riadok definovany ako retazec konciaci enterom, tak v pripade, ze konci eof, nejde o korektny sposob ukoncenia riadku a teda ide o chybu zapisu, pretoze citanie skoncilo. Ale ... je to moj temporarny pohlad na vec :)
4.3.2005 11:22 Matus UHLAR - fantomas
Rozbalit Rozbalit vše Re: chyba??
Ak subor nekonci znakom noveho riadku, je tu ista sanca, ze bol zapisany neuplny, alebo je nejakym sposobom zmrveny,dosahany. Preto vacsina utilit vyzaduje ukoncenie novym riadkom a absenciu noveho riadku na konci povazuju za tak zavaznu chybu, ze s danym riadkom odmietnu pracovat.

Patch napisat mozes ale nevezmu ti ho. len pekne pis nove riadky.
21.1.2005 10:04 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Agresivita cache?
Jak se nastavuje agresivita cache? Např. u se hodí, když se zapisuje vše až při odpojování a naopak u síťového disku je potřeba poslat data hned.
21.1.2005 10:08 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Agresivita cache?
Oprava: "u USB se hodí..."
21.1.2005 10:26 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Agresivita cache?
u USB pridas parametr sync a system bude vse rovnou zapisovat
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
Jiří Svoboda avatar 21.1.2005 10:27 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
Rozbalit Rozbalit vše Doplneni a dotaz
U prvni polozky je take mozne pouzivat zapis 'LABEL=', kdy se mount orientuje podle jmena svazku. Pouziva to pomerne hodne distribuci, ale ja osobne to nevidim jako prilis stastne reseni. Napriklad pokud do systemu pripojite druhy disk se stejnym jmenem svazku, muze se stat, ze dojde k zamene a nenabootujete... Takze _ja_ se tohoto zapisu urychlene zbavuji.

Treti parametr. Uz podruhe na tomto serveru ctu, ze existuje parametr 'auto'. Pritom 'man fstab' o tom mlci. Vi nekdo, jak to presne je?
21.1.2005 10:32 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplneni a dotaz
man mount
21.1.2005 10:34 Radim
Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplneni a dotaz
AUTO filesystem

man mount:

if the auto type is specified, the superblock is probed for the filesystem type (adfs, bfs, cramfs, ext, ext2, ext3, hfs, hpfs, iso9660, jfs, minix, ntfs, qnx4, reiserfs, romfs, udf, ufs, vxfs, xfs, xiafs are supported). If this probe fails, mount will try to read the file /etc/filesystems, or, if that does not exist, /proc/filesystems.
Jiří Svoboda avatar 21.1.2005 13:38 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplneni a dotaz
Hle! Ja kdysi cosi nemoh najit v 'man mount', ale nasel jsem to v 'man fstab', a od te doby v pripade fstab automaticky koukam jen tam. Dik. :-)
22.1.2005 20:27 peter
Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplneni a dotaz
Podla mna je LABEL vyhodne prave, ked neustale prehadzujem disky. Nie vzdy pripojim disk na ten isty kabel, a tak je jeden disk raz /dev/hda a druhy raz /dev/hde. Pokial to pripajam cez label, tak sa mi ho podari pripojit, inak mam robotu navyse. A ak hrozi, ze sa moze label opakovat, da sa pouzit UUID, alebo nieco podobne.

Inak vyborny clanok a ako namet do pokracovania by som zahrnul prave LABEL, UUID a najlepsie aj ako nastavit lilo/grub, aby dokazal bootovat z disku po prehodeni na iny kanal radica (viem, ze to ide, ale neviem ako).
21.1.2005 11:31 Fanda
Rozbalit Rozbalit vše NFS nebo Samba
Prima článek. A mám dotaz - co je v současné době vhodnější použít NFS nebo Sambu - co se týká výkonnosti a bezpečnosti? A u Samby se dá také připojit sdílený disk přes fstab?
21.1.2005 11:37 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: NFS nebo Samba
NFS je pro unixové systémy. Samba pro propojení s Windows.
21.1.2005 11:56 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: NFS nebo Samba
Co se tyce vykonnosti tak nfs4 server pres tcp nad xfs a neni co resit.
-djz
"Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
21.1.2005 13:29 Radek Podgorny | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: NFS nebo Samba
...a uz nekdo nfs4 skutecne implementoval? Kdyz jsem to posledne hledal, nasel jen jakousi pokusnou verzi v pythonu... :-(
Tomáš Bžatek avatar 23.1.2005 12:51 Tomáš Bžatek | skóre: 29 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: NFS nebo Samba
NFSv4 je ve 2.6kovych kernelech standardni soucasti od nejake verze (mozna ze uz od 2.6.0). Je k tomu ale potreba nekolik userspace demonu. Casem se to u sebe taky pokusim rozjet, zatim mne odrazuje to sifrovani (slaby stroj).
Koupim litajiciho tucnaka
21.1.2005 13:16 Ivo
Rozbalit Rozbalit vše Pripojit NTFS na Fedore
Zdravim, chcem by som namountovat NTFS particiu v linuxe (Fedora Core 3). Hlasi mi chybu ze jadro NTFS nepodporuje. Da sa podpora ntfs nejako doinstalovat? Diky.
21.1.2005 14:13 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojit NTFS na Fedore
zapnout podporu v jadre + prekompilovat jadro

V menuconfig (viz clanek) je to pod File systems > DOS/FAT/NT filesystems > NTFS support
21.1.2005 16:36 Tomas Crhonek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojit NTFS na Fedore
Ja jsem si stahnul RPM z http://linux-ntfs.sourceforge.net/rpm/fedora3.html a funguje ok.
21.1.2005 15:34 Tomáš Hála | skóre: 39 | blog: blog
Rozbalit Rozbalit vše čeština
U rozhozené češtiny bych zdůraznil, že parametry iocharset a codepage se týkají pouze vfat systémů..
21.1.2005 17:22 8an | skóre: 30
Rozbalit Rozbalit vše Re: čeština
A také iso9660, jfs, ntfs a udf, viz man mount :-D
If you build an operating system that even an idiot can use, only idiots will use it.
21.1.2005 18:11 Tomáš Hála | skóre: 39 | blog: blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: čeština
No jak co, iocharset ano ale codepage uz ne. Asi by bylo spise lepsi u vyctu tech parametru uvest poznamku, ze parametry pro ruzne filesystemy jsou ruzne a odkazat prave na man mount.
MaT avatar 21.1.2005 18:19 MaT | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: čeština
Mám pocit, že nejen vfat, ale třeba i iso9660... Resp. aspoň ten charset. Bez toho se mi některá CD s diakritikou ukazovala nějak špatně...
Open source software for open minded people. :-)
22.1.2005 15:23 MoB
Rozbalit Rozbalit vše Pěkný článek + prosba
Přesně ta forma hutnosti, kterou mám rád :-) Jinak bych měl prosbu, dalo by se napsat něco málo o připojování filesystémů na USB zařízeních? USB disky, čtečky karet... Např. u FC3 funguje jakýsi HAL, který si to řídí, ale o konfiguraci jsem se zatím moc nedočetl. (Např. u multislotové čtečky mi karty mountoval do adresáře který si sám vytvořil podle názvu karty, teď se to zase jmenuje jinak... nemají v tom náhodou chaos?) Takže kdyby to šlo trošku osvětlit... Díky.
25.1.2005 08:27 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pěkný článek + prosba
Když používáš FC3, tak s chaosem počítáš, ne?
XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
1.2.2005 07:24 Luda
Rozbalit Rozbalit vše dmask
Uryvek z man mount

dmask=value Set the umask applied to directories only. The default is the umask of the current process. The value is given in octal. Present since 2.5.43.

To "present since 2.5.43" se vztahuje k verzi jadra? Mam debian s jadrem 2.4.26 a nejak se mi ten dmask nebere v uvahu.
17.4.2005 10:30 Honey | skóre: 9 | blog: honey | Rudolfov
Rozbalit Rozbalit vše kodovani v reiser
Mám rozhozené názvy souborů v reiseru. Dá se s tím něco udělat?
make: *** [all] Error 2
23.3.2006 05:52 G
Rozbalit Rozbalit vše Re: Na co se často ptáme: /etc/fstab
cisla 5 6
cislo 0 - zalohuje dumpem. Zalohuje co kam ?
6.7.2008 14:47 Michal
Rozbalit Rozbalit vše Re: Na co se často ptáme: /etc/fstab
to me taky zajima
13.2.2007 09:11 lordo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Na co se často ptáme: /etc/fstab
potrebujem zalohovat data z disku na prenosny disk.nabootujem linux z CD , podari sa mi pripojit prenosny disk.problem je v tom ze mam prava len na citanie. pokusal som sa to cez fstab zmenit ale nereaguje. da sa to zmenit aj cez konzolu.dik
27.11.2007 19:18 Speady | blog: speady_blog | Lišov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Na co se často ptáme: /etc/fstab
Predem se chci omluvit, ze pisi do neaktualni diskuze, ale chtel bych se zeptat, proc v novejsich distrech je soubor /etc/mtab a k cemu slouzi, pripadne v cem doplnuje /etc/fstab ?

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.