Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
Takže první krok(pořád vim jak): Zjištění aktuální IP ifconfig eth1|head -2|tail -1|cut -d: -f2|cut -d\ -f1 > /var/test/vystup1
Druhý krok(pořád vim jak): Zjištění aktuálně nastavené IP v IPTABLES scriptu cat /etc/init.d/fw | grep "INET_IP=" | awk -F \" '{print $2}' > /var/test/vystup2
Třetí krok(teď to přinde): Porovnání jestli oba výstupy souhlasí a pokud ne tak proveď akci No a stim už nevim jak dál >.< Respektive dokážu porovnat vystup1 s vystup2 Ale uz nejsem schopnej, pokud to nesouhlasí, nahradit "aktuálně přidělenou IP" "IP ve scriptu".
Zkoušel jsem: sed 's/"cat soubor_1 | grep "INET_IP=" | awk -F \" '{print $2}'"/"ifconfig eth1|head -2|tail -1|cut -d: -f2|cut -d\ -f1"/g' < /etc/init.d/fw...ale nejde to... ): ... chyba: sed: -e výraz #1, znak 52: unterminated `s' command
Zkousel jsem i : pc:~# sed 's/"cat /var/test/vystup2"/"cat /var/test/vystup1"/g' < /etc/init.d/fw sed: -e výraz #1, znak 13: unknown option to `s' pc:~# sed 's/cat /var/test/vystup2/cat /var/test/vystup1/g' < /etc/init.d/fw sed: -e výraz #1, znak 12: unknown option to `s'
Může mi někdo poradit kde jsem zase zapomněl ňákou tečku apod. Případně pokud máte nějakej lepší nápad jak "cat vystup2" nahradit "cat vystup1" v "/etc/init.d/fw" budu moc rád. Už se stim trápim 5 hodin (holt to někomu myslí pomalu)DÍKY
-------------------------------------------------------- Snad to nejni uplně trapnej dotaz... /cry
INET_IP=`ip -o -4 a s dev eth1 | sed 's/.*inet\ \([0-9.]*\)\/.*/\1/'`
Tiskni
Sdílej: