Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Odpovědi na časté otázky (ALSA, LILO, MPlayer, /etc/fstab, balíčky atd.)
Jak se v Linuxu instalují programy? Co jsou to balíčky? Čím se liší balíčky v různých distribucích? Základní odpovědi přináší tento článek.
Konfigurace disků a souborových systémů je velmi častým dotazem nejen u začátečníků. Odpovědi jsou však mnohdy prostší, než se zdá. A tady je máte všechny naráz.
Řešení problémů (žádný zvuk, špatný zvuk atd.). Konfigurace prostorového zvuku. MIDI.
Konfigurace pomocí souboru .asoundrc. Použití pluginů. Mixování zvukových proudů z více zdrojů.
Instalace, konfigurace a používání ovladačů zvukových karet, které jsou v jádře Linuxu 2.6 náhradou za systém OSS.
Praktická řešení pro nastavení XFree - poslední díl minisérie.
Druhý díl návodu na konfiguraci XFree. Dnes si posvítíme na monitory, grafické režimy a modelines.
Zcela nezajímavý článek s obyčejným tématem. Asi vás vůbec nezaujme - ovšem pokud vám "neklekl" X Window System. Potom zde hledejte vyčerpávající návod jak jej nakonfigurovat.
Článek vysvetľuje organizáciu disku a obsahuje informácie užitočné pro inštalovaní operačného systému a rozdeľovaní disku na partície.
Zase ten MPlayer. Podrobný návod ke kompilaci, konfiguraci a používání. Kompilační parametry, výstup zvuku a obrazu, titulky.
Nový seriál, který se pokusí zodpovědět otázky, které si často klademe a zodpovídáme v diskusi na ABCLinuxu. První díl se zabývá zavaděčem operačních systémů, který je instalován jako standardní -- LInux LOader (LILO).
Tiskni
Sdílej: