Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Not shown: 1710 closed ports
PORT STATE SERVICE VERSION
53/tcp open domain ISC BIND dnsmasq-2.35
443/tcp open ssl/http m0n0wall FreeBSD firewall web interface
|_ HTML title: 401 Unauthorized
1723/tcp open pptp FreeBSD mpd-3.18 (Firmware: 257)
8000/tcp open http m0n0wall http portal
|_ HTML title: Site doesn't have a title.
Service Info: OS: FreeBSD; Device: firewall
K cemu tam maji port 1723? Nemyslim k cemu je dobry obecne, ale k cemu ho potrebuji v tehle siti? nmap jsem poustel z notebooku na branu(?) uvnitr wifi site slouzici k pripojeni do internetu.
Nemyslim k cemu je dobry obecneneviem ako obecne myslis, ale podla vypisu vidis ze sa jedna o pptp, takze ja osobne by sm predpokladal kvoli VPNke .. ovsem o sieti co pises neviem nic..
smerem dovnitr site nedava moc smysl, ne?Proč by ne? Pokud není wifi síť zabezpečena nějakým šifrovacím protokolem, může být pptp spojení použito právě pro vytvoření šifrovaného tunelu mezi klientem a pptp serverem. Např. také po sestavení pptp spojení se už klient nemusí autentizovat na autentizační www stránce před přístupem do internetu.
netstat -lp
, vypise to jmeno procesu, ktery posloucha na danem portu...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
netstat -lp | grep 1723
ani
netstat -lp | grep pptp
nedava zadny vysledek.
Tiskni
Sdílej: