Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.
Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.
Představen byl Raspberry Pi Touch Display 2 s uhlopříčkou 10 palců a rozlišením 1200 × 1920 pixelů. Cena je 80 dolarů.
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, snížil minimální požadavky. Nově jsou podporovány starší grafické karty ATI Radeon řady HD 2000, 3000 a 4000 z let 2007 až 2009. Na PC běží už 75 % všech her pro PlayStation 3. V budoucnu bude RPCS3 fungovat bez firmwaru z PS3. V RPCS3 byl implementován systémový modul cellSysmodule (𝕏).
Vyšel open-source nástroj winetop (MIT) — nativní CLI/TUI pro sledování a ukončování Wine, Proton, Lutris, Heroic a Bottles sezení. Seskupuje procesy podle WINEPREFIX / Steam AppId, umí bezpečně zabít jen hru (včetně Steam reaperu) a nabízí i skriptovatelné příkazy (list, kill, orphans, …). Balíčky jsou mimo jiné na crates.io, Copru (dnf copr enable kovariadam/winetop), PPA ppa:kovariadam/winetop a AUR (winetop-bin).
Ve spolupráci společností OpenAI a Work Louder byla představena (𝕏) hardwarová klávesnice Codex Micro pro práci s AI agenty. Cena klávesnice je 230 dolarů.
Byl vydán Mozilla Firefox 153.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 153 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
V linux-cve-announce bylo oznámeno 433 zranitelností za jediný den (19. července).
Byla vydána nová verze 5.44 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 71 vývojářů. Změněno bylo přibližně 270 tisíc řádků v 1 300 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Na 23. září 2026 je do bratislavské Nové Cvernovky naplánovaná jednodenní konference #nobullshit.camp pro tech leadery, DevOps a platform inženýry. Mají tu zaznít upřímné příběhy z praxe o tom, co v produkčních systémech reálně fungovalo, co se pokazilo a co si z toho lidé odnesli. Témata pokrývají tři oblasti – DevOps a platformy (Kubernetes, cloud, provoz systémů), firemní kulturu a leadership. Program běží ve dvou formátech: hlavní
… více »pokoušel jsem se nainstalovat si novější gnome-power-manager a to konkrétně verzi 2.24.2 na laptop se systémem Debian Lenny.
Stáhl jsem si zdrojáky, rozbalil do složky, spustil "./configure" potud vpořádku, ale když jsem spustil "make" tak chvíli to pracovalo a pak to skončilo chybou:
...
libtool --mode=execute dbus-binding-tool \
--prefix=gpm_manager \
--mode=glib-server \
--output=xdg-power-management-core.h \
./xdg-power-management-core.xml
make[4]: libtool: Command not found
make[4]: *** [xdg-power-management-core.h] Error 127
make[4]: Leaving directory `/home/mefisto/Desktop/gnome-power-manager-2.24.2/src/dbus'
make[3]: *** [all-recursive] Error 1
make[3]: Leaving directory `/home/mefisto/Desktop/gnome-power-manager-2.24.2/src'
make[2]: *** [all] Error 2
make[2]: Leaving directory `/home/mefisto/Desktop/gnome-power-manager-2.24.2/src'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/home/mefisto/Desktop/gnome-power-manager-2.24.2'
make: *** [all] Error 2
díval jsem se, nepsalo to jinak žádné chyby ani upozornění.
ale napadá mě ještě jedna věc, než skončilo "./configure", tak to vypasalo tabulku, z níž by se možná dalo něco vyčíst:
GNOME Power Manager 2.24.2
=============================
prefix: /usr/local
datadir: ${datarootdir}
compiler: gcc
cflags: -g -O2
libnotify support: no
unique support: no
Building extra applets: yes
DPMS support: yes
PolicyKit support: no
XEVENTS support: yes
Self test support: no
GConf default support: no
Docbook support: no
documentation dir: ${datarootdir}/doc/gnome-power-manager-2.24.2
dbus-1 system.d dir:
dbus-1 services dir: ${datarootdir}/dbus-1/services
gconf-schema dir: $(sysconfdir)/gconf/schemas
libtool: Command not found
takze asi pomoze
sudo aptitude install libtool
Tiskni
Sdílej: