Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj, smazal sem si obsah /tmp v Debianu Napr. otevreni tar.bz souboru se mi ukaze hlaska, ze neni mozny vytvorit docasny soubor. Spravi se to restartem? nebo so v tom /tmp chybi?
root:root rwx rwx rwx
oteviram to v mc
adresář /tmp se při restartu systému obvykle maže, takže restart by tomu teoreticky měl pomoci.
Adresář /tmp slouží (zjednodušeně) k ukládání libovolných souborů pro všechny uživatele a programy s tím, že není garantována jejich životnost do dalšího restartu (tedy dočasných).
-m.
Spravi se to restartem?S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou áno.
Pokud si smazal tmp a chybi mu +t, tezko ... Restart je IMHO reseni, ktere si tazatel prinesl z jineho OS
Spravi se to restartem?Restartem se to určitě nespraví, stejně jako drtivá většina ostatních věcí v Linuxu. Během restartu (resp. během vypínání nebo během nového startu) pouze může dojít k nějaké akci, kterou by se to teoreticky spravit mohlo. Ale stačí spustit samotnou tuhle akci a není nutné kvůli tomu restartovat počítač. Jinak obsah adresáře je jenom dočasný a jeho smazání může vadit maximálně právě spuštěným programům, které tam mohou mít dočasná data. Jinak myslím, že zrovna Debian (a některé další distribuce také) ve výchozím nastavení při startu adresář
/tmp
vymaže, takže tím byste ničeho nového nedocílil.
Spravi se to restartem? nebo so v tom /tmp chybi?
Restart to s velkou pravdepodobnosti opravdu spravi, protoze se na adresar nastavi defaultni prava + sticky bit (t), ktery tam ted zrejme nemate.
mozna to zalezi na distribuci, ale pochybuji, ze kazdy system nastavovani prav /tmp pri startu resi. na pocitacich ve svem okoli jsem takovou svevolnou cinnost nasel jen na suse.
na restart zapomente (windows skutecne zakorenuji radu nevhodnych navyku), staci
chmod 1777 /tmp
je mozne, ze nekterym bezicim programum chybi to, co jim bylo za behu smazano. na to by ale mel stacit restart jen tech programu. do /tmp si pise napriklad KDE, Xserver, mc, ssh-agent.
Defaultní práva se restartem nenastaví (v Debianu). Takže původní tazatel by si měl nastavit práva asi takto:
chmod 1777 /tmp /var/tmp
mc si do /tmp ukládá rozbalené tary. Když mu jeho dočasný adresář smažete, nemá čím procházet. Pak pomůže ukončení mc a nové spuštění.
Restart to s velkou pravdepodobnosti opravdu spravi, protoze se na adresar nastavi defaultni prava + sticky bit (t), ktery tam ted zrejme nemate.Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby tohle nedělala vůbec žádná distribuce. A pokud náhodou nějaká distribuce několika málo vybraným adresářům při startu nastavuje výchozí práva, bude to dost výjimečné a těch adresářů taky bude jen pár.
Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby tohle nedělala vůbec žádná distribuce.
Mne delaji chmod 1777 /tmp vsechny verze slackwaru, co ho pouzivam, od nejake 8.1. Naposledy jsem zkousel asi pred 2 mesicema, ze to slackware 12.1 nastavuje taky. Koukam, ze to teda delaji jenom ty lepsi distribuce :).
Panove diky za pomoc, uz to funguje. Abych zastavil tuhle sahodlouhou diskuzi napisu, ze problem s MC vyresil restart MC. Abych nemel potom dalsi pripadny problemy, sestartoval jsem PC. Takze v /tmp se vytvorily vselijaky adresare a soubory a zda se, ze vsechno funguje. Takze Vam jeste jednou dekuju.
Tiskni
Sdílej: