Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
mount -t cifs //192.168.2.1/lz/mnt/lz-server -o credentials=/home/lz/.smbpassword,iocharset=utf8. Pristup na Sambu mam pro uzivatele lz povolene vc. zapisu.
man
o volbe -o credentials
?/tmp
nebo nejakeho jineho docasneho uloziste?mount -t cifs //192.168.2.1/lz /mnt/lz-server -o credentials=/home/lz/.smbpassword,iocharset=utf8
jinak v credentials mam jmeno a heslo ke sdilenemu adresari..
/tmp
mam v pohode, kdyz pripojim v Gnome smb://192.168.2.1/lz/
, tak je to ok..
kdyz pripojim v Gnome
Jako že to někde vyklikáte a pak máte ten systém skutečně někde připojený, nebo je to jen gnomácký VFS, data jsou přístupná jen v gnome aplikácích a ve skutečnosti v systému (mount
) nic připojeného nemáte?
smb://192.168.2.1/lz/
. Na plose se mi ukaze pripojena slozka - funguje kopirovani, mazani a editace textaku. 2. pripojim prikazem mount -t cifs //192.168.2.1/lz /mnt/lz-server -o credentials=/home/lz/.smbpassword,iocharset=utf8
, na plose se mi ukaze disk, kopirovani i mazani jde, nejde ale editace textaku primo na tom disku....
mount
, kterým ověříte, jestli se skutečně souborový systém připojil na úrovni jádra).
Příkaz mount
vypíše senzam připojených souborových systémů do virtuálního souborového systému (VFS) jádra. (Spolehlivější metoda je cat /proc/mounts
, ale to teď neřešme.)
Takže otázka zní: Když systém připojíte přes Gnome („kliknete na počítač…“), změní se výpis příkazu mount
?
Pokud se nezmění, pak systém souborů nebyl ve skutečnosti připojen do VFS, ale byl pouze zpřístupněn Gnome aplikacím (např. v KDE aplikaci nebo z shellu si takto připojený systém neprohlídnete) přes gnomácký knihovny.
Pokud se změní, tak je to záležitost rozdílu mezi CIFS a SMBFS. Zajímavý tedy bude rozdíl o proti výpisu po přepojení systému ručně přes mount, na který si stěžujete.
Tudíž problém je čistě v jádře nebo parametrech, s jakými to připojujete.
Takže si systém souborů připojte mountem tak, jak vám to zlobí a pokračujte bodem 6..
Případně místo -t cifs zkuste -t smbfs.
Příklad: strace -o /tmp/log -- vim zlobivý_soubor
V editoru uložte soubor, ukončete jej, prohledejte /tmp/log na chybovou hlášku ENOTDIR a prostudujte nejbližší okolí.
Pokud je ten log moc dlouhý, můžete pustit editor normálně, připravte si uložení souboru, pak příkazem strace -p PID_editoru
se připojte na editor, proveďte chybující operaci a příkaz strace ukončete Ctrl-C.
Tiskni
Sdílej: