abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 558 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: aplikační server a virtální server jako brána/firewall

    19.11.2008 02:06 Martin B.
    aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    Přečteno: 383×
    Zdravím Vás, nechce se mě pořizovat další HW, tak mě napadlo nahradit dosluhující firewall virtuálním strojem nad VMware Player ve formě nějaké firewall/router distribuce. Je to úplný nesmysl ?? Firewall by měl vyčleněné vlastní síťové rozhraní (WAN/LAN), ted by sdílel vlastně jen prostředky procesoru/disku/paměti ve správě VMWare.

    Samozřejmě druhou možností je spustit firewall přímo na aplikačním serveru, ale toto mě přijde z principu zranitelnější, takže další možností je vyčlenit další HW či přejít na nějaký proprietární HW ve formě embedded zařízení či jednoúčelové řešení brány/firewallu.

    Nicméně primárně mě zajímá jestli není nejjednodušší využít virtuálního počítače. Z pohledu výkonu není problém, server je defakto nevyužitý a vlastně se 98% času fláká, takže z pohledu výkonu problém určitě neočekávám.

    Odpovědi

    19.11.2008 10:29 mozog | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    Ahoj, ja mam nieco podobne, len opacne - FW/router mam priamo na fyzickom stroji a jednotlive aplikacne servery su ako virtualne stroje.
    19.11.2008 11:55 Martin B.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    A jako virtualizační nástroj používaš co ??? Já plánuji VMware server ... jinak uspořádání obráceě jsem také zvažoval, ale připadne mě to více zranitelné, prostě musí běžet firewall/router + VMware, kdežto já plánuji virtuální firewall+router, tedy žádné aplikace navíc. Ono je to ale v podstatě asi jedno, otázkou je stabilita takového řešení, respektive stabilita VMware ...

    19.11.2008 12:08 mozog | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    Pouzivam VMware Server, bezi mi to takto uz skoro pol roka a jediny problem co som za tu dobu spozoroval je vacsie vytazenie diskov, kedze tie disky zdiela hostitelsky system + 4 virtualne.
    19.11.2008 12:07 Marek | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    Toto téma mě velmi zaujalo, podle mě je asi největší otázkou samotná stabilita systému VMware, jinak si myslím že při fyzickém oddělení rozhraní to musí být 100% funkční, podle mě ani tato podmínka nemusí být dodržena, tedy dle popisu systému, samozřejmě je pak také otázkou nakolik je znát chod síťovky pro dva stroje, tedy virtuální + fyzický.

    Jinak právě řeším něco podobného a jak to tak sleduju a čtu diskuze, není třeba hledat HW, ale řešení ... nestačí mě současná brána v provedení hardwareového firewallu, protože nemá bandwidth management, který je pro VoIP podmiňující. Otázkou je jestli by podobná konstalace byla 100% funkční a bezproblémová, když na aplikační server (HTTP, SMTP, IMAP, Asterisk) nainstaluji virtuálně například PFSense, případně vlastní klasickou distribuci s NAT a pravidly. Výkon si myslím, že není problém, 2x Xeon 1.6 GHz, 2 GByte RAM, průměrná zátěž do 20%, špičková do 60%. diskový subsystém nad 15k SCSI disky. Rozhraní pro potencionální WAN nevyužito a nevyužíváno.

    Otázkou je čeho se vyvarovat, kde jsou očekávatelné problémy a nač se připravit z hlediska úskalí. Kde očekávat úzké hrdlo ??

    19.11.2008 17:42 Marek | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    Každopádně jsem toto zprovoznil, k mému velkému překvapení, naprosto přímočaře a bez jakýchkoliv zaškobrtnutí. Sdílím LAN s fyzickým serverem, jako WAN je použito rozhraní, které bylo doposud nevyužíváno. Nainstaloval jsem PFSense, který bez nejmenšího problémů běží a co se vytížení systému týče, tak v testovacím provozu nevidím žádný problém. Ještě řádně zkonfiguruji firewall a zkusím nasadit řešení do testovacího provozu, tedy ostrého pod dohledem :-).

    Každopádně díky za námět ... a případné upozornění nač se připravit v dlouhodobějším provozu, což jistě někteří již máte.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.