Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, smazal sem si obsah /tmp v Debianu Napr. otevreni tar.bz souboru se mi ukaze hlaska, ze neni mozny vytvorit docasny soubor. Spravi se to restartem? nebo so v tom /tmp chybi?
root:root rwx rwx rwx
oteviram to v mc
adresář /tmp se při restartu systému obvykle maže, takže restart by tomu teoreticky měl pomoci.
Adresář /tmp slouží (zjednodušeně) k ukládání libovolných souborů pro všechny uživatele a programy s tím, že není garantována jejich životnost do dalšího restartu (tedy dočasných).
-m.
Spravi se to restartem?S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou áno.
Pokud si smazal tmp a chybi mu +t, tezko ... Restart je IMHO reseni, ktere si tazatel prinesl z jineho OS
Spravi se to restartem?Restartem se to určitě nespraví, stejně jako drtivá většina ostatních věcí v Linuxu. Během restartu (resp. během vypínání nebo během nového startu) pouze může dojít k nějaké akci, kterou by se to teoreticky spravit mohlo. Ale stačí spustit samotnou tuhle akci a není nutné kvůli tomu restartovat počítač. Jinak obsah adresáře je jenom dočasný a jeho smazání může vadit maximálně právě spuštěným programům, které tam mohou mít dočasná data. Jinak myslím, že zrovna Debian (a některé další distribuce také) ve výchozím nastavení při startu adresář
/tmp
vymaže, takže tím byste ničeho nového nedocílil.
Spravi se to restartem? nebo so v tom /tmp chybi?
Restart to s velkou pravdepodobnosti opravdu spravi, protoze se na adresar nastavi defaultni prava + sticky bit (t), ktery tam ted zrejme nemate.
mozna to zalezi na distribuci, ale pochybuji, ze kazdy system nastavovani prav /tmp pri startu resi. na pocitacich ve svem okoli jsem takovou svevolnou cinnost nasel jen na suse.
na restart zapomente (windows skutecne zakorenuji radu nevhodnych navyku), staci
chmod 1777 /tmp
je mozne, ze nekterym bezicim programum chybi to, co jim bylo za behu smazano. na to by ale mel stacit restart jen tech programu. do /tmp si pise napriklad KDE, Xserver, mc, ssh-agent.
Defaultní práva se restartem nenastaví (v Debianu). Takže původní tazatel by si měl nastavit práva asi takto:
chmod 1777 /tmp /var/tmp
mc si do /tmp ukládá rozbalené tary. Když mu jeho dočasný adresář smažete, nemá čím procházet. Pak pomůže ukončení mc a nové spuštění.
Restart to s velkou pravdepodobnosti opravdu spravi, protoze se na adresar nastavi defaultni prava + sticky bit (t), ktery tam ted zrejme nemate.Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby tohle nedělala vůbec žádná distribuce. A pokud náhodou nějaká distribuce několika málo vybraným adresářům při startu nastavuje výchozí práva, bude to dost výjimečné a těch adresářů taky bude jen pár.
Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby tohle nedělala vůbec žádná distribuce.
Mne delaji chmod 1777 /tmp vsechny verze slackwaru, co ho pouzivam, od nejake 8.1. Naposledy jsem zkousel asi pred 2 mesicema, ze to slackware 12.1 nastavuje taky. Koukam, ze to teda delaji jenom ty lepsi distribuce :).
Panove diky za pomoc, uz to funguje. Abych zastavil tuhle sahodlouhou diskuzi napisu, ze problem s MC vyresil restart MC. Abych nemel potom dalsi pripadny problemy, sestartoval jsem PC. Takze v /tmp se vytvorily vselijaky adresare a soubory a zda se, ze vsechno funguje. Takze Vam jeste jednou dekuju.
Tiskni
Sdílej: