Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Hezke dopoledne,
potreboval bych poradit s nasledujicim:
- dostal se mi do ruky maly server, ktery je urcen predevsim pro domaci pouziti; chtel bych na nej nainstalovat linux (konkretne Debian Lenny) a potom Sambu, mediatomb apod.
- server ale nemá jak CDROM mechaniku, tak monitor, proto jsem provedl instalaci na jinem pocitaci a potom prenesl disk do serveru. Vypada to, ze vsechno funguje, ale na server se nemuzu prihlasit ani na nej pingnout.
- nechal jsem si do souboru vypsat nasledujici konfiguraci po startu (jinak se totiz informace z toho serveru nezjisti nez ze neustale prendavam disk); podle me vypada vsechno v poradku, ale proste na server nepingnu:
Výpis kousku lshw
*-network
description: Ethernet interface
product: 191 Gigabit Ethernet Adapter
vendor: Silicon Integrated Systems [SiS]
physical id: 4
bus info: pci@0000:00:04.0
logical name: eth1
version: 01
serial: 00:0a:e4:88:dd:7f
size: 100MB/s
capacity: 100MB/s
width: 32 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm bus_master cap_list ethernet physical tp mii 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd autonegotiation
configuration: autonegotiation=on broadcast=yes driver=sis190 driverversion=1.2 duplex=full ip=192.168.1.100 latency=0 link=no module=sis190 multicast=yes port=MII speed=100MB/s
Vypis ifconfig:
eth1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0a:e4:88:dd:7f
inet addr:192.168.1.100 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0
UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)
Interrupt:19 Base address:0xdead
Nenapada Vas co bych jeste mel overit nebo co zkusit? Instaloval jsem Debian Lenny z "business card" CD a zvolil jen minimalni system, pote jsem akorat doinstaloval OpenSSH.
Predem diky
Petr Spurny
prvni co me napadalo: co to zkusit zevnitrn, napsal bych si malej skriptik kterej by se spustil po startu serveru, pinghnul by si router, dns a treba seznam.cz, zkusil by se pripojit k nejakym sluzbam na lokalni siti(ssh, ftp) a ve vyslecich by se snad by se nejakej hint objevil. Mimochodem, prepokladam ze na nem zatim nejsou zadny pravidla pro iptables.
a ma to aspon seriovy port? Spustit si konzolu na nem?
Ne to nema, jedine USB :(
Pingnout z toho stroje ven skriptem jsem taky zkousel, bez uspechu...
Co routa?
Koukam, ze to je eth1 - predpokladam, ze eth0 je nastaveny z puvodniho instalacniho pocitace a udev pojmenoval tenhle jinak. Mozna zkusit smazat pred preklopenim ten stary zaznam z puvodniho pocitace?
Jak? Myslim ze i kdyz tam routa neni a je ta sitovka nahozena tak by mela odpovidat na ping, ne?
Jeste zajimava vec - kdyz napisu skript, ktery zkousi pingnou nejakou adresu hned po startu a vysledky zapisuje, tak z instalacniho pocitace to dopadne tak, ze ping vypise zpravy Destination host unreachable, ale ze serveru to nevypise nic.
Prost e jen uvodni hlavicka (PING FORM 192.168.1.100) atd a pak az finalni zprava
5 packet sent / 0..... 100% packet lost
Cim by to mohlo byt?
Zkusil bych vypsat ifconfig -a (a tu routu, jen pro moje poteseni :) ). Prip. pingnout IPcko primo te sitovky, zadne vnejsi.
Muzete sem postnout /etc/network/interfaces, /etc/hosts.* a iptables -L, pripadne dmesg?
Vsem diky za napady a rady, ale konfigurace je opravdu v poradku. Problem je jinde, v sitove karte Sis191. Tam mam ale zase jiny problem - www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/247249
Nemuze to byt tim, ze neznas spravnou IP adresu? Treba dostane z DHCP pokazde jinou...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Tiskni
Sdílej: