Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Ahoj, smazal sem si obsah /tmp v Debianu Napr. otevreni tar.bz souboru se mi ukaze hlaska, ze neni mozny vytvorit docasny soubor. Spravi se to restartem? nebo so v tom /tmp chybi?
root:root rwx rwx rwx
oteviram to v mc
adresář /tmp se při restartu systému obvykle maže, takže restart by tomu teoreticky měl pomoci.
Adresář /tmp slouží (zjednodušeně) k ukládání libovolných souborů pro všechny uživatele a programy s tím, že není garantována jejich životnost do dalšího restartu (tedy dočasných).
-m.
Spravi se to restartem?S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou áno.
Pokud si smazal tmp a chybi mu +t, tezko ... Restart je IMHO reseni, ktere si tazatel prinesl z jineho OS
Spravi se to restartem?Restartem se to určitě nespraví, stejně jako drtivá většina ostatních věcí v Linuxu. Během restartu (resp. během vypínání nebo během nového startu) pouze může dojít k nějaké akci, kterou by se to teoreticky spravit mohlo. Ale stačí spustit samotnou tuhle akci a není nutné kvůli tomu restartovat počítač. Jinak obsah adresáře je jenom dočasný a jeho smazání může vadit maximálně právě spuštěným programům, které tam mohou mít dočasná data. Jinak myslím, že zrovna Debian (a některé další distribuce také) ve výchozím nastavení při startu adresář
/tmp
vymaže, takže tím byste ničeho nového nedocílil.
Spravi se to restartem? nebo so v tom /tmp chybi?
Restart to s velkou pravdepodobnosti opravdu spravi, protoze se na adresar nastavi defaultni prava + sticky bit (t), ktery tam ted zrejme nemate.
mozna to zalezi na distribuci, ale pochybuji, ze kazdy system nastavovani prav /tmp pri startu resi. na pocitacich ve svem okoli jsem takovou svevolnou cinnost nasel jen na suse.
na restart zapomente (windows skutecne zakorenuji radu nevhodnych navyku), staci
chmod 1777 /tmp
je mozne, ze nekterym bezicim programum chybi to, co jim bylo za behu smazano. na to by ale mel stacit restart jen tech programu. do /tmp si pise napriklad KDE, Xserver, mc, ssh-agent.
Defaultní práva se restartem nenastaví (v Debianu). Takže původní tazatel by si měl nastavit práva asi takto:
chmod 1777 /tmp /var/tmp
mc si do /tmp ukládá rozbalené tary. Když mu jeho dočasný adresář smažete, nemá čím procházet. Pak pomůže ukončení mc a nové spuštění.
Restart to s velkou pravdepodobnosti opravdu spravi, protoze se na adresar nastavi defaultni prava + sticky bit (t), ktery tam ted zrejme nemate.Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby tohle nedělala vůbec žádná distribuce. A pokud náhodou nějaká distribuce několika málo vybraným adresářům při startu nastavuje výchozí práva, bude to dost výjimečné a těch adresářů taky bude jen pár.
Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby tohle nedělala vůbec žádná distribuce.
Mne delaji chmod 1777 /tmp vsechny verze slackwaru, co ho pouzivam, od nejake 8.1. Naposledy jsem zkousel asi pred 2 mesicema, ze to slackware 12.1 nastavuje taky. Koukam, ze to teda delaji jenom ty lepsi distribuce :).
Panove diky za pomoc, uz to funguje. Abych zastavil tuhle sahodlouhou diskuzi napisu, ze problem s MC vyresil restart MC. Abych nemel potom dalsi pripadny problemy, sestartoval jsem PC. Takze v /tmp se vytvorily vselijaky adresare a soubory a zda se, ze vsechno funguje. Takze Vam jeste jednou dekuju.
Tiskni
Sdílej: