Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
cd /media/cdromtak se spravne automaticky primountuje a vsechno funguje jak ma.
Problem je v tom, ze v tom adresari /media by mel byt adresar cdrom jeste pred tim pokusem o pristup k tomuto adresari, ale on tam neni. Vytvori se az pri pristupu na cdrom. Ale ja samozrejme chci aby tam ten adresar byl i predem :) Mel by to zajistovat parametr -g v prislusnem radku, ktery v auto.master mam ale ocividne nezajistuje :(
/etc/auto.master:/media /etc/auto.media -g --timeout=15
/etc/auto.media:cdrom -fstype=iso9660,ro,user :/dev/hdb
Pouzivam Debian Lenny (Testing)
Nesetkali jste se s timto problemem nekdo?
Dekuji Atrament
--ghost
. Zkusil bych ještě např. v /media
vytvořit podadresář auto
v něm připojovat. Takže stačí pouze změnit
/etc/auto.master: /media/auto /etc/auto.media -g --timeout=15
/dev/hdb /media/cdrom auto users,noauto,utf8 0 0přípojný bod je tam uvedený /media/cdrom takže to autofs zřejmě ignoruje, jelikož on má teď tedy nastavený bod /media/auto/cdrom a tak jej i připojí při zadání
cd /media/auto/cdromNicméně ghost adresář se opět nevytvořil :( Asi zkusím nějakou jinou, novější, verzi autofs popřípadě si to sám zkompiluju, třeba to pomůže.
Tiskni Sdílej: