Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tak zkuste nejdřív "ip link set wlan0 up", pak Vám scan půjde.
Tak podrobněji: jaké máte interfejsy k wifině? Já mam na atherosu wlan0 a wmaster0 s drajvrem z ath5k z jádra, s drajvrem z madwifi-ng jsem měl tuším ath0 a wifi0. U ath5k manipuluju s wlan0 a u ath_pci jsem manipuloval s ath0.
Když jen nahraju modul, tak dávam "ip link set wlan0 up", abych moh skanovat wifi na AP (iwlist wlan0 scan). Zatim poznávam stav tak, že po příkazu iwconfig vidim "zajímavej" link quality a AP.
Doplnění: vložte sem prosím výpis dmesg z inicializace modulu wifiny, třeba nás to postrčí.
lo Interface doesn't support scanning.
eth0 Interface doesn't support scanning.
wmaster0 Interface doesn't support scanning.
wlan0 Interface doesn't support scanning : Network is down
Pro jistotu sem dam i to co mi vypise iwconfig:
lo no wireless extensions.
eth0 no wireless extensions.
wmaster0 no wireless extensions.
wlan0 IEEE 802.11g ESSID:""
Mode:Managed Channel:0 Access Point: Not-Associated
Tx-Power=0 dBm
Retry min limit:7 RTS thr:off Fragment thr=2352 B
Encryption key:off
Link Quality:0 Signal level:0 Noise level:0
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0
Ve vypisu dmesg se moc nevyznam, ale zkusil jsem zadat "dmesg | grep -i wireless" a to mi napise toto:
iwl3945: Intel(R) PRO/Wireless 3945ABG/BG Network Connection driver for Linux, 1.2.23ks
iwl3945: Detected Intel PRO/Wireless 3945ABG Network Connection
Dik za pomoc
Zdá se, že je skutečně potřeba firmware, viz zřejmě vyřešená diskuse ze SuseCz, hledal jsem krapíček ze široka ... cituji ...
Odstranil jsem balíky(ovladače a démona) ipw3945 a ipw3945d. místo nich jsem použil balíky(ovladače) iwlwifi z faktory repozitáře. dále bylo třeba změnit firmware z ipw3945 na iwl3945 všechno bylo na stránkách intelu. Ještě u karty bylo potřeba změnit v nastavení HW modul z ipw3945 na iwl3945. To bylo snad vše co jsem udělal.
Co vidim ve svém dosahu: zhruba 3 druhy zabezpečení po "iwlist wlan0 scan" ... "Encryption key:off", "Encryption key:on" a "Encryption key:on IE: IEEE 802.11i/WPA2 Version 1 Group Cipher : CCMP Pairwise Ciphers (1) : CCMP Authentication Suites (1) : PSK "
Takže na síť s "Encryption key:off" byste měl mít nejmenší problém se dostat.
S procentama nevim, když jsem to zkoušel na Smíchově, tak při link quality cca 10/70 jsem ještě fungoval. Ovšem nikdo mi ještě nevymluvil názor, že takhle vidíte pouze parametry přijímaného signálu a že problémem může být to, že vás AP pak už nerozliší (slabý signál od vás). U mizernýho signálu pak vidim v iwconfigu u rx invalid nárůst.
Pokud dhcp klient nedostane odpověď, pak jen vypíše, že "nooffer" ...
Tiskni
Sdílej: