Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
caute ludkovia
rozbehal som si LTSP5 server (debian) , klienti funguje dobre az na jeden zadrhel.
Ked pustim video (cez mplayer , vlc) tak to je velmi sekane co je pochopitelne (pomala siet). Takze som skusal tieto riesenia:
1. spustit VLC ako localapp, to sa mi podarilo no nemozem prehrat video kedze som uzavrety v "chroot adresary (/top/ltsp/i386)" tu mi este napada nejak pripojit nfs alebo sambu vzdialeny adresar s filmami a tak prehravat, no pripojit nieco cez NFS mi nefungovalo (kedze klient ma vlastny fstab)
2. pustit na servery VLC stream a na klientovi to cez VLC spusteneho ako localapp prehravat
3. prejst na gigovy ethernet co sa mi zda ale trosku krute riesenie
da sa vzniknuta situacia nejak elegantne vyriesit, lebo len toto jedine mi chyba ku spokojnosti
No ono by to video mohlo fungovat i přes síť. Při 16ti bitových barvách a rozlišení 800x600, udělá jedno video cca 37Mbps, 2 videa 58Mbps, 3 videa 74Mbps a od 4. videa se to začne výrazně zpomalovat, a síť bude zahlcená. Jinak LTSP není vhodné řešení pro multimédia. Taky by mě zajímalo, jestli se tam da nastavit nějaká komprimace. Protože 37Mbps za jedno video je fakt dost.
Znamená to tedy, že LTSP pro běžné používání (které občasné přehrání videa prostě zahrnuje) je do budoucna nereálné a trend je levný tlustý klient?
K tomu NX - právě naopak, nx si sice vezme mnohem menší šířku pásma a je mnohem rychlejší, ale narozdíl od klasického X se mi nepodařilo dostat z něj plynulé video.
Tiskni
Sdílej: