abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: image NTFS na linuxu

    21.10.2008 15:49 laxis
    image NTFS na linuxu
    Přečteno: 521×
    Dobry den, pouzivam Debian Etch. a potreboval bych udelat image HDD 120GB s WindowsXP.Nasel jsem ze jeden ze zpusobu je pouzit dd.

    Umi tato utilita udelat image vcetne boot sectoru?

    Pokud se takto vytvorena image prehraje na disk o vetsi velikosti nez byl ten puvodni, bude to funkcni?

    Dekuju za odpovedi

    Odpovědi

    21.10.2008 15:56 baf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    dd udela obraz celyho hdd/oddilu. Pokud udelas obraz celyho hdd a pak ho nahrajes na veci hdd, tak to pude, ale zbytek bude nevyuzitej a velka cast programu (gparted urcite) uvidi ten disk s takovou velikosti jako mel puvodni (asi ji ctou z MBR, nebo tak).
    21.10.2008 16:18 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    nemas pravdu, velikost je zapsana na HDD, ale urcite ne v MBR, takze ty oddily muzes potom vklidu roztahnout.

    dd pouzivam na kopirovani oddilu uplne bezne.

    zkopiruj disk na server:

    dd if=/dev/sda bs=16384 | pipemeter | gzip -2 | dd of=/image_uceben/18/sda.gz bs=16384

    zkopiruj image na disk:

    dd if=/image_uceben/18/sda.gz bs=16384 | gzip -d | pipemeter | dd of=/dev/sda bs=16384

    / je z bezici linuxovy distribuce pripojeny pres NFS primo na tom kompu kde je dotycny harddisk.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    21.10.2008 17:09 laxis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu

    takze by stacilo neco jako:

    dd if=/dev/hdxxx |gzip - 2| of=/home/image

    a budete i s boot sectorem

    potom

    dd if=/home/image |gzip -d| of=/dev/hdxxx

    a melo by to fachat i na vestim disku

    21.10.2008 19:15 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    Pokud budes kopirovat /dev/sdX tak se ti zkopiruje zavadec, mbr a vsechny oddily. Kdyz to pustit jen na /dev/sdXY tak se zkopiruje pouze ten zvlenej oddil.

    dd ma sice nevyhodu ze defakto kopiruje i volny misto, ale to se da vyresit tim gzipem s parametrem -2, to je nizka komprese, takze je to rychle a nuly to komprimuje stejne rychle. Vyhoda dd je prave v jeho jednoduchosti a lehke pochopitelnosti pro zacatecniky.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    22.10.2008 10:03 laxis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    ja bych klidne i neco slozitejsiho,ale aby to bylo fakt vychytany a do budoucnosti,aby to umelo zalohy po siti a za behu systemu.tusim ze to s dd jde nebot jsem se to nekde docetl,ale uprimne receno s timhle teda moc zkusenosti nemam.
    21.10.2008 16:11 laxis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    takze se 320GB bude tvarit jako 120GB? to by nebylo dobre :-(
    21.10.2008 21:56 Dejv | skóre: 37 | blog: Jak ten blog nazvat ... ? | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    takze se 320GB bude tvarit jako 120GB?
    Nebude. 320GB disk se bude tvarit jako 320GB disk, na kterem jsou vytvoreny 120GB partisny a zbylych 200GB je neobsazeny prostor

    Dejv
    Pevně věřím, že zkušenější uživatelé mě s mými nápady usměrní a pošlou tam, kam tyto nápady patří...
    21.10.2008 16:19 Jan Šimák | skóre: 37 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    Použití dd je zbytečné a příliš zdlouhavé. Dobrou zkušenost mám mám s nástrojem partimage, který zálohuje pouze obsazené bloky + volitelně výslednou image zkomprimuje. Při obnově zálohy na větší partišnu je zapotřebí po obnově roztáhnout filesystém po celé partišně, např. u ntfs k tomuto slouží utilita ntfsresize.
    21.10.2008 17:11 laxis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu

    u partimage me to porad hlasi umount a pritom je to umount :)

    a ten ntfsresize bych uz musel udelat na widlich?

    21.10.2008 17:17 petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    1. clonezilla 2. sysrescue
    21.10.2008 20:33 Jan Šimák | skóre: 37 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    ntfsresize se spouští až nad obnovenou partišnou, aby obnovený filesystem použil celou kapacitu partišny.
    S tím umount takto těžko říct, co v té chvíli říká cat /proc/mounts ?
    21.10.2008 19:00 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    Taky dd nedoporučuju. Obraz je hodně velký. My používáme partimage (ale hardware máme všude stejný, tak zvětšení partition nepotřebujeme). Partimage umí obnovit i rozložení partition např. my máme 4 (ntfs, 2 x ext2 a swap).
    22.10.2008 09:57 laxis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    povedlo se me udelat balik o velikosti 89GB.celkove obsazene misto na HD 120GB ntfs je 67GB.tak nevim jestli to probehlo vsechno v poradku.bohuzel nemam moznost to prehrat nekam zpet.takze nemuzu vyzkouset jestli je to vsechno ok.s partimage jsem to uz dal nezkousel.dd me pripada velmi jednoduchy.Spravce baliku me hlasi, ze k gzip neni podporovan i kdyz je nainstalovan.takze kontrola opet v cudu.pritom mam OS cerstve nainstalovany.
    22.10.2008 09:58 laxis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: image NTFS na linuxu
    povedlo se me udelat balik o velikosti 89GB.celkove obsazene misto na HD 120GB ntfs je 67GB.tak nevim jestli to probehlo vsechno v poradku.bohuzel nemam moznost to prehrat nekam zpet.takze nemuzu vyzkouset jestli je to vsechno ok.s partimage jsem to uz dal nezkousel.dd me pripada velmi jednoduchy.Spravce baliku me hlasi, ze k gzip neni podporovan i kdyz je nainstalovan.takze kontrola opet v cudu.pritom mam OS cerstve nainstalovany.

    disk pripojeny jisto jiste neni.jestli jde o ten /proc :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.