Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Dobrý den,
Samba funguje (snad) korektně, tzn. ze stanice Windows funguje vše "jak má". Na druhou stranu, když se připojím ze stanice s Linuxem (přes smbmout, smbclient, nebo jak se to vlastně jmenuje) a spustím kopírování (např. v mc, thunaru, atd), tak v případě kopírování podadresářů nástává problém.
Program (např. mc) vytvoří podadresář, ale jakmile má do něj zapsat nějaký další adresář či soubor, tak nahlásí "přístup odepřen". Pokud ale dám "Opakovat" tak to už dál funguje správně (a do podadresáře začne zapisovat) až do okamžiku než se opět vytvoří další podadresář a program má snahu něco zapsat, v tomto okamžiku se opět objeví zmiňovaná hláška "přístup odepřen".
V čem může být problém? Souvisí to třeba s "direcotry mask" (tuto volbu nepoužívám), na druhou stranu dědím oprávnění acl od adresářů vyšší úrovně? Děkuji za odpověď a nasměrování. (Z Windows proběhne kopírování tak jak má, tak nevím v čem je linuxový klient/programy jiný...)
Mám stejný problém a řešení dosud neznám. Pokud jsi to vyřešil, prosím o zprávu. Týká se to Samby 3.2 (Fedora9), ve verzi 2.7 žádný problém nebyl
Tiskni
Sdílej: