Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
K veci, mam pocitace a v nich tyto karty: Audigy, CMI8738 a envy24HT (Revolution7.1)
Audigy jsem rozchodil 5.1 az kdyz to OPRAVDU alsa podporovala a to neni tak davno, protoze funguje HW mixing, neni problem ani se spolecnym spoustenim vice zvuk. aplikaci ... A tim se dostavam k memu problemu, NIKDY jsem nerozchodil posrany dmix (uz me to toci), NIKDE TOTIZ NENI poradna dokumentace .... Treba svoji revo7.1 nejsem schopen zprovoznit, ani z navodu primo z alsa-project.org ani z tohoto clanku ... jedna se mi hlavne o sladeni mplayer a xmms .. nastavim dmix jak radite, nastavim xmms a jak mam nastavit mplayer ????? NIKDE ANI ZMINKA.
Je taky neco potreba ? nebot dohromady to stale nehraje, tudiz dmix je spatne, nebo mi v nastaveni mplayer neco chybi ... Na arts, atd si ani netroufam ....
Tohle cele je spatne, dle meho nazoru je to zbytecne slozity .... Takove veci jako dmix, a ostatni DULEZITE pluginy by mely byt jednoduche ...
No nevim.... Linux je stale vzdaleny pro BFU, dokud bude alsa fungovat tak jak funguje .....No tak to prrr. Alsa funguje skvěle, ale je to prostě jenom ovladač a nikoliv slepenec ovladače, digitálního mixu, DSP processingu a podobných vylomenin, které do ovladače nepatří.![]()
A tim se dostavam k memu problemu, NIKDY jsem nerozchodil posrany dmix (uz me to toci), NIKDE TOTIZ NENI poradna dokumentace ....A co chceš nastavovat v mpayeru ? Maximálně tak jestli chceš stereo nebo multikanál.Treba svoji revo7.1 nejsem schopen zprovoznit, ani z navodu primo z alsa-project.org ani z tohoto clanku ... jedna se mi hlavne o sladeni mplayer a xmms .. nastavim dmix jak radite, nastavim xmms a jak mam nastavit mplayer ????? NIKDE ANI ZMINKA.
arts, atd si ani netroufam ....A proč ? Arts dělá přesně to, co ty chceš a pokud používáš KDE, nechápu co řešíš.
Tohle cele je spatne, dle meho nazoru je to zbytecne slozity .... Takove veci jako dmix, a ostatni DULEZITE pluginy by mely byt jednoduche ...Ale ono to zas důležité není. Když si vezmeš libovolnou distribuci s běžným desktopovým proředím, tak po instalaci tam máš plně funkční arts či esd out of the box a nic nikdo nemusí řešit. Nehledě na to, že soudný člověk si stejně nepouští dohromady film v mplayeru, muziku v xmms a do toho ještě systémové zvuky ;)
Ted k tomu dmix....
kdyz se podivam do nastaveni ALSY v XMMS tak je tam toto:
1. default
2. M-audio Revolution 7.1:ICE1724 (hw:0,0)
3. M-audio Revolution 7.1:ICE1724 IEC958 (hw:0,1)
4. M-audio Revolution 7.1:ICE1724 Surround PCM(hw:0,2)
Co mam pak napsat do dmix ? Hmm ? hw:0,0 ??? Dmix vypada takto:
pcm.!default {
type plug
slave.pcm "vystup"
}
pcm.vystup {
type dmix
ipc_key 1024
slave {
pcm "hw:0,0"
period_time 0
period_size 1024
buffer_size 4096
rate 44100
}
}
pcm.dsp0 {
type plug
slave.pcm "vystup"
}
At v radku: pcm "hw:0,0" zmenim cokoliv, stejne nefunguje .... Zvuk hraje samozrejme na hw:0,0 v XMMS, ale spustim cokoliv jineho, tak zvuk zahraje az vypnu xmms .... Zkousel jsem MILION nastaveni i co byly na strankach alsa-project ... Stejne zbytecne jsem se pokousel i s Audigy1 a taky jsem to NIKDY nerozchodil az pak, tusim od Alsy 1.0.2 to FUNGOVALO i bez dmix, nebot byly vylepseny ovladace Audigy a zacal (konecne) fungovat HW mixing, ktery Audiygy umi ...
Diky za jakekoliv rady ...
Z toho vypliva, ze pokud NENI funkcni DMIX, tak se arts CHOVA UPLNE stejne jako treba XMMS....Mýlíš se. aRts je zvukový server a jako takový zpracovává požadavky aplikací, které mu posílají data. A zpracovaný proud pak posílá na zařízení zvukové karty. Tzn., aby ti aRts fungoval, musejí jej jednotlivé aplikace používat - musí na něj posílat data (zrovna u XMMS to není tak snadné - existuje pro to nějaký plugin a taky myslím funguje spuštění přes artsdsp). Dmix by byl v konfiguraci s aRts potřeba pouze tehdy, pokud bys chtěl používat aRts a zároveň s tím ještě něco jiného (to jsem nezkoušel a výsledkem si nejsem moc jistý). Nicméně pro běžné mixování to vůbec není potřeba. Běží-li ti aRts, dmix NEPOTŘEBUJEŠ.
.Nesmysl, Ctirade....Jsi chaot ;) Arts je softwarová vrstva (konkrétně tady démon), který leží mezi zvukovým driverem (v tomto případě alsa) a aplikacemi vyluzujícími zvuk, přičemž jednou z vlastností je i SW mixování. Ale umí toho mnohem mnohem víc. Základ je pochopitelně mít ve všech aplikacích co pracují se zvukem jako výstupní zařízení nastaveno arts.)) Zacnu od zacatku, atrcim, revo7.1 spustim linux (Fedora3, MDK10, Slack10) NAKONFIGURUJE se mi sama karta (FC, MDK) a v Slack si ji nakonfigujuju pomoci alsaconf .... Spustim, fluxbox a protoze nemam dmix, tak mohu pouzivat jen jednu aplikaci, OK ?, tak spustime KDE (ma vsech trech systemech) a POKUD je pouzivano ARTS (je v nastaveni prodleva 60 sek. - coz je default) tak nefunguje NIC, ANI JEDNA APLIKACE, COZ je logicke ... pouze kdyz nastavim v ATRS, aby si ARTS pro sebe rezervovalo zvuk max. 5 sekund, tak pak to funguje ... Z toho vypliva, ze pokud NENI funkcni DMIX, tak se arts CHOVA UPLNE stejne jako treba XMMS....
pcm.!default {
type plug
slave.pcm "dmixer"
}
pcm.dmixer {
type dmix
ipc_key 1024
slave {
pcm "hw:0,0"
period_time 0
period_size 1024
buffer_size 4096
rate 44100
}
}
pcm.dsp0 {
type plug
slave.pcm "dmixer"
}
Jen posledni otazka,kdyz nastavim do options mplayeru -channels 6, tak mi sice hraje 5.1,ale dmix asi nefunguje,nebot ostatni aplikace hlasi, ze/dev/dsp je pouzivano, nepouziji parametr channels 6, dmix je plne funkcni ??? Diky.
Port Client name Port nameCož je naprosto v pořádku, protože 62 je jenom takový pomocný "loopback", který se může hodit k "routování" MIDI mezi aplikacemi a 63 je externí I/O konektor (nejspíš součást gameportu).
62:0 Midi Through Midi Through Port-0
64:0 EMU10K1 MPU-401 (UART) - Rawmidi EMU10K1 MPU-401 (UART)
65:0 Emu10k1 WaveTable Emu10k1 Port 0
65:1 Emu10k1 WaveTable Emu10k1 Port 1
65:2 Emu10k1 WaveTable Emu10k1 Port 2
65:3 Emu10k1 WaveTable Emu10k1 Port 3
Ty 62 a 63 mi nefungujou (ticho), ale ty WaveTable jo, takze:
No ale to, kvuli cemu jsem to delal, jsem stejne nerozchodil :(, to je pro hudbu v legacydoom. Ten musserver, ktery to pouziva, bezi asi na OSS, a presto, ze mam zapnutou emulaci OSS v jadre (i ten sequencer), tak mi to hlasi:Pokud je skutečně zapnutá emulace OSS sequenceru, tak tam jenom chybí ta device a po vytvoření by to mělo šlapat.
open /dev/sequencer: No such device or address
(samozrejme nechci softwarovy synt).A proč tak samozřejmě ? HW syntéza na zvukovkách je přežitek z doby pomalých CPU (míněno něco jako 286 386) a dneska už nemá žádný smysl. Možnosti softsyntů jsou už dávno někde zcela jinde.
Tak s tymto nesuhlasim. Hw synth-thu napr. na emu10k1 sa vyrovna len par softsynth co sa kvality tykaAle jistě že ne. Jak jste na tohle vůbec přišel ? Emu je zastaralý pomalý brouk s výkonem na úrovni zlomku možností dnešních CPU. Navíc dokáže pracovat pouze na frekvenci 48kHz a je omezený pomalou PCI sběrnicí, přes kterou si musí sahat do RAM pro vzorky, se kterými pracuje.
Zatial stale lepsie znie hw synth pri skoro nulovej zatazi CPU ako softsynth.Pokud bude softsynth dělat pouze jednoduchoučkou wawetable syntézu, jako emu, tak bude zátěž CPU taky skoro nulová. Vtip je vtom, že když budu chtít nějakou lepší syntézu za použití různých filtrů, efektů a třeba ještě ve 24bit rozlišení, tak je emu zcela mimo hru.
Jenze synteza broukem na blasteru ma podstatne mensi LATENCI nez cpu, a o tu vetsinou jde, ne primarne o vykon.Latenci způsobuje multitaskový OS, nikoliv syntéza samotná (stejný algoritmus bude mít stejnou latenci ať už pojede na jakémkoliv CPU či DSP). CPU v počítači s multitáskovým OS narozdíl od DSP na kartě (nebo v syntíku) neustále přeskauje mezi hromadou různých procesů, takže je potřeba zajistit, aby nedocházelo k výpadkům zvuku, což se dělá pochopitelně pařičným předimenzováním všech I/O bufferů a ty způsobují latenci. U běžného přehrávání hudby či filmů je to úplně jedno, naopak je žádoucí, aby ani na pomalých a hodně zatížených počítačích nedocházelo nikdy k výpadkům.
Pri hrani na klavesy jsou znat desitky milisekund; timidity (jako ALSA midi server) melo citelne zpozdeni i kdyz bezelo na nice -19 (nemel jsem low-latency patche, ale stejne: AthlonXP 1800+, nebezelo skoro nic jineho).Takhle to ale nefunguje. Předpoklad, že rychlejší CPU a vyšší priorita = automaticky menší latence je špatně. Je potřeba použít realtime server (jack) s definovanou velikostí I/O bufferů a pak je to zcela bez problémů. Lowlatency patche nejsou už ve 2.6 potřeba (a popravdě k normálnímu hraní si se softsynty a klávesami nejsou potřeba vůbec). Jenom pokud člověk vyžaduje extrémně nízké latence (řádově jednotky ms) a zároveň nechce spouštět inkriminované aplikace jako root, je vhodné použít lsm modul. Jinak pro zajímavost. Na starém athlonu 750@930Mhz můžu jít s prachobyčejnou cmi8738 bez dropoutu i na 2.9 ms (pokud jack nekecá). Session s latencí nějakých 23ms pak není problém ani když mi na pozadí něco kompiluje portage (jinak je to normální desktop s KDE a spuštěnými běžnými aplikacemi, SIM, valknut, kmail..). Prostě pohoda.
je omezený pomalou PCI sběrnicí, přes kterou si musí sahat do RAM pro vzorky, se kterými pracuje.hm, zlata isa awe32 (8Mb na karte) aj s tym sb16. asi ju znova vytiahnem
......... AC'97 0 analog subsections not ready intel8x0_measure_ac97_clock: measured 49423 usecs ........ alsaconf ji najde jako intel, ale to nefunguje .........
rabuws:/lib/modules/2.6.9-2-686/kernel/sound# lsmod ........ snd_intel8x0 35276 0 snd_ac97_codec 73168 1 snd_intel8x0 snd_pcm_oss 54024 0 snd_mixer_oss 20192 1 snd_pcm_oss snd_pcm 98696 2 snd_intel8x0,snd_pcm_oss snd_timer 25668 1 snd_pcm snd_page_alloc 9992 2 snd_intel8x0,snd_pcm gameport 4512 1 snd_intel8x0 snd_mpu401_uart 7872 1 snd_intel8x0 snd_rawmidi 24868 1 snd_mpu401_uart snd_seq_device 7976 1 snd_rawmidi snd 56804 9 snd_intel8x0, snd_ac97_codec, snd_pcm_oss, snd_mixer_oss, snd_pcm,snd_timer,snd_mpu401_uart,snd_rawmidi, snd_seq_device soundcore 10176 1 sndTakze prosim poradte, pripadne mi doporucte nejakou zvukovku do PCI co bude urcite fungovat pod debian a kernel 2.6.9 Diky moc! Rabu
Tiskni
Sdílej: