V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Moznosti je pomerne hodne, od skutecneho cachovani na serveru, pres spatne informacni hlavicky v odpovedi, po spatny reload v prohlizeci. Bez kristalove koule Vam mohu doporucit pouze vyhledani souboru httpd.conf.
Dotaz jsem polozil snad naprosto jasne, ne? Potrebuji vypnout kesovani na serveru, aby se vsechny soubory nacitali pokazde z document root a ne z kese serveru.... tak k cemu kristalovou kouli??? BTW: nevim proc do toho serete nejaky prohlizec kdyz je rec o serveru..
myslite ze vam jeste s tou aroganci odpovi? ja bych rek ze ne
Abych rekl pravdu tak od nej o odpoved ani nestojim, napisem sem nesmysl a jeste da vlakno jako zodpovezene.. to me fakt zvedlo z kresla a vyletel mi tlak na 500 !!!!
Predpokladam ze mi odpovi nekdo kdo mi poradit bude chtit a zna problematiku toho na co jsem se ptal.. Slusne jsem se zeptal, nic spatneho jsem nenapsal a na podobne debilni odpovedi by reagoval tak jako ja asi kazdy.. to se na me nezlobte..
Podrobnejsi popis dat neumim, nejsem profesional ;) Jedine co vim je, ze potrebuji aby kdyz se v url zada nejaka domena, tak prislusne soubory v documentrootu aby se nacetly znova primo z tohoto adresare. A to pokazde kdyz je na ne pozadavek a to jen a jen z tohoto mista, od nikud jinud ne! Dekuji
Ta narazka na kristalovou kouli pramenila patrne z toho, ze webserver s majoritnim zastoupneim ve vetsine defaultnich konfiguraci zadnou svoji cache, ve ktere by si drzel obsah souboru, nepouziva. Jakmile mu tam date soubor novy, tak ho proste pouzije. Informace obsazene ve Vasem dotazu pritom neumoznily v uvahach pouzit jiny nez majoritni webserver v jinem, nez defaultnim nastaveni. Proto asi puvodni odpovidajici hledal problem na pravdepodobnejsich mistech.
V httpd od Apache muzete napriklad pouzivat mod_cache nebo mod_file_cache, ktere funkcionalitu cache na urovni webserveru poskytuji. Tyto moduly muzete konfigurovat odpovidajicimi volbami v httpd.conf - viz http://httpd.apache.org/docs/2.2/caching.html .
Tomas
No mam standartni instalaci debian 4.0 a webserver mi jede na apache2. Ani jeden z Vami uvadenych modulu nepouzivam ale zkusim pohledat neco kolem toho, jelikoz nevim ktery je na co.. Diky
A muzete presne popsat co delate, jaky vysledek ocekavate a jaky vysledek dostanete? Podle toho co jste psal jsem si zatim predstavoval takovyhle scenar:
V document root, ktery je na lokalnim filesystemu na serveru, vytvorim index.html s nejakym obsahem. Zobrazim si ho v prohlizeci. Upravim index.html na lokalnim filesystemu na serveru. V prohlizeci dam reload, cekal bych, ze se zobrazi novy obsah index.html, ale zobrazuje se mi stale puvodni. Je to tak?
Tomas
No, z vašeho dotazu je zřejmé pouze to, že máte nějaký blíže neurčený webserver, který někde cosi kešuje. Jaký server máte - apache,boa,khttpd? A jakou verzi? Máte tam nějakou proxy, používáte mod_cache? Co se vlastně kešuje a nemělo by - statické stránky, dynamicky vygenerovaná stránka v PHP nebo jen její zdroják? Jak jste přišel na to, že to kešuje server a ne prohlížeč, nebo nějaká proxy v cestě?
Na váš slušný hloupý dotaz "kde a jak muzu vypnou kesovani souboru na webserveru" bohužel existuje jediná slušná (a také poněkud hloupá) odpověď:
Vypnout kešování souborů můžete v nastavení vašeho webserveru. Postup je zcela jistě popsaný v dokumentaci.
Pouzivam apache2, proxy nemam, mod_cache taky nepouzivam. Co se nekesuje? Nekesuji se pouze soubyry PHP, jinak obrazky nebo styly se po zmene nenacitaji z documentrootu. Prisel jsem na to tak, ze jsem vypnul kesovani u prohlizece a zmeny se neprojevili az do te doby, dokud jsem nerestartoval cely server. estart apache taky nestaci.. Cili z toho usuzuji, ze se nacitaji soubory a obrazky od nekud jinud nez z documentroot. V ceste taky proxy zadna neni.. Diky
wget
a uvidíš, zdali se mění s jeho změnou v documentroot. A toto nejlépe na tom serveru samotném. Taktéž pomůže nějaký plugin třeba firebug do FF ať vidíš hlavičky http (pragma, cache) u toho přenosu souboru.
Mezi apachem a systémem souborů už v podstatě nic cachovat nemůže. Problém též může být v tom, že apache (nebo někdo) má (z nějakého důvodu) trvale otevřený ten soubor a při změně jej nereloadne do paměti. Ale takhle složité ti asi nebude.
Zkus sem když tak pastnout výsledek phpinfo();
Zabavne. Omlouvam se za zpusobene zdravotni potize :)
Obrat s kristalovou kouli je pomerne bezna reakce na dotazy jako je ten Vas. Potreboval bych ji k tomu, abych vedel, ja nebo kdokoliv jiny, jaky webserver pouzivate, v jake verzi a v jake konfiguraci, protoze jste neuvedl vubec zadne doplnujici informace. Ze stejneho duvodu jsem zminil i moznost problemu na strane prohlizece. Na Vas slusne polozeny dotaz jsem taky slusne odpovedel, prestoze je hodny tak leda smazani, takze si to srani nechte od cesty.
Aha, dalsi pan co se narodil spravcem.. se divim ze vubec pisete do fora kde jsou sami hlupaci...
Tak hlavne ze jste si udelal dalsi 2 zarezy a budete vic IN.. i za naprosto nesmyslne prispevky .. ale tady se na to asi nehraje..
GET / HTTP/1.1 Host: lukas.domain.tldPo tom co to dva razy odenterujete vam pride pekna hlavicka a dvolezity udaj
Last-Modified
. Napriklad ako toto:
$ telnet localhost http Trying 127.0.0.1... Connected to lukas.domain.tld. Escape character is '^]'. GET / HTTP/1.1 Host: lukas.domain.tld HTTP/1.1 200 OK Date: Thu, 27 Nov 2008 22:36:44 GMT Server: Apache Last-Modified: Sun, 13 Apr 2008 12:52:29 GMT ETag: "d136a-2c-44ac0a3cadd40" Accept-Ranges: bytes Content-Length: 44 Content-Type: text/html It works! Connection closed by foreign host. $V tom riadku
GET / HTTP/1.1
sa samozrejme da napisat cesta k suboru :o)A tohle mam napsat do terminalu?
GET / HTTP/1.1
Host: lukas.domain.tld
diky..
$ telnet localhost 80Do do toho spojenia napiste:
GET /nazov_suboru.html HTTP/1.1 Host: nazov_servru.domenaa podtvrde dvoma entermi.
$ telnet www.abclinuxu.cz http Trying 195.70.150.7... Connected to abicko.abclinuxu.cz. Escape character is '^]'. GET /ankety/barva-klavesnice HTTP/1.1 Host: www.abclinuxu.cz HTTP/1.1 200 OK Date: Fri, 28 Nov 2008 14:48:53 GMT Expires: Fri, 22 Dec 2000 05:00:00 GMT Set-Cookie: JSESSIONID=1bnarq4onliz5;Path=/ Content-Type: text/html; charset=utf-8 Last-Modified: Fri, 28 Nov 2008 14:49:00 GMT Cache-Control: no-cache, must-revalidate Pragma: no-cache Transfer-Encoding: chunked Server: Jetty(6.1.11)
Tak nevim, no.. Pisemi to uplneneco jineho :)
prikladam vypis
debian:~# telnet localhost 80
Trying 127.0.0.1...
Connected to localhost.
Escape character is '^]'.
GET /index.php HTTP/1.1
Host: localhost.cz
HTTP/1.1 301 Moved Permanently
Date: Fri, 28 Nov 2008 17:24:20 GMT
Server: Apache/2.2.3 (Debian) mod_python/3.2.10 Python/2.4.4 PHP/5.2.0-8+etch13 mod_perl/2.0.2 Perl/v5.8.8
Location: http://www.localhost.cz/index.php
Content-Length: 395
Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//IETF//DTD HTML 2.0//EN">
<html><head>
<title>301 Moved Permanently</title>
</head><body>
<h1>Moved Permanently</h1>
<p>The document has moved <a href="http://www.localhost.cz/index.php">here</a>.</p>
<hr>
<address>Apache/2.2.3 (Debian) mod_python/3.2.10 Python/2.4.4 PHP/5.2.0-8+etch13 mod_perl/2.0.2 Perl/v5.8.8 Server at localhost.cz Port 80</address>
</body></html>
Connection closed by foreign host.
debian:~#
Dekuji
Tak jeste jednou.. :)
debian:~# telnet localhost 80
Trying 127.0.0.1...
Connected to localhost.
Escape character is '^]'.
GET /index.php HTTP/1.1
Host: www.localhost.cz
HTTP/1.1 200 OK
Date: Fri, 28 Nov 2008 20:07:25 GMT
Server: Apache/2.2.3 (Debian) mod_python/3.2.10 Python/2.4.4 PHP/5.2.0-8+etch13 mod_perl/2.0.2 Perl/v5.8.8
X-Powered-By: PHP/5.2.0-8+etch13
Content-Length: 261
Content-Type: text/html; charset=UTF-8
X-Pad: avoid browser bug
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=windows-1250">
<title>LocalHost</title>
</head>
<body>
<p>
v priprave..
</p>
</body>
</html>
Connection closed by foreign host.
dekuji
/* we don't want these pages cached */ header("Expires: Mon, 26 Jul 1997 05:00:00 GMT"); header("Last-Modified: " . gmdate("D, d M Y H:i:s") . " GMT"); header("Cache-Control: no-store, no-cache, must-revalidate"); header("Cache-Control: post-check=0, pre-check=0", false); header("Pragma: no-cache");Inak povedane proxy cache nema data ukladat a vzdy musi skontrolovat platnost. Cas zmeny nahlasi aktualny cas a cas expiracie na cas v minulosti.
Tiskni
Sdílej: