Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Začněme problémy s instalací a základním nastavením.
Otázka: Jak poznám, že jsou ovladače ALSA (správně) nainstalované?
Odpověď: Záleží na tom, co myslíte slovem "nainstalované". Je totiž potřeba ovladače nejprve zkompilovat a nainstalovat na své místo vzniklé moduly (což neplatí v případě, že jste se ovladače rozhodli zakompilovat přímo do jádra) a potom dané moduly "natáhnout" do běžícího jádra (opět neplatí, máte-li ovladače v jádře).
Chystáte-li se použít jádro řady 2.6, pak se kompilace a instalace modulů nijak neliší od běžné kompilace a instalace jádra. Zdrojové kódy ovladačů jsou totiž součástí zdrojových kódů jádra, a proto stačí při konfiguraci kernelu zaškrtnout příslušné volby a ovladače ALSA budou automaticky nainstalovány spolu se vším ostatním.
Konfigurace, kompilace a instalace nového jádra nepatří do tohoto návodu. Podrobnější informace naleznete např. v článcích:
Kompilaci a instalaci modulů pro jádro 2.4 popisoval první díl seriálu o ALSA. Provedete-li vše podle návodu, neměl by nastat v této fázi žádný problém.
Pro kompilaci jader 2.4 i 2.6 platí, že pokud nejsou zdrojové kódy "čerstvé", tzn. už z nich někdo jádro kompilováno bylo, je nutné provést jejich pročištění od pozůstatků předchozích kompilací. Takže nezapomeňte na
make mrproper
A také nezapomeňte, že tento příkaz vymaže i konfigurační soubor
.config
.
Prostor pro potíže se otevírá v případě, že se pokusíte použít již předkompilované ovladače, které jsou např. součástí vaší distribuce. Pak je třeba si být naprosto jistí, že používáte ovladače určené právě a jedině pro jádro, které máte zrovna nainstalované. Kdyby byly ovladače kompilovány oproti jinému jádru, dočkáte se pravděpodobně při pokusu o natažení modulů chybového hlášení:
unresolved symbols
Jsou-li moduly nainstalovány v adresáři
/lib/modules/<verze_jádra>/kernel/sound/
mělo by být možné je pohodlně natáhnout pomocí příkazu
modprobe
.
modprobe snd-ovladač_vaší_zvukovky modprobe snd-pcm-oss modprobe snd-mixer-oss modprobe snd-seq-oss
To je samozřejmě jen pro otestování funkčnosti. Rozumnější způsob natahování modulů (automatické) je v rámci možností popsán v prvním díle. Pomoci s tím může i utilita alsaconf, kterou někdo připomenul komentářích k prvnímu dílu (děkuji).
O tom, jestli už jsou moduly nataženy, se můžete přesvědčit příkazem
lsmod
. Výpis pak může vypadat například takto:
lsmod Module Size Used by snd_intel8x0 33832 0 snd_ac97_codec 72208 1 snd_intel8x0 snd_pcm_oss 53480 0 snd_mixer_oss 19968 1 snd_pcm_oss snd_pcm 97608 2 snd_intel8x0,snd_pcm_oss snd_timer 25604 1 snd_pcm snd_page_alloc 9928 2 snd_intel8x0,snd_pcm snd_mpu401_uart 7872 1 snd_intel8x0 snd_rawmidi 25060 1 snd_mpu401_uart snd_seq_device 8072 1 snd_rawmidi snd 54820 9 snd_intel8x0,snd_ac97_codec, snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_timer, snd_mpu401_uart,snd_rawmidi,snd_seq_device soundcore 9888 1 snd
Pokud docílíte podobného výpisu (může se lišit konkrétní ovladač, také nemusí být přítomny moduly pro emulaci OSS, naopak mohou být přítomny jiné, např MIDI moduly), můžete si být jistí, že ovladače jsou nainstalovány.
Otázka: Ačkoliv všechno vypadá nainstalovaně, při pokusu o přehrání čehokoliv není slyšet žádný zvuk.
Odpověď: Všechny kanály jsou po instalaci standardně ztlumené, resp. úplně vypnuté. Použijte nějaký mixér, který podporuje ALSA a potřebné kanály (většinou to budou Master a PCM) zapněte a zesilte na požadovanou úroveň. Více v prvním díle.
Otázka: Při pokusu o přístup ke zvukové kartě (přehrání zvuku, spuštění zvukového serveru) je odmítnut přístup. Například aplay vypíše:
aplay: main:508: audio open error: Permission
denied
Jak mohu používat zvukovou kartu jako běžný uživatel?
Odpověď: Jsou dvě řešení. Buď můžete nastavit potřebná práva pro
svého uživatele (nebo všechny uživatele) přímo na souborech zařízení v
adresáři /dev
, nebo přidejte svého uživatele do skupiny audio
-- tato druhá možnost je rozhodně lepší. Zde předpokládám, že většina
distribucí má skupinu audio... Zařízení zvukové karty v adresáři
/dev
vlastní uživatel root a patří
do skupiny audio. Členové skupiny audio na ně smějí zapisovat - tj.
používat zvukovou kartu k přehrávání, nahrávání, ...
Přidat uživatele do skupiny můžete např. příkazem
# adduser uživatel audio
Ověřit výsledek lze takto:
$ groups
Otázka: Přehrávaný zvuk je trhaný, zkreslený atp.
Odpověď: Důvodů může být více. Tím úplně nejobyčejnějším může být fakt, že váš hardware nestíhá. Ať už jde o vysoké zatížení systému, celkově pomalý stroj nebo třeba kombinaci staršího 2.6 jádra s vyšší latencí a zvukového serveru aRts z některé starší verze KDE...
Pravděpodobnější však bude, že je chyba v jednom z následujících dvou nastavení. Některé karty (např. SB Live!) začínají zkreslovat zvukový výstup, když je kanál Master nastaven nad určitou hranici. Chce to experimentovat a zjistit, jak nejvýše je možné Master nastavit, aniž by docházelo k problémům.
Také je možné, že máte někde nastavenu příliš velkou hodnotu fragmentů. Levnější karty (na základních deskách) často nezvládají velikost fragmentů vyšší než 4096 bajtů. Pokud jste použili ukázky konfiguračního souboru z druhého dílu, nemělo by se vás to týkat.
Otázka: Jak umožnit výstup na soustavu prostorových reproduktorů?
Odpověď: Teoreticky by to mělo fungovat bez nějakých speciálních
zásahů. Podporuje-li váš ovladač prostorový výstup, je k němu také přiložen
konfigurační soubor (/etc/share/alsa/alsa.conf
), ve kterém
jsou definována výstupní zařízení, která lze pro přehrávání prostorového
zvuku použít.
Názvy zařízení jsou výmluvné. Většinou bývá k dispozici
surround40
, surround51
a nebo i
surround71
. Chcete-li, aby aplikace využila některé z těchto
zařízení, zadejte na příkazové řádce jeho název:
aplay -Dsurround40 soubor.wav
Pokud byste náhodou chtěli, aby bylo takové prostorové zařízení
nastaveno jako výchozí - tzn. všechny zvuky by byly posílány na prostorové
reproduktory, nadefinujte nové výchozí zařízení !default
.
Blíže popsáno v druhém díle.
Toto nastavení platí pouze pro analogový výstup. ALSA neprovádí žádné dekódování z DTS nebo AC3.
Evergreenem mnoha diskuzních fór jsou dotazy na zprovoznění prostorového zvuku s touto kartou. Na AbcLinuxu.cz vyšel kdysi článek o konfiguraci s OSS ovladači - SBlive 5+1 pod Linuxem, ale o funkčním nastavení ALSA se - jak se zdá - informací nedostává. Protože sám nemám možnost tuto kartu vyzkoušet a zatím se bohužel neozval nikdo, kdo ji má úspěšně nastavenou, a kdo by se byl zároveň ochoten o své zkušenosti podělit, uvádím pouze odkazy, které vám mohou přijít vhod.
Také v dokumentaci, kterou najdete přímo v balíku alsa-driver, jsou
užitečné informace. Když v souboru
alsa-driver-<verze>/alsa-kernel/Documentation/ALSA-Configuration.txt
nalistujete kapitolu o modulu snd-emu10k1, objevíte přehled parametrů,
kterými lze nastavit vstup a výstup karty. Zápis parametrů do souboru
/etc/modules.conf
vypadá takto:
options snd-emu10k1 extin="hodnota"
extout="hodnota"
Z pročítání všelijakých diskuzí jsem nabyl dojmu, že základním problémem pro většinu lidí je správné nastavení hlasitosti jednotlivých kanálů v mixéru, protože to přímo ovlivňuje funkčnost nebo nefunkčnost zadních reproduktorů. Základem je tedy ZAPNOUT a zesílit "Wave Surround" a naopak VYPNOUT (mute) "Analog/Digital Output Jack". Dále bude pravděpodobně potřeba si pohrát ještě s kanály "Tone", "Treble", "Bass" atd.
Problém je, že existuje docela dost různých verzí karet SB Live. Mnohé se liší třeba jen v drobnostech, které však způsobují problémy při pokusu o konfiguraci podle návodu, jež byl sestaven na základě zkušenosti s jinou verzí karty.
Dalším častým steskem uživatelů je nemožnost ovládat celkovou hlasitost jediným ovladačem v mixéru. Toto chování se zjevně neprojevuje u všech verzí ALSA, ale máte-li s tím problém, může vám pomoci jednoduchý skriptík, který pro tento účel napsal Tom:
case "$1" in up) amixer -q set 'Master' 10+ amixer -q set 'Wave Center' 10+ amixer -q set 'Wave LFE' 10+ amixer -q set 'Wave Surround' 10+ ;; down) amixer -q set 'Master' 10- amixer -q set 'Wave Center' 10- amixer -q set 'Wave LFE' 10- amixer -q set 'Wave Surround' 10- ;; *) amixer -q set 'Master' $1 amixer -q set 'Wave Center' $1 amixer -q set 'Wave LFE' $1 amixer -q set 'Wave Surround' $1 ;; esac
Skript uložte někam do $PATH a nastavte jako spustitelný. Spustíte-li jej s parametrem "up" nebo "down", amixer zvýší nebo sníží hlasitost o deset procent. Při zadání číselné hodnoty se použije přímo ta. Samozřejmě je vhodné se ujistit, že váš mixér má stejné názvy "šoupátek" - třeba příkazem:
amixer scontrols
Otázka: Jak zařídit, aby se stereo zvuk přehrával nejen na předních, ale zároveň i na zadních reproduktorech?
A s tím částečně související Otázka: Jak udělat ze dvou (nebo více) obyčejných dvoukanálových karet "prostorové" zařízení?
Odpověď: S obojím pomohou pluginy. Konkrétně pluginy plug, route a multi. Jejich konfigurace v .asoundrc není nijak zvlášť složitá, a protože už vše bylo popsáno v ALSA Wiki, uvedu pouze odkazy na jednotlivé ukázky části konfiguračního souboru.
Zde se zaměřím pouze na triviální použití. Jde jen o obyčejné přehrání .mid souborů, které jsou k nalezení na internetu. Většina levných karet nemá možnost uložit do své paměti soundfont a mnohdy ani nemají MIDI port pro připojení externího syntezátoru (např. kláves).
Použijeme tedy softwarový syntezátor. To je program, který v reálném čase převádí informace nalezené v MIDI souboru na zvukové vzorky. Ty jsou hned posílány na běžné PCM zařízení zvukové karty - a tím pádem přehrávány. Budeme k tomu však potřebovat tzv. GUS patche nebo soundfont. To jsou vlastní digitální audio vzorky, pomocí kterých bude MIDI soubor interpretován.
Šikovným softwarovým syntezátorem je program TiMidity++. Je velká šance, že bude součástí vaší distribuce. O patchích nebo soundfontech už to tvrdit nebudu, ale ty zase není těžké sehnat. Existuje svobodná kolekce patchů: freepats (24 MB). A nebo můžete zkusit třeba tento soundfont (141 MB).
Nastavení TiMidity tak, aby byly použity buď patche nebo soundfont je
jednoduché. Buď v konfiguračním souboru (např.
/etc/timidity/timidity.cfg
) pomocí parametru
source
určíte cestu ke konf. souboru freepats patchů, nebo
přes parametr soundfont
přímo specifikujete stažený soubor se
soundfontem. Více viz man timidity.cfg
.
Tento miniseriál nebyl vyčerpávajícím zdrojem informací, vím. Pokud vám některé téma přijde ošizené (kromě SB Live! 5.1) nebo dokonce vynechané, dejte vědět v diskuzi.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
K veci, mam pocitace a v nich tyto karty: Audigy, CMI8738 a envy24HT (Revolution7.1)
Audigy jsem rozchodil 5.1 az kdyz to OPRAVDU alsa podporovala a to neni tak davno, protoze funguje HW mixing, neni problem ani se spolecnym spoustenim vice zvuk. aplikaci ... A tim se dostavam k memu problemu, NIKDY jsem nerozchodil posrany dmix (uz me to toci), NIKDE TOTIZ NENI poradna dokumentace .... Treba svoji revo7.1 nejsem schopen zprovoznit, ani z navodu primo z alsa-project.org ani z tohoto clanku ... jedna se mi hlavne o sladeni mplayer a xmms .. nastavim dmix jak radite, nastavim xmms a jak mam nastavit mplayer ????? NIKDE ANI ZMINKA.
Je taky neco potreba ? nebot dohromady to stale nehraje, tudiz dmix je spatne, nebo mi v nastaveni mplayer neco chybi ... Na arts, atd si ani netroufam ....
Tohle cele je spatne, dle meho nazoru je to zbytecne slozity .... Takove veci jako dmix, a ostatni DULEZITE pluginy by mely byt jednoduche ...
No nevim.... Linux je stale vzdaleny pro BFU, dokud bude alsa fungovat tak jak funguje .....No tak to prrr. Alsa funguje skvěle, ale je to prostě jenom ovladač a nikoliv slepenec ovladače, digitálního mixu, DSP processingu a podobných vylomenin, které do ovladače nepatří.![]()
A tim se dostavam k memu problemu, NIKDY jsem nerozchodil posrany dmix (uz me to toci), NIKDE TOTIZ NENI poradna dokumentace ....A co chceš nastavovat v mpayeru ? Maximálně tak jestli chceš stereo nebo multikanál.Treba svoji revo7.1 nejsem schopen zprovoznit, ani z navodu primo z alsa-project.org ani z tohoto clanku ... jedna se mi hlavne o sladeni mplayer a xmms .. nastavim dmix jak radite, nastavim xmms a jak mam nastavit mplayer ????? NIKDE ANI ZMINKA.
arts, atd si ani netroufam ....A proč ? Arts dělá přesně to, co ty chceš a pokud používáš KDE, nechápu co řešíš.
Tohle cele je spatne, dle meho nazoru je to zbytecne slozity .... Takove veci jako dmix, a ostatni DULEZITE pluginy by mely byt jednoduche ...Ale ono to zas důležité není. Když si vezmeš libovolnou distribuci s běžným desktopovým proředím, tak po instalaci tam máš plně funkční arts či esd out of the box a nic nikdo nemusí řešit. Nehledě na to, že soudný člověk si stejně nepouští dohromady film v mplayeru, muziku v xmms a do toho ještě systémové zvuky ;)
Ted k tomu dmix....
kdyz se podivam do nastaveni ALSY v XMMS tak je tam toto:
1. default
2. M-audio Revolution 7.1:ICE1724 (hw:0,0)
3. M-audio Revolution 7.1:ICE1724 IEC958 (hw:0,1)
4. M-audio Revolution 7.1:ICE1724 Surround PCM(hw:0,2)
Co mam pak napsat do dmix ? Hmm ? hw:0,0 ??? Dmix vypada takto:
pcm.!default {
type plug
slave.pcm "vystup"
}
pcm.vystup {
type dmix
ipc_key 1024
slave {
pcm "hw:0,0"
period_time 0
period_size 1024
buffer_size 4096
rate 44100
}
}
pcm.dsp0 {
type plug
slave.pcm "vystup"
}
At v radku: pcm "hw:0,0" zmenim cokoliv, stejne nefunguje .... Zvuk hraje samozrejme na hw:0,0 v XMMS, ale spustim cokoliv jineho, tak zvuk zahraje az vypnu xmms .... Zkousel jsem MILION nastaveni i co byly na strankach alsa-project ... Stejne zbytecne jsem se pokousel i s Audigy1 a taky jsem to NIKDY nerozchodil az pak, tusim od Alsy 1.0.2 to FUNGOVALO i bez dmix, nebot byly vylepseny ovladace Audigy a zacal (konecne) fungovat HW mixing, ktery Audiygy umi ...
Diky za jakekoliv rady ...
Z toho vypliva, ze pokud NENI funkcni DMIX, tak se arts CHOVA UPLNE stejne jako treba XMMS....Mýlíš se. aRts je zvukový server a jako takový zpracovává požadavky aplikací, které mu posílají data. A zpracovaný proud pak posílá na zařízení zvukové karty. Tzn., aby ti aRts fungoval, musejí jej jednotlivé aplikace používat - musí na něj posílat data (zrovna u XMMS to není tak snadné - existuje pro to nějaký plugin a taky myslím funguje spuštění přes artsdsp). Dmix by byl v konfiguraci s aRts potřeba pouze tehdy, pokud bys chtěl používat aRts a zároveň s tím ještě něco jiného (to jsem nezkoušel a výsledkem si nejsem moc jistý). Nicméně pro běžné mixování to vůbec není potřeba. Běží-li ti aRts, dmix NEPOTŘEBUJEŠ.
.Nesmysl, Ctirade....Jsi chaot ;) Arts je softwarová vrstva (konkrétně tady démon), který leží mezi zvukovým driverem (v tomto případě alsa) a aplikacemi vyluzujícími zvuk, přičemž jednou z vlastností je i SW mixování. Ale umí toho mnohem mnohem víc. Základ je pochopitelně mít ve všech aplikacích co pracují se zvukem jako výstupní zařízení nastaveno arts.)) Zacnu od zacatku, atrcim, revo7.1 spustim linux (Fedora3, MDK10, Slack10) NAKONFIGURUJE se mi sama karta (FC, MDK) a v Slack si ji nakonfigujuju pomoci alsaconf .... Spustim, fluxbox a protoze nemam dmix, tak mohu pouzivat jen jednu aplikaci, OK ?, tak spustime KDE (ma vsech trech systemech) a POKUD je pouzivano ARTS (je v nastaveni prodleva 60 sek. - coz je default) tak nefunguje NIC, ANI JEDNA APLIKACE, COZ je logicke ... pouze kdyz nastavim v ATRS, aby si ARTS pro sebe rezervovalo zvuk max. 5 sekund, tak pak to funguje ... Z toho vypliva, ze pokud NENI funkcni DMIX, tak se arts CHOVA UPLNE stejne jako treba XMMS....
pcm.!default {
type plug
slave.pcm "dmixer"
}
pcm.dmixer {
type dmix
ipc_key 1024
slave {
pcm "hw:0,0"
period_time 0
period_size 1024
buffer_size 4096
rate 44100
}
}
pcm.dsp0 {
type plug
slave.pcm "dmixer"
}
Jen posledni otazka,kdyz nastavim do options mplayeru -channels 6, tak mi sice hraje 5.1,ale dmix asi nefunguje,nebot ostatni aplikace hlasi, ze/dev/dsp je pouzivano, nepouziji parametr channels 6, dmix je plne funkcni ??? Diky.
Port Client name Port nameCož je naprosto v pořádku, protože 62 je jenom takový pomocný "loopback", který se může hodit k "routování" MIDI mezi aplikacemi a 63 je externí I/O konektor (nejspíš součást gameportu).
62:0 Midi Through Midi Through Port-0
64:0 EMU10K1 MPU-401 (UART) - Rawmidi EMU10K1 MPU-401 (UART)
65:0 Emu10k1 WaveTable Emu10k1 Port 0
65:1 Emu10k1 WaveTable Emu10k1 Port 1
65:2 Emu10k1 WaveTable Emu10k1 Port 2
65:3 Emu10k1 WaveTable Emu10k1 Port 3
Ty 62 a 63 mi nefungujou (ticho), ale ty WaveTable jo, takze:
No ale to, kvuli cemu jsem to delal, jsem stejne nerozchodil :(, to je pro hudbu v legacydoom. Ten musserver, ktery to pouziva, bezi asi na OSS, a presto, ze mam zapnutou emulaci OSS v jadre (i ten sequencer), tak mi to hlasi:Pokud je skutečně zapnutá emulace OSS sequenceru, tak tam jenom chybí ta device a po vytvoření by to mělo šlapat.
open /dev/sequencer: No such device or address
(samozrejme nechci softwarovy synt).A proč tak samozřejmě ? HW syntéza na zvukovkách je přežitek z doby pomalých CPU (míněno něco jako 286 386) a dneska už nemá žádný smysl. Možnosti softsyntů jsou už dávno někde zcela jinde.
Tak s tymto nesuhlasim. Hw synth-thu napr. na emu10k1 sa vyrovna len par softsynth co sa kvality tykaAle jistě že ne. Jak jste na tohle vůbec přišel ? Emu je zastaralý pomalý brouk s výkonem na úrovni zlomku možností dnešních CPU. Navíc dokáže pracovat pouze na frekvenci 48kHz a je omezený pomalou PCI sběrnicí, přes kterou si musí sahat do RAM pro vzorky, se kterými pracuje.
Zatial stale lepsie znie hw synth pri skoro nulovej zatazi CPU ako softsynth.Pokud bude softsynth dělat pouze jednoduchoučkou wawetable syntézu, jako emu, tak bude zátěž CPU taky skoro nulová. Vtip je vtom, že když budu chtít nějakou lepší syntézu za použití různých filtrů, efektů a třeba ještě ve 24bit rozlišení, tak je emu zcela mimo hru.
Jenze synteza broukem na blasteru ma podstatne mensi LATENCI nez cpu, a o tu vetsinou jde, ne primarne o vykon.Latenci způsobuje multitaskový OS, nikoliv syntéza samotná (stejný algoritmus bude mít stejnou latenci ať už pojede na jakémkoliv CPU či DSP). CPU v počítači s multitáskovým OS narozdíl od DSP na kartě (nebo v syntíku) neustále přeskauje mezi hromadou různých procesů, takže je potřeba zajistit, aby nedocházelo k výpadkům zvuku, což se dělá pochopitelně pařičným předimenzováním všech I/O bufferů a ty způsobují latenci. U běžného přehrávání hudby či filmů je to úplně jedno, naopak je žádoucí, aby ani na pomalých a hodně zatížených počítačích nedocházelo nikdy k výpadkům.
Pri hrani na klavesy jsou znat desitky milisekund; timidity (jako ALSA midi server) melo citelne zpozdeni i kdyz bezelo na nice -19 (nemel jsem low-latency patche, ale stejne: AthlonXP 1800+, nebezelo skoro nic jineho).Takhle to ale nefunguje. Předpoklad, že rychlejší CPU a vyšší priorita = automaticky menší latence je špatně. Je potřeba použít realtime server (jack) s definovanou velikostí I/O bufferů a pak je to zcela bez problémů. Lowlatency patche nejsou už ve 2.6 potřeba (a popravdě k normálnímu hraní si se softsynty a klávesami nejsou potřeba vůbec). Jenom pokud člověk vyžaduje extrémně nízké latence (řádově jednotky ms) a zároveň nechce spouštět inkriminované aplikace jako root, je vhodné použít lsm modul. Jinak pro zajímavost. Na starém athlonu 750@930Mhz můžu jít s prachobyčejnou cmi8738 bez dropoutu i na 2.9 ms (pokud jack nekecá). Session s latencí nějakých 23ms pak není problém ani když mi na pozadí něco kompiluje portage (jinak je to normální desktop s KDE a spuštěnými běžnými aplikacemi, SIM, valknut, kmail..). Prostě pohoda.
je omezený pomalou PCI sběrnicí, přes kterou si musí sahat do RAM pro vzorky, se kterými pracuje.hm, zlata isa awe32 (8Mb na karte) aj s tym sb16. asi ju znova vytiahnem
......... AC'97 0 analog subsections not ready intel8x0_measure_ac97_clock: measured 49423 usecs ........ alsaconf ji najde jako intel, ale to nefunguje .........
rabuws:/lib/modules/2.6.9-2-686/kernel/sound# lsmod ........ snd_intel8x0 35276 0 snd_ac97_codec 73168 1 snd_intel8x0 snd_pcm_oss 54024 0 snd_mixer_oss 20192 1 snd_pcm_oss snd_pcm 98696 2 snd_intel8x0,snd_pcm_oss snd_timer 25668 1 snd_pcm snd_page_alloc 9992 2 snd_intel8x0,snd_pcm gameport 4512 1 snd_intel8x0 snd_mpu401_uart 7872 1 snd_intel8x0 snd_rawmidi 24868 1 snd_mpu401_uart snd_seq_device 7976 1 snd_rawmidi snd 56804 9 snd_intel8x0, snd_ac97_codec, snd_pcm_oss, snd_mixer_oss, snd_pcm,snd_timer,snd_mpu401_uart,snd_rawmidi, snd_seq_device soundcore 10176 1 sndTakze prosim poradte, pripadne mi doporucte nejakou zvukovku do PCI co bude urcite fungovat pod debian a kernel 2.6.9 Diky moc! Rabu