abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 00:33 | Zajímavý článek

Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
dnes 00:22 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:11 | Nová verze

Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 18:22 | Nová verze

Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
včera 14:00 | Komunita

Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 13:22 | Zajímavý projekt

Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 10:00 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 07:00 | Zajímavý software

Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 00:11 | Nová verze

Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.5. 23:22 | Komunita

Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
Na sociálních sítích nebo jiných webových diskuzích vystupuji pod
 (60%)
 (16%)
 (24%)
Celkem 276 hlasů
 Komentářů: 23, poslední včera 16:14
Rozcestník


Na co se často ptáme 4: X Window System - I

21. 5. 2004 | Vlastimil Ott | Návody | 24525×

Zcela nezajímavý článek s obyčejným tématem. Asi vás vůbec nezaujme - ovšem pokud vám "neklekl" X Window System. Potom zde hledejte vyčerpávající návod jak jej nakonfigurovat.

XFree 4.3.0

X Window System (dále v článku také XFree nebo X) všichni známe, nebudu se věnovat jeho historii, technologii nebo budoucnosti. Budu se věnovat té nejobyčejnější věci, která pro mnohé uživatele představuje noční můru. Jedná se o nastavení tohoto komplexního systému. Protože má mnoho vlastností (features), jedná se o práci složitou. Lze použít pomocné konfigurační nástroje, které bývají dodávány jednak se samotným XFree, jednak s konkrétní distribucí. Takové řešení bývá obvykle funkční a pro normální provoz dostačující. Někdy ale nastane situace, kdy tyto programy nepomohou. Jedná se o případy, kdy máte příliš starý nebo nový hardware (grafická karta, monitor, displej), nebo ve vaší distribuci daný konfigurační nástroj není nebo nefunguje tak, jak má. Nebo, do třetice, program vám grafický systém nastaví, ale jaksi "málo". Často je použit standardní ovladač nebo parametr, který výkon vašeho hardwaru degraduje (typicky nízká obnovovací frekvence monitoru).

V textu se pokusím vyčerpávajícím způsobem popsat jednotlivé sekce a parametry konfiguračního souboru /etc/X11/XF86Config, kterým je nastaveno chování XFree verze 4.3.0. Rád bych upozornil, že se nejedná o poslední finální verzi, protože se ale u aktuální verze 4.4 změnila licence, mnozí producenti distribucí zůstali u verze 4.3, případně přecházejí ke konkurenčním grafickým systémům (x.org, Y Window System).

Rád bych také upozornil, že syntaxe a dělení jednotlivých částí konfiguračního souboru se od starších verzí změnila a tento materiál se na ně nevztahuje. Veškeré informace, a to i ke starším verzím, lze nalézt na stránkách XFree.

Před započetím práce si ověřte, že soubor, který zpracováváte, je při spuštění XFree opravdu interpretován. Pracujete-li jako root, což je pro ladění běhu XFree nutné a máte-li v domovském adresáři soubor XF86Config, což se může stát, je interpretován právě on, nikoliv soubor ze standardní cesty /etc/X11/.

Také si okamžitě vytvořte nejméně jednu zálohu. To je ostatně vhodné opakovat pokaždé, když se vám bude zdát, že máte část souboru odladěnou. Soubor s veškerými výpisy (log) se nachází v adresáři /var/log/ a nejprve se jmenuje XFree.0.log, starší verze mají ještě navíc koncovku .old, případně se vnitřní nula mění na čtyřku.

Konfigurace

Struktura konfiguračního souboru

Konfigurační soubor se skládá z několika sekcí, na jejichž pořadí obvykle (viz níže) nezáleží. Každá ze sekcí má tvar:

Section "Jmeno_sekce"
  Polozka_sekce
  Polozka_sekce
  Polozka_sekce
EndSection

Místo pseudonázvu Jmeno_sekce se doplňuje některý z názvů konkrétních sekcí:

Název sekce Význam a použití
ServerLayout Integrující konfigurace serveru
Files Cesty k souborům písem, palety apod.
ServerFlags Příznaky X-serveru
Module Načítání modulů XFree
InputDevice Definice vstupního zařízení
Device Definice grafického výstupního zařízení
VideoAdaptor Definice Xv grafického adaptéru
Monitor Definice monitoru
Modes Definice grafických režimů
Screen Konfigurace obrazovky
DRI Konfigurace DRI (Direct Rendering)
Vendor Konfigurace závislá na výrobci

Syntaxe konfiguračního souboru

Při interpretaci klíčových slov nehraje roli velikost písmen. Znak "_" (podtržítko) je ignorován; u některých parametrů jsou ignorovány také znaky označující volný prostor (znaky pro mezeru a tabelátor). Každá položka v souboru zabírá obvykle jeden řádek, který se skládá z klíčového slova obvykle následovaného jedním nebo více argumenty. Tyto argumenty mohou nabývat hodnot celých čísel, reálných čísel nebo textových řetězců:

Název Význam, hodnoty, rozmezí
integer Celé číslo v desítkové, šestnáctkové (musí začínat "0x") nebo osmičkové (musí začínat "0") soustavě.
real Reálné číslo s plovoucí čárkou.
string Textový řetězec uzavřený do uvozovek.

Existuje speciální klíčové slovo Option (doslova "volba, možnost"), kterým lze serveru předat nestandardní parametr s volnou strukturou. Option má jeden, nebo dva argumenty. První je název volby a možný druhý je parametr volby. Ten může kromě výše uvedených typů (integer, real, string) nabývat také hodnot

Název Význam, hodnoty, rozmezí
boolean Stavový příznak, který nabývá pouze dvou hodnot: platí, nebo neplatí. Pokud není uvedena hodnota, předpokládá se hodnota "platí". Tu lze také vyjádřit následujícími znaky, které se považují za rovnocenné: 1, on, true, yes. Hodnota "neplatí" se vyjadřuje analogicky: 0, off, false, no.
frequency Hodnota frekvence se vyjadřuje reálným číslem, které může být doplněno jednotkami Hz, k, kHz, M, MHz. Pokud označení jednotky chybí, je odhadnuto z rozmezí, které by mělo být schopno použít dané zařízení. Pochopitelně je vhodné jednotku vždy uvést. Nehrozí ani tak zničení zařízení (monitoru), jako spíše zavlečení chyby.

Všechny parametry volby Option, nejenom řetězce, musejí být uzavřeny v uvozovkách. Pokud parametr začíná předponou "No", je jeho hodnota "neplatí". Následující příklady vyjadřují naprosto totéž (zakázání akcelerace):

Option "Accel" "Off"
Option "NoAccel"
Option "NoAccel" "On"
Option "Accel" "false"
Option "Accel" "no"

Popis jednotlivých sekcí

ServerLayout

Tato sekce má v hierarchii nejvyšší váhu. Svazuje totiž konkrétní vstupní a výstupní zařízení. Vstupní zařízení jsou popsána v sekcích InputDevice. Parametr začínající Core- určuje standardní vstupní zařízení. V systému musí být přesně jedno pro jednotlivé kategorie (myš, klávesnice); není-li explicitně označeno, je použito první, které lze technicky využít. Toto lze určit také v patřičné sekci InputDevice nebo na příkazovém řádku.

Výstupní zařízení se obvykle skládají z vícero nezávislých komponent (grafické karty a monitoru). Tato zařízení jsou svázána v sekcích Screen; na tyto sekce se pak odvolává v sekci ServerLayout. Grafické karty jsou definovány v sekcích Device a monitory v sekcích Monitor. Záměrně vše uvádím v množném čísle, protože XFree podporuje více zařízení v jednom sezení (např. dvě karty a dva monitory, nebo jedna karta se dvěma výstupy na dva monitory apod.). Téma na samostatný článek.

Section "ServerLayout"
  Identifier "XFree86 Configured"
  Screen 0 "Screen0" 0 0
  InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
  InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection

Files

Section "Files"
  RgbPath "/usr/X11R6/lib/X11/rgb"
  ModulePath "/usr/X11R6/lib/modules"
  FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/TTF/"
  FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc/"
  FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/Speedo/"
  FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/Type1/"
  FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi/"
  FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/100dpi/"
  #FontPath "unix/:7100"
  FontPath "tcp/192.168.1.10:7100"
EndSection

Tato sekce je určena k předání informací o souborech, které jsou nutné pro běh serveru. Některé z těchto informací lze předávat serveru jako parametr při spuštění, nebo za běhu, např. programem xset. Takové parametry mají větší váhu než ty, které jsou uvedené v konfiguračním souboru. Položky této sekce jsou následující.

Parametr Hodnota Význam
FontPath adresarova_cesta nebo protokol/klient:cislo_portu Adresářová cesta k souborům s fonty. Je možné (a obvyklé) uvádět více těchto parametrů. Obvyklá cesta k souborům s fonty je /usr/X11R6/lib/X11/fonts/. Pokud daný adresář neexistuje nebo neobsahuje žádné soubory písem nebo není vytvořen jejich seznam (soubory fonts.dir, fonts.alias a fonts.scale), XFree oznámí, že odstraňuje tuto položku ze seznamu. Obvyklý případ hlavně při (nesprávném) použití TrueType fontů. Druhá hodnota je případ spolupráce s fontserverem běžícím v síti. Problematika přesahuje tento článek, viz např. článek o fontech v Mozille.
FontPath adresarova_cesta Specifikace souboru s databází barev. K názvu je přidána přípona .txt. Soubor obsahuje RGB kódy a názvy barev. Obvykle /usr/X11R6/lib/X11/rgb.
ModulePath adresarova_cesta Specifikace adresáře, ve kterém bude systém XFree hledat moduly. Ty se obvykle používají pro akceleraci, podporu TrueType a Type1 písem, zařízení Video4Linux apod. Může být použito opakovaně. Obvykle /usr/X11R6/lib/modules/.

ServerFlags

# Nastavení "dvouhlavé" karty pro dva monitory
Section "ServerFlags"
  DefaultServerLayout "Multihead"
  Option "BlankTime" "0"
  Option "Xinerama" "true"
EndSection

Tato sekce je určena k specifikaci globálních vlastností X serveru. Všechny položky v této sekci jsou typu Option (viz výše). Jsou interpretovány také některé položky ze starších verzí XFree; těmi se zde ovšem nezabýváme.

Parametr Typ argumentu Význam hodnoty
DefaultServerLayout string Sekce ServerLayout, která bude použita jako standardní, pokud není její jméno definováno na příkazové řádce parametrem -layout. Je-li nalezeno více sekcí ServerLayout, platí poslední uvedená!
NoTrapSignals boolean Určeno pro ladění. Rozhodnutí, má-li X server překonat chyby, nebo se naopak ukončit a uložit ladicí informace.
DontVTSwitch boolean Je-li true, není možné přepínat se na další terminály pomocí klávesových zkratek Ctrl+Alt+Fn.
DontZap boolean Je-li true, není možné ukončit (nebo pouze restartovat) XFree pomocí Ctrl+Alt+Backspace.
DontZoom boolean Je-li true, není možné přepínat videorežimy pomocí Ctrl+Alt+šedé Plus a Ctrl+Alt+šedé Minus.
AllowMouseOpenFail boolean Je-li true, server se spustí, i když není připojena nebo správně nastavena myš.
XkbDisable boolean Povoluje, nebo zakazuje rozšíření XKEYBOARD, které slouží k přepínání klávesových map. Standardně povoleno.
BlankTime integer Čas (v minutách) definující dobu, než se spustí spořič obrazovky. Lze změnit za běhu pomocí xset. Různá prostředí (KDE) tuto hodnotu modifikují.
StandbyTime integer Čas (v minutách) definující dobu, než se monitor přepne do "stand-by" režimu. Lze změnit za běhu pomocí xset. Nemusí fungovat u všech videodriverů a monitorů. Nastaveno pouze v případě, že je v sekci Monitor definován parametr DPMS (viz níže).
SuspendTime integer Čas (v minutách) definující dobu, než se monitor přepne do uspávacího režimu. Lze změnit za běhu pomocí xset. Nemusí fungovat u všech videodriverů a monitorů. Nastaveno pouze v případě, že je v sekci Monitor definován parametr DPMS (viz níže).
OffTime integer Čas (v minutách) definující dobu, než se monitor vypne. Lze změnit za běhu pomocí xset. Nemusí fungovat u všech videodriverů a monitorů. Nastaveno pouze v případě, že je v sekci Monitor definován parametr DPMS (viz níže). Všechny tyto čtyři sekce jsou závislé na hardwaru a jejich chování lze vyzkoušet snad jedině prakticky.
Xinerama boolean Zakáže, nebo povolí rozšíření XINERAMA, které umožňuje práci s více monitory a kartami, případně vícehlavými kartami (např. ATI).

Existují další parametry, které mají speciální význam a které se obvykle, tj. ve standardní uživatelské konfiguraci, nepoužívají.

Module

V této sekci se specifikují moduly, které se mají při sezení načíst. Jedná se obvykle o rozšíření X serveru nebo moduly pro práci s různými typy písem (TrueType, Type1, Speedo apod.). Většina ostatních modulů je načítána na žádost, takže se o ně nemusíme starat.

Existují dva způsoby jak specifikovat moduly. Nejčastější a nejpohodlnější je způsob Load "nazev-modulu". Argument nazev-modulu je název modulu, nikoliv souboru. Řetězec rozlišuje velikost znaků a nesmí obsahovat předponu lib stejně jako přípony .a, .o nebo .so.

Druhý, méně častý, způsob je položka SubSection s argumentem názvu modulu a parametry typu Option, které jsou předány modulu při jeho načtení. Tento způsob je určen pro opravdu speciální případy, kdy je nutné zcela přesně nastavit parametry hardwaru. Je tedy nutné znát parametry jednotlivých modulů, což jejich autor (v takovém případě spíše výrobce) určitě sděluje v dokumentaci k modulu.

Soubory s moduly jsou hledány v adresářích, které jsme určili v sekci Files. Každý z nich může obsahovat podadresáře (např. drivers, input, extensions, fonts), které jsou také prohledávány. Standardní adresář je /usr/X11R6/lib/modules/. Jako absolutní minimum se doporučuje nahrát alespoň modul extmod, bitmap pro správu systémových písem se nahrává automaticky.

Section "Module"
  Load "record"
  Load "xaa"
  Load "extmod"
  Load "drm"
  Load "dbe"
  Load "dri"
  Load "v4l"
  Load "GLcore"
  Load "glx"
  Load "xtrap"
  Load "type1"
  Load "freetype"
  Load "xtt"
  Load "speedo"
EndSection

InputDevice

Konfigurační soubor může obsahovat (a obvykle také obsahuje) více těchto sekcí. Minimálně dvě jsou vždy přítomny: jedna pro myš a druhá pro klávesnici.

Section "InputDevice"
  Identifier "Keyboard0"
  Driver "Keyboard"
  Option "CoreKeyboard"
  Option "MapName" "Standard Keyboard [ pc105 + toggle ]"
  Option "Protocol" "Standard"
  Option "XkbLayout" "cz,us"
  Option "XkbModel" "pc105"
  Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle"
  Option "XkbRules" "xfree86"
EndSection

Section "InputDevice"
  Identifier "Mouse0"
  Driver "mouse"
  Option "CorePointer"
  Option "Protocol" "auto"
  Option "Device" "/dev/mouse"
  Option "Buttons" "3"
  #Option "Resolution" "N" #ukázka
  Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Celá sekce je platná, je-li na ni odkazováno v sekci ServerLayout nebo parametrem z příkazové řádky.

Parametr Význam hodnoty
Identifier Představuje jedinečné jméno vstupního zařízení.
Driver Typ zařízení, nejčastěji keyboard a mouse.
CoreKeyboard Definuje hlavní klávesnici, viz také výše.
CorePointer Definuje hlavní polohovací zařízení, viz také výše.
MapName Popis typu klávesnice.
Protocol V případě klávesnice obvykle standard. V případě myší dnes již nejlépe auto, ale různé typy jsou stále rozlišovány.
Device Platí pro myš, obvykle /dev/mouse, což bývá symbolický odkaz např. na /dev/psaux.
Buttons X server neumí zjistit počet tlačítek myši (což mě udivuje, ale tak se to píše v dokumentaci). Přednastavená hodnota je 3 tlačítka.
Resolution Rozlišení pro pohyb kurzoru myši.
ZAxisMapping Namapování ostatních tlačítek myši. V uvedeném případě je pomyslné tlačítko 4 (ve skutečnosti pohyb kolečkem od sebe) a 5 (pohyb kolečkem k sobě) namapováno na osu Z, tedy posunování obsahu okna (scrolling).
XkbRules Soubory pravidel pro mapování klávesnice, soubory se nacházejí v adresáři /usr/X11R6/lib/X11/xkb/rules/.
XkbModel Název modelu klávesnice, její typ.
XkbLayout Rozložení klávesnice.
XkbVariant Varianty rozložení.
XkbOptions Další vlastnosti a konfigurace ovládání klávesnice.

Další parametry jsou pro speciální účely, případně nedokumentované. Konfigurace klávesnice prošla během vývoje XFree mnoha změnami a zejména komplexní prostředí jako KDE tento vývoj výrazně ovlivnila. Už fakt, že návody k nastavení klávesnice jsou nejednotné, stejně jako technologie, svědčí o tom, že řešení není ideální. Více informací lze nalézt v již zmiňovaném dokumentu.

Příště se budeme věnovat nastavení výstupních zařízení.

       

Hodnocení: 38 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

21.5.2004 09:05 Pavel Vranka
Rozbalit Rozbalit vše Vice monitoru
Dva monitory a dve karty nebo vicehlava karta - to by opravdu stalo za samostatny clanek. Uz se pokousim zprovoznit dva monitory na ATI Radeon 9200 dva dny, vysledkem je jen to, ze mam na obou stejny obraz - ja ale potrebuji roztazenou plochu. Postupoval jsem podle navodu na http://www.tldp.org/HOWTO/Xinerama-HOWTO/ a man stranek, ale fakt nevim, kde je problem: "
Section "Files"
   FontPath "unix/:-1"
EndSection

Section "ServerFlags"
   AllowMouseOpenFail # allows the server to start up even if the mouse doesn't work
   Option "Xinerama" "true"
EndSection

Section "Module"
   Load "dbe" # Double-Buffering Extension
   Load "v4l" # Video for Linux
   Load "extmod"
   Load "type1"
   Load "freetype"
   #Load "glx" # 3D layer
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier "Keyboard1"
   Driver "Keyboard"
   Option "XkbModel" "pc105"
   Option "XkbLayout" "cz"
   Option "XkbOptions" ""
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier "Mouse1"
   Driver "mouse"
   Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
   Option "Device" "/dev/mouse"
   Option "ZAxisMapping" "6 7"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier "monitor1"
   VendorName "Generic"
   ModelName "Flat Panel 1280x1024"
   HorizSync 31.5-67
   VertRefresh 50-75
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier "monitor2"
   VendorName "Generic"
   ModelName "Flat Panel 1280x1024"
   HorizSync 31.5-67
   VertRefresh 50-75
EndSection

Section "Device"
   Identifier "device1"
   VendorName "ATI"
   BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
   Driver "radeon"
   Option "DPMS"
   BusID "PCI:1:0:0"
   Screen 0
EndSection

Section "Device"
   Identifier "device2"
   VendorName "ATI"
   BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
   Driver "radeon"
   Option "DPMS"
   BusID "PCI:1:0:1"
   Screen 1
EndSection

Section "Screen"
   Identifier "screen1"
   Device "device1"
   Monitor "monitor1"
   DefaultColorDepth 24

   Subsection "Display"
     Depth 24
     Modes "1280x960" "1280x960"
     ViewPort 0 0
   EndSubsection
EndSection

Section "Screen"
   Identifier "screen2"
   Device "device2"
   Monitor "monitor2"
   DefaultColorDepth 24

   Subsection "Display"
     Depth 24
     Modes "1280x960"
     ViewPort 0 0
   EndSubsection
EndSection

Section "ServerLayout"
   Identifier "multihead"
   InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
   InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
   Screen "screen2"
   Screen "screen1" RightOf "screen2"
EndSection
" (Nektere veci jsem tam nechal z puvodniho konfiguraku)
21.5.2004 09:58 tomm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
Mam Radeona 8500 a nez mi odesel druhy monitor, tak jsem to vice jak rok pouzival. Mel jsem nainstalovane drivery od ATI. Jejich soucasti je i binarka fglrxconfig, ktera Vam dva monitory pomuze nakonfigurovat. Kdyz jsem se koukal do XFree86Config-4, ktery je generovan, tak Xinerama vubec neni pouzivana - pouziva to nejake vlastni 'ficurky'. Zhruba jeste pred rokem to u ATI resili 2 screeny, ktere byly zobrazeny vedle sebe (jako ve Vasem konfiguraku) a tudiz na kazdem monitoru zvlast. Pak to prekopali a prestal jsem tomu rozumet :-( Ale alespon to fungovalo. Jedine, co se se 2 monitory nerozbehlo, byla HW akcelerace. Resil jsem to strasne dlouho a nic. Az po odpojeni druheho momitoru stacil restart Xserveru a bezelo to :-/

A v poslednich dvou verzich ovladacu (driv jsem to tedy nekoumal) je k dispozici i ATI Control Panel, ktery Vam umozni prepinat mezi nastavenimi vice monitoru a gamma korekci za behu. Je to celkem sympaticke, ze clovek nemusi vlizt do konfiguraku, aby si to zmenil, kdyz si treba nahodou chce neco zahrat a potrebuje deaktivovat jeden monitor kvuli fungujici akceleraci.

Zajimalo by me, jestli ten problem nefungujici akcelerace s vice monitory ma i nekdo jiny nebo zda se to nekomu povedlo zlomit.

Pekny den
21.5.2004 10:37 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
DRI v tomto případě v současnosti nefunguje. Pouze jedna karta může používat DRI. Je to vůbec taková citlivá věc...
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
22.5.2004 17:43 LoneWolf
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
3D na vsech monitorech by mohla umet matrox pharelia. ma nekdo zkusenosti?
24.5.2004 06:47 Zbynek Hubinka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
Jo, ale jen s original ovladacema a jeste blbe (obrazek se obcas rozsype, obvykle v nejdramatictejsim okamziku). Chyba bude nejspis v hardwaru karty, ktery na takovou zatez neni dimenzovan a prehreje se.
21.5.2004 10:46 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
V sekci ServerFlags nemáte uvedeno DefaultserverLayout - nemělo by to snad vadit, ale já bych to pro jistotu uvedl.

Všechno jinak vypadá v pořádku. Já jsem si s Xineramou hrál taky dlouho, jsou to infarktové stavy. Jediné, co jsem zjistil, než se to rozběhlo, že mnohdy nepomůže dokola restartovat XFree, ale - světe div se - celý systém. Fakt. Konfigurace, která nefungovala tak, jak jsem chtěl, byla po restartu naprosto v pořádku.

Neznám kartu, mám Radeona 7000 VE, proto se jen ptám: BusID je schválně rozdílné, i když se jedná o jednu kartu? To mi připadá podezřelé...

Kritická sekce je ServerLayout. Určitá kombinace Screenů mi dokonce háže SIGFAULT XFree. Zkuste to prohodit: je-li screen1 hlavní monitor, zkuste napsat
Screen "screen1"
Screen "screen2" LeftOf "screen1"
U prvního uvedení Screen by mohl být také parametr...ale to je všechno otázka laborování a nervů.
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
21.5.2004 11:45 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
k tomu BusID: v linuxu se kazdy vystup tvari jako jedna grafika, takze pak v konfiguraku muzu nastavit pro kazdy vystup jine ID a taky jine parametry... na sve strance www.zdenda.com mam konfiguraci pro xineramu na radeonVE, pro radeon 9200 je to to same v blede modrym. Bohuzel jsem to nemohl pouzivat na jednom radeonu9200, protoze mam nejaky divny DVI out a mam na nem rozmaznuty vystup prez redukci dvi-vga.
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
21.5.2004 15:04 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
O vaší stránce vím, taky podle ní jsem tu Xineramu nastavoval. Jenomže u mého Radeonu 7000 VE přesně tohle neplatí. Obě hlavy mají stejné BusID. Jenom se ten záznam musí zdvojit, pokaždé s jiným identifikátorem. A podle něho se pozná, o kterou hlavu jde - jenom na začátku se musí zjistit metodou pokus-omyl, které je která.
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
28.5.2004 11:23 tomm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
Tak s tim, ze musim resnout cely system, aby to zacalo fungovat, mam taky zkusenost. Napadlo me, ze je to tim, ze se ten driver loaduje do kernelu a tu novou konfiguraci proste neakceptuje leda by ho clovek uvolnil a naloadoval znova. Ale mozna placam nesmysl :-/
21.5.2004 11:41 Daniel Smolik | skóre: 15 | blog: marvin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
IMHO ATI stejne jako Nvidia Xineramu nepouziva. Maji na to nejaky vlasni vecicky. Jinak me na starem compu chodila Xinerama s ATI a 3dfx super.
21.5.2004 15:08 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
Nvidia - asi máte pravdu; žádnou kartu nemám, abych to mohl potvrdit.

ATI - až novější Radeony. Radeon 7000 VE má podporu v XFree, takže žádné 'originální' ovladače použít nemusím (ani nemůžu, žádné neexistují).
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
Valoun avatar 21.5.2004 15:35 Valoun | skóre: 30 | blog: Psavec | Středočeský kraj
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
Ja mam kombinaci nVidia GeForce2 a ATI Rage XL a beha to s Xineramou. Jedine co mi vadi je, ze mam akceleraci jen na te Nvidii.

viz konfiguraky a ukazka (300 kB)
23.5.2004 18:47 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
Option "Xinerama" "On"

musis dat do Section "ServerLayout"

Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
23.5.2004 19:06 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
Nemusíš. Může být i v ServerFlags. Teď mi jede tohle:
Section "ServerFlags"
    DefaultServerLayout   "Multihead"
    Option "BlankTime"   "0"
    Option "Xinerama" "true"
EndSection
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
24.5.2004 06:49 Zbynek Hubinka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
To ej ale napsane, pokud se nepletu, uz v te manualove strance, kterou jste prelozil :-)
24.5.2004 16:56 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
A z čeho jiného bych měl vycházet? ;-) Nebojte se, bude líp. Navíc to zdaleka není doslovný překlad.
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
22.5.2004 14:15 Izak
Rozbalit Rozbalit vše ATI a gatos
Lepsi drivery pro ATI jsou na gatos.sf.net Zkuste jejich
23.5.2004 10:26 zlucoblij
Rozbalit Rozbalit vše kdrive
Zdravim!

Zajima mne jen, jestli soucasti tohoto serialu bude i konfigurace a kompilace kdrivu, presneji Xvesa nebo Xfbdev. Oficialni dokumentace k teto zmensene all-in-one verzi X v podstate neni, a 3rdp stranky sem nasel tak 2. S jejich pomoci se mi Xvesa podarila zkompilovat, ale dost casto kolabuje, a vubec se nechova jak by mela.

Prosel sem kuli tomuto problemu radu diskuzi ale muj pozadavek zustava ignorovan.

Mate nekdo stimto zkusenosti?
23.5.2004 10:44 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: kdrive
Nebude. Nemám s tím vůbec žádné zkušenosti, resp. teď o tom slyším poprvé. :-/ Ale chystám se na srovnání XFree a 'jiných' grafických systémů (např. x.org), takže by se hodilo, kdybys mi napsal víc informací, já nad to sednu a uvidíme, co z toho vyleze.
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
23.5.2004 19:01 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše pekny clanek
Zdravim

Clanek pekny, nevim co dodat. Pridam se ale taky se svim problemem.

Uz delsi dobu provozuju dva monitory (agp-savage4 + pci-verite2100). Vsechno chodi jak ma, akorat opengl na sekundarnim (pci) nechodi vubec a na primarnim (agp) jede jak snek. asi kdybych ten sekundarni vypnul tak by to jelo.

Problem je v treti grafice kterou jsme dneska zkousel: ATI Mach32 PCI 2MB. Mela by jet s driverem "ati" (XFree 4.4.0). Vsechno mi jede az na to ze na monitoru je cosi co vzdalene pripomina ty 3D obrazky na ktery se dlouze zadivate a vystoupi 3D obrazek. Jako by se to nedokazalo synchronizovat. Je to 14" monitor ktery ale umi i 1024x768 a myslim ze i vetsi, ma proste parametry 15". Cpu do nej rozliseni 800x600. Zkousel jsem nejprve pouze nastavit rozliseni 800x600 8bpp (16 a 24 zrejme neumi), VertRefresh a HorizSync jsme nechal defaultni a zadnou modelinu jsme tomu nedal. Pak jsem zkousel modelinu 800x600@56Hz ziskanou zde (http://www.hut.fi/Misc/Electronics/faq/vga2rgb/calc.html). Vysledek byl vicemene stejny. Obcas se to nedohodlo s frekvencema a nahodilo se rozliseni 640x480. Na monitoru bylo totez. V logu xfree jsem nenasel nic divnyho, kartu identifikoval spravne. Zkousel jsem i ostatni dve grafiky z konfiguraku smazat... Musel jsem se pak prihlasit pres SSH abych to vratil zpatky.

Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
23.5.2004 19:27 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: pekny clanek
Velkou roli hraje parametr DDCMode a ještě to přeraz pevným nastavením frekvencí. Pokud DDC neumí, asi bude lepší modeline - nějaká jiná.

Kartou to IMHO nebude, atiny (zejména staré) mají dobrou podporu. Ale verzi 4.4 bohužel neznám, tak se můžu mýlit...
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
24.5.2004 00:38 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: pekny clanek
Uz delsi dobu provozuju dva monitory (agp-savage4 + pci-verite2100). Vsechno chodi jak ma, akorat opengl na sekundarnim (pci) nechodi vubec a na primarnim (agp) jede jak snek. asi kdybych ten sekundarni vypnul tak by to jelo.

pokud jede xinerama, tak se s 3D akceleraci muzes rozloucit :-(
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
24.5.2004 06:56 Zbynek Hubinka
Rozbalit Rozbalit vše Re: pekny clanek
Na hruby vypocet ModeLine je nekde na rootovi clanek Za oci zdravejsi, najdete tam jednoduchy algoritmus. Doladit doporucuji s xvidtune. Druha moznost je najit si dokumentaci k monitoru a zkusit nektery z podporovanych VESA modu, vetsina jich je vypsana v souboru /etc/X11/XF86Config (to je ten, co vyleze z konfiguratoru xf86config).

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.