DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
proc /proc proc defaults 0 0 /dev/sda2 / ext3 errors=remount-ro 0 1 /dev/sda3 /home ext3 auto 0 2 /dev/sda4 none swap sw 0 0 /dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0 /dev/sda1 /media/Windows ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.utf8,fmask=11 0 0
auto
, použil bych spíš defaults
, která mimo jiné obsahuje i tuto volbu. Ovšem je možné, že volby z defaults
se použijí, i když uvedeš pouze auto
, čemuž bych věřil pokud to takhle udělal instalátor.
Přeinstalovávat systém není v žádném případě třeba. Tak volbu auto přepiš zpět na defaults a příště přepisuj věci pouze, když víš k čemu slouží. Každý krok, který provedeš musíš chápat, jinak je lepší se raději zeptat, aby jsi nešlápnul do prázdna a neskončil v propasti... Navíc se díky tomu rychle naučíš spoustu nových věcí a časem si poradíš úplně sám.
Co Ti vypisuje příkaz mount? Tvrdíš, že se zapisuje na oba oddíly, ale já mám podezření, že druhý oddíl nemáš vůbec připojený. Jestliže se to potvrdí, tak smaž obsah adresáře /home a pak ho připoj.
df
, pak nakopírujte nějaký soubor (třeba z DVD) někam do /home
a spusťte znovu df
. Jestli se změnil sloupec "Used" jen u /dev/sda3
, tak budete mít problém někde úplně jinde. Tipuju, že k9copy bude vytvářet dočasně soubory někde v /tmp
, a proto vám na /dev/sda2
dojde místo. Pokud je můj odhad správný, mělo by jít, pokud se dobře pamatuju, k9copy přemluvit, aby ty dočasné soubory vytvářelo někde jinde (tedy ve vašem případě někde v /home
).
Tiskni
Sdílej: